Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Osiem polskich zespołów w zawodach Shell Eco-marathon 2016

fot. Pedro Ribeiro Simões (CC BY 2.0)
Osiem polskich zespołów weźmie udział w prestiżowych, międzynarodowych zawodach Shell Eco-marathon 2016. Zadaniem uczestników jest skonstruowanie pojazdów, które przejadą jak najdłuższą odległość na ekwiwalencie jednego litra paliwa.

Shell Eco-marathon Europe to jeden z najbardziej wymagających inżynierskich konkursów studenckich na świecie. Zadaniem zespołów biorących udział w rywalizacji jest skonstruowanie pojazdu, który pokona jak najdłuższy dystans na ekwiwalencie jednego litra paliwa lub 1 kWh. Obecny rekord wynosi 3771 kilometrów przejechanych na jednym litrze paliwa - wystarczająco, aby dotrzeć z Londynu do Rzymu i z powrotem.

W 2016 roku zawody po raz pierwszy odbędą się w Wielkiej Brytanii. Studenckie bolidy będą ścigały się dookoła Olimpijskiego Parku im. Królowej Elżbiety w Londynie. Do rywalizacji zaproszono aż 229 drużyn studenckich z 28 krajów. Wśród nich znalazło się osiem zespołów z Polski.

 

Polskie zespoły na zawodach

Dwa z nich: Green Arrow oraz SKAP 2 będą reprezentowały Politechnikę Warszawską. Do rywalizacji staną też: zespół ELVIC TEAM z Politechniki Lubelskiej oraz Hydrogen CarPG z Politechniki Gdańskiej. Reprezentanta będzie miała też Politechnika Łódzka w postaci zespołu Iron Warriors. Politechnikę Śląską podczas zawodów będzie reprezentowała drużyna Smart Power Urban, a Wojskową Akademię Techniczną - WAT ECO TEAM. W konkursie wystartuje też zespół Rotor z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie.

 

Startujemy już 11 lat

Zawody Shell Eco-marathon odbywają się w Europie już po raz 31., a Polska uczestniczy w nich od 11 lat.

- "Z każdym rokiem poprzeczka stawiana przed drużynami jest coraz wyżej. Coraz bardziej restrykcyjne są też wymagania. Cieszymy się, że reprezentacja zespołów z Polski mimo to nadal jest bardzo liczna i wierzymy w kolejne sukcesy naszych studentów" – zaznaczyła rzecznik prasowy Shell Polska, Agata Hinc.

 

Pierwsza edycja Shell Eco-marathon odbyła się w 1985 r. Podczas tego wyścigu zwycięski pojazd przejechał 680 kilometrów na jednym litrze paliwa. Obecnie zauważyć można zróżnicowane podejście uczestników do kwestii konstrukcji swoich maszyn: począwszy od użycia drukarek 3D, po wykorzystywanie zastępczych źródeł energii, innych niż paliwo.

 

Kreatywność i nauka nie znają granic

Zawody odbędą się w połączeniu z czterodniowym festiwalem Make the Future. To festiwal pomysłów i innowacji, wspierający nowatorskie rozwiązania energetyczne.

- "Od 30 lat Shell Eco-marathon dostarcza inspiracji zdolnym młodym naukowcom z całego świata, by mogli samodzielnie zaprojektować i zbudować innowacyjne, energooszczędne pojazdy” – mówi prezes Shell w Wielkiej Brytanii Erik Bonino. - „Cieszę się, że tegoroczną edycję Shell Eco-marathon organizujemy właśnie w Londynie podczas festiwalu Make the Future. Będzie to doskonała okazja, aby przyjrzeć się studentom, dla których technologia, kreatywność i nauka nie znają granic” – dodał.

 

Shell Eco-marathon jest globalną inicjatywą, odbywającą się corocznie w Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych. Tegoroczna azjatycka edycja odbędzie się w dniach 3-6 marca w stolicy Filipin – Manili. Edycja amerykańska będzie miała miejsce w Detroit w stanie Michigan, od 22 do 24 kwietnia.

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Opublikowane: śr., 24/02/2016 - 10:47


Tweet Button: 

Inne strony


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie