Evropský portál pro mládež
Informace a příležitosti pro mladé z celé Evropy

Jak si užít Erasmus a nezbláznit se

Právě nastává období výběrových řízení do programu Erasmus. Byli jste vybráni? Gratulujeme! Přečtěte si několik rad, jak se na Erasmus nejlépe připravit a především jak si ho užít.

Před odjezdem

 

 • Základní mantra úspěchu zní: čím dřív, tím líp. Snažte se vyřídit všechno včas. Deadliny bývají neúprosné a může se stát, že zdržení nebo nepozornost vás připraví o možnost vycestovat. Na stránkách zahraniční univerzity si zjistěte, kdy jsou uzávěrky přihlášek a do kdy musíte poslat všechny potřebné dokumenty. Pokud stojíte o ubytování na koleji nebo ve studentských apartmánech, pohlídejte si deadliny i na tyto přihlášky a zálohy. Ubytování se snažte řešit předem, vyhnete se tak dalšímu stresu po příjezdu.
 • Ujistěte se, že máte dostatek finančních prostředků. Na Erasmus sice dostanete stipendium, ale to nemá za účel pokrýt veškeré náklady spojené s vaším pobytem. To, jakou část nákladů stipendium pokryje, závisí na vás i na zemi, kam cestujete. Zjistěte si, v jakých relacích se pohybují ceny nájmů, potravin a dalších nezbytností. Vždycky se hodí mít v záloze finanční rezervu.
 • Prostudujte si předem nabídku předmětů (včetně kreditového hodnocení) na dané univerzitě a porovnejte je s předměty na vaší univerzitě. Sestavte si předem studijní plán. Dejte si při výběru pozor, aby vám je na domácí univerzitě později uznali. V případě nesrovnalostí konzultujte s garantem oboru, koordinátorem nebo jinou odpovědnou osobou – předejdete tak potížím v budoucnu.
 • Dobrou pomůckou ke zjištění "jak to tam v té cizině vlastně chodí" je databáze zkušeností předchozích Erasmáků. Tenhle report jednou budete psát i vy. Můžete si vyfiltrovat zemi, město nebo přímo vaši cílovou univerzitu.
 • Obrňte se trpělivostí a buďte připraveni na vyřizování byrokratických nutností. Nikdo to nemá rád, ale bohužel se bez toho neobejdete, a to jak před odjezdem, tak i na Erasmu a po návratu.
 • Zhodnoťte své jazykové dovednosti. V zahraničí budete studovat v cizím jazyce – pokud si nejste v daném jazyce jistí v kramflecích, zvažte možnost nějakého intenzivního jazykového kurzu.
 • Zjistěte si, kdy začíná semestr a kdy máte být na univerzitě vy – tato dvě data se můžou lišit, protože pro zahraniční studenty univerzity obvykle pořádají přípravný orientační kurz. Ten často bývá povinný a můžete za něj získat kredity. Zvažte příjezd na univerzitu dříve, lépe se tak aklimatizujete a budete mít více času na vyřízení papírování, kterého budete mít na začátku pravděpodobně víc než dost.
 • Napište si seznam věcí, co si chcete brát s sebou a seškrtejte ho na polovinu. S sebou si vezměte nezbytnosti a potom především věci, které jsou v cílové destinaci hůř dostupné nebo příliš drahé.
 • Těsně před cestou si napište přesný popis cesty, jak se dostanete na místo. Jakým autobusem se dostanete z letiště? Kde vystoupit?
 • Pokud to zahraniční univerzita nabízí, využijte pomoci tutora – místního studenta, který vám v začátcích pomůže vyřídit všechny náležitosti. Je k nezaplacení mít oporu v člověku, který v tom takzvaně už umí chodit.

 

Jsem tu. Co teď?

 

 • Nepanikařte. Jste v cizím městě, nikoho neznáte, nikdo vám nerozumí a jste tak trochu ztracení. Ale klid – umíte přece cizí jazyk a pokud ho neumí druhá strana, máte na dorozumívání ještě ruce a nohy. Mějte na paměti, že každá situace má řešení. Nebojte se požádat o pomoc a nenechte se odradit jedním neochotným člověkem.
 • Uvědomte si, že všichni, co s vámi sedí ve stejné místnosti na orientačním kurzu, jsou v naprosto stejné situaci jako vy. Oslovte ostatní, budou jen rádi – všechno se řeší lépe společně, než když je člověk na všechno sám.
 • Poznávejte nové lidi. Tak jako je tomu všude, i na Erasmu vám pravděpodobně nesedne každý. Věřte ale tomu, že najít svoje spřízněné duše vám nebude trvat dlouho, pokud budete otevření.
 • Vykašlete se na předsudky. Stereotypy jsou vůbec to nejhorší, s čím můžete na Erasmu vyrukovat, a to zejména ty národnostní. I když po čase zjistíte, že některé z nich jsou tak trochu pravda, uvědomte si, že jednáte s individuálními osobnostmi s unikátním chováním, vzhledem i zvyky. Vyhněte se škatulkování.
 • Studujte. Mnozí si Erasmus představují jako nekončící zábavu, ale ve skutečnosti se jedná primárně o studijní program, takže nebuďte překvapení, že od  vás na univerzitě skutečně bude chtít vidět nějaké výsledky práce.
 • Zase to ale moc nepřehánějte. Prosedět mládí v knihovně by byla přece jenom taky škoda. Najděte rozumný balanc a opět – nenechávejte všechno na poslední chvíli.
 • Absolvujte kurzy, které vám něco dají a které vás zajímají. Využijte toho, že na Erasmu máte v tomto ohledu volnější ruku. Hlídejte si ale, aby vám předměty uznali i na univerzitě doma.
 • Snažte se poznat místní kulturu. Přece jen jste si danou lokalitu museli vybrat z nějakého důvodu. Nešvarem výměnných pobytů bohužel je, že zahraniční studenti bývají často separováni od místních. Všechno je ale jenom o tom, co sami chcete. Seznamte se s místními studenty (i když to často bývá obtížnější) a poznejte autentický způsob života.
 • Cestujte. Strávit Erasmus na kolejním pokoji by byla přece škoda.
 • Berte Erasmus jako výzvu. Někdy se možná budete cítit vyčerpaně, zmateně nebo osaměle, ale i tohle je cesta k osobnímu rozvoji. Po tom, co se vrátíte, nepochybně pocítíte změnu – zjistíte, že lépe zvládáte stresové situace, jste samostatnější a dokážete se lépe socializovat. Zlepšíte si jazykové schopnosti a o věcech se naučíte přemýšlet z různých úhlů pohledu – a to za to přeci stojí.

Zveřejněno: čt, 25/02/2016 - 09:17


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potřebujete odbornou pomoc či radu?

Zaslat dotaz