Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Laureaci Paszportów Polityki 2016

Po raz 23. wręczono Paszporty Polityki w warszawskim Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Wśród laureatów znaleźli się: Magnus von Horn, Ewelina Marciniak, Marcin Świątkiewicz, Kuba Ziołek, Łukasz Orbitowski oraz CD Projekt Red.

Film

Nagrodę w tej kategorii zdobył Magnus von Horn – reżyser „Intruza”, najlepszego debiutu ostatnich sezonów, który został trzykrotne nagrodzony w Gdyni. Szwedzki reżyser wyjechał do Polski, żeby studiować w łódzkiej Filmówce. Jego debiut dotyczy tematu zbrodni popełnionej w afekcie - nastoletni chłopiec zabił swoją dziewczynę. Po odbyciu kary próbuje wrócić do codzienności. Zbrodnia nie została jednak przez społeczność ani zapomniana, ani wybaczona.

 

Teatr

Ewelina Marciniak debiutowała trzy lata temu reżyserując „Zbrodnię” Michała Buszewicza w Bielsku-Białej. Nominowana była do Paszportów za „Morfinę” - adaptację powieści Szczepana Twardocha wystawioną w Teatrze Śląskim w Katowicach z graną na żywo muzyką stylizowaną na kabaret międzywojenny. Ponadto za „Portret damy” według powieści Henry'ego Jamesa oraz „Śmierć i dziewczynę” - sztukę, która wzbudziła wiele kontrowersji i była przyczyną protestów organizacji religijnych oraz politycznych

 

Sztuki wizualne

Tymek Borowski – malarz, który wykorzystuje w swoich pracach infografiki czy krótkometrażowe filmy artystyczno-edukacyjne. Jego dzieła utrzymują ironiczny, przystępny ton. Doceniony przede wszystkim za wystawę „Nie ma czegoś takiego jak sztuka” w Olsztynie, która zawierała m.in. komiks, film czy infografikę oraz za „Wszyscy potrzebują zasad, ale każdy potrzebuje innych” w Białymstoku z wyświetlany filmem „How Culture Works?”.

 

Muzyka poważna

Marcin Świątkiewicz to klawesynista, wykładowca na Akademii Muzycznej w Katowicach. Gra nie tylko na klawesynach, ale także klawikordach oraz historycznych fortepianach i organach. Doceniany głównie za wykonanie partii basso continuo w dziełach barokowych. Poza polskimi zespołami współpracuje również z brytyjską skrzypaczką Rachel Podger i jej zespołem Brecon Baroque oraz z włoskim skrzypkiem Enrico Onofrim i jego orkiestrą Divino Sospiro.

 

Muzyka popularna

Kuba Ziołek – kompozytor, multiinstrumentalista i wokalista. Współpracuje z wieloma grupami muzycznymi – wśród nich: Alameda 5, Ed Wood, Hokei czy solowy projekt Stara Rzeka. Porusza się w kręgach muzyki różnorodnej, m.in. rockowej, folkowej i elektronicznej. Szczególnie uznane zostały albumy Alamedy 5 i Starej Rzeki. Doceniany również za granicą.

 

Literatura

Łukasz Orbitowski wyróżniony został za „Inną duszę”, która jest połączeniem powieści inicjacyjnej, psychologicznej i obyczajowej. Pisarz debiutował na łamach miesięcznika „Science Fiction”. Napisał 14 książek i już wcześniej był nominowany do Paszportów Polityki – w roku 2013 za „Szczęśliwą ziemię”. Choć autor kojarzony jest głównie z tematyką fantastyczną, to powoli odchodzi od tego schematu i pokazuje ciekawe wątki w sferze realistycznej.

 

Kreator kultury

Specjalną nagrodę Polityki otrzymał zespół studia CD Projekt Red za stworzenie gier na podstawie „Wiedźmina” Andrzeja Sapkowskiego i za wpływ na rozwój branży kulturalnej w Polsce. CD Projekt Red to firma założona w 2002 roku w Warszawie, która zasłynęła na światowym rynku gier właśnie dzięki „Wiedźminowi”. Za trzecią część projektu zdobyli trzy statuetki The Game Awards i wiele innych nagród.

 

Natalia Śliwińska