Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Chopin w Abu Dhabi - młodzi promują polską kulturę

Polacy studiujący na uniwersytecie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich przemycają polską kulturę na Bliski Wschód. O Polish Cultural Association przy New York University Abu Dhabi opowiadają Tomasz Bachosz i Jakub Bartoszewski.

Celestyna Miłoś: Jak powstał pomysł na działalność promującą polską kulturę w Abu Dhabi?

Jakub Bartoszewski: Przed naszym przyjazdem do AD na NYUAD studiowało 4 Polaków. Gdy w zeszłym roku do AD przyjechało kolejnych 6 Polaków (w tym i my) powstał pomysł aby założyć polskie koło studenckie. Każdy z nas szanuje polską kulturę i tradycje, uważamy, że to coś wartego wypromowania i stąd też pomysł na Polish Cultural Association at NYUAD.

Tomasz Bachosz: Wiedzieliśmy też, że dzięki jego utworzeniu będziemy mogli nawiązać współpracę z m.in. Ambasadą RP w Abu Dhabi. 

 

Członkami koła są tylko Polacy?

TB: W naszym kole mamy również kolegę z Bułgarii, Indii, Ukrainy czy Słowacji. Często są to osoby, które mają polskie korzenie.

JB: Poza nimi jest też wielu studentów po prostu zainteresowanych polską kulturą. Co ciekawe, w chwili obecnej w liczba członków naszego koła z innych krajów znacznie przekracza liczbę Polaków.

 

Co jest dla was najważniejszym celem?

TB: Chcemy promować polską kulturę na naszym uniwersytecie. To dla nas ciekawe wyzwanie ponieważ studiują tu osoby z całego świata, którze nie wiedzą wiele o naszym kraju.

JB: Oczywiście nie chcemy jedynie działać wśród studentów ale także na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich w ogóle. Poza tym, naszym celem jest też zintegrowanie Polonii. Chcielibyśmy aby Polacy za granicą byli nieco bardziej zwartą i zgraną grupą.

 

Czerpiecie korzyści ze współpracy z lokalną, polską społecznością?

JB: Dla nas poznanie tych osób to bardzo ciekawe doświadczenie. Te 6 tysięcy Polaków w AD to w dużej mierze osoby z tytułami profesorów, doktorów, inżynierów - możemy się od nich wiele nauczyć.

 

Od czego zaczęliście swoje działania po założeniu PCA?

TB: Początek naszego działania był bardzo widowiskowy. Postanowiliśmy zorganizować koncert Chopinowski, który odbył się dzięki pomocy Ambasady. Wsparła nas też Polish Business Group, która ufundowała wizytę świetnego pianisty, Pawła Kowalskiego i uniwersytet, który zorganizował bankiet po koncercie. Było na nim ponad 200 osób, a wśród gości był v-ce Minister Gospodarki ZEA i przedstawiciele innych ambasad.

 

Jakie były wrażenia po koncercie?

JB: Wspaniałe! Po koncercie dowiedzieliśmy się, że były to największe obchody Dnia Niepodległości w historii polskiej placówki dyplomatycznej w AD. Odbyła się również prelekcja o Powstaniu Warszawskim, którą wygłosił Tomek. Mówił o tym dlaczego zostaliśmy zaatakowani, jak wyglądała Warszawa przed wojną i po niej. To wydarzenie zrobiło na wszystkich ogromne wrażenie. Niezwykłą rzeczą było zafascynowanie historią Polski wielu osób z różnych krajów.

 

Na waszym profilu na Facebooku znalazłam wzmiankę o promowaniu polskich krówek…

JB: W krajach arabskich krówki są tak popularne, że Arabowie często uważają je za swój własny produkt! Tak więc skontaktowaliśmy się z emirackim przedsiębiorcą, który sprowadza polskie krówki i sezamki do krajów Bliskiego Wschodu, dostaliśmy trochę słodyczy i stwierdziliśmy, że wykorzystamy je 6 grudnia. W centralnym miejscu kampusu ustawiliśmy stoisko  i rozdawaliśmy polskie słodkości jednocześnie opowiadając o naszych tradycjach świątecznych - przyjemne z ciekawym w odpowiedniej formie!

 

Smakowały?

JB: Cieszyły się one tak dużym zainteresowaniem, że prawdopodobnie na stałe będą wprowadzone do uniwersyteckiego sklepiku.

 

Łatwo jest połączyć ambitne działania z nauką?

TB: Staram się dużo działać, więc połączenie wszystkiego nie jest łatwe. Czuję duże przywiązanie do Polski więc szerzenie naszej kultury to dla mnie przyjemność. Jestem więc w stanie zarwać nockę, żeby prowadzić działania.

JB: Ja nie ukrywam, że mocno skupiłem się na organizacji chcąc aby była czymś więcej niż tylko nazwą na papierze, zależało nam na tym aby przyciągać tym ludzi również z innych narodowości. W kolejnym semestrze chcemy dalej działać ambitnie i będzie to wymagało mnóstwo pracy, ale wierzę, że tak jak poprzednio uda nam się to połączyć z dobrymi ocenami.

 

Jakie macie plany na przyszłość?

TB: Chcemy zorganizować kolejne duże wydarzenie na Święto Konstytucji 3 maja oraz małe poboczne wydarzenia po drodze np. noce kiedy rozmawiamy o kulturze. Zależy nam na tym, aby polskie święta były obchodzone w AD wspólnie z polską kulturą. Na pewno nie będziemy stać z założonymi rękoma.

JB: Nasze oczekiwania wobec tego semestru są naprawdę spore. Może być ciężko, ale wierzymy, że damy radę.

 

Oficjalny fanpage Polish Cultural Association at New York University Abu Dhabi.

 

Rozmawiała: Celestyna Miłoś

 

Opublikowane: śr., 17/02/2016 - 14:01


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie