Eiropas Jaunatnes portāls
Informācija un iespējas jauniešiem visā Eiropā.

Stājies pretī terorizētājiem!

A picture
© shutterstock.com - Nejron Photo
Terorizēšana var būt gan fiziska, gan vārdiska, un parasti tā notiek skolā. Vai zini, ko darīt, ja kāds tevi aizskar vai redzi, ka dara pāri kādam citam?

Visbiežāk par terorizētāju upuriem kļūst izskata, ķermeņa svara, seksuālās orientācijas un rases dēļ. Terorizētāji savus upurus aizskar ne tikai fiziski, bet var likt arī citādi viņiem justies slikti. Piemēram var minēt grūstīšanu, iekaustīšanu, apgāšanu, apsaukāšanos, aizvainojošu piezīmju izteikšanu, baumu izplatīšanu un mantu sabojāšanu vai zagšanu.

 

Ko vari darīt?

Nevienam terorizēšana nav jāpacieš, tāpēc, ja tev dara pāri vai tu redzi, ka kāds tiek aizskarts, par to ir jārunā. Eiropas noziedzības novēršanas tīkls piedāvā padomus par to, kā novērst un samazināt terorizēšanu skolā.

Viens veids ir piedalīties starptautiskajā dienā, kas vēršas pret terorizēšanu (STAND UP to Bullying Day). Tas ir īpašs pasākums, kurā kopā sanāk cilvēki ar īpašiem T-krekliem mugurā, uz kuriem viņi parakstījušies, apliecinot gatavību aizstāvēt aizskartos. Viņu nolūks ir

  • skaļi un bez konfrontācijas pretoties terorizētājiem;
  • parādīt, ka viņi ir tie, pie kā upuri var vērsties pēc atbalsta;
  • pievērst uzmanību terorizēšanas sekām un pasīvus aculieciniekus pamudināt uz aktīvu rīcību.

Tā ir globāla akcija, kuras laikā skolām un darbavietām 25 dažādās valstīs tiek piedāvāts atbalsts ar T-krekliem un citiem pakalpojumiem. Atliek vienīgi reģistrēties šeit.

Līdz šim akcijā ir piedalījušās 3100 skolas, darbavietas un organizācijas, kas pārstāv vairāk nekā vienu miljonu cilvēku. Šī kustība sākās Ziemeļamerikā, bet nu jau strauji pārņem visu pasauli.

 

Terorizēšana ārpus skolas

Dažkārt terorizēšana sastopama arī ārpus skolas, piemēram, internetā, ārpusskolas nodarbībās, sporta klubos, mājās, uz ielas un darbavietā. Kiberhuligāni nereti sūta īsziņas, e-pastus vai izliek internetā apkaunojošus attēlus, draudus un aizskarošus ziņojumus.

 

publicēts: O., 30/04/2013 - 15:30


Tweet Button: 

Noderīgas saites


Info for young people in the western balkans

Vajadzīga palīdzība vai padoms?

Vaicājiet mums!