Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Etyka, duchowość, religia – Tajlandia (część druga)

Król Tajlandii
fot. projekt Azja
Kto: Oliwia i Jan - studenci. Gdzie? Tajlandia i siedem innych miejsc w Azji. Kiedy? Projekt trwa od 2014 roku. Oto druga część relacji z podróży do Tajlandii.

Zastanawialiśmy się czy do duchowej sfery zaliczyć także postać króla i ostatecznie uznaliśmy, że tak. Król Rama IX przewodzi Tajom już 68 lat, więc dla najmłodszych pokoleń jest królem od zawsze i zdaje się, że może być na zawsze. Podobnie jak kapliczki, wizerunki króla są absolutnie wszechobecne. Jego portrety wiszą w domach, szkołach, sklepach, każdy rządowy budynek przysłonięty jest ogromnym ekranem który wyświetla zaangażowanie króla w dany aspekt rządzenia, a każda szanująca się instytucja stara się o królewski patronat w swojej nazwie.

 

Na stacjach metra jego gargantuiczne portrety opatrzone są bukietami kwiatów, kadzidełkami, potokami złotych ozdób. Miasta upstrzone są we flagi Tajlandii oraz nieodłączną flagę królewską. W każdy poniedziałek Tajowie ubierają się na żółto/złoto na cześć króla, a koszule oznaczone są jego symbolami.

 

Obraza majestatu króla jest zasadniczo jednym z najcięższych przewinień w kodeksie karnym i oznacza ryzyko uwięzienia na okres 3 do nawet 12 lat, a warto też pamiętać, że obrazą może być nawet wskazywanie na króla lub jego wizerunek nogą. Co prawda właściwego źródła pozycji króla należy doszukiwać się raczej w zupełnie przyziemnych sporach politycznych i konflikcie między grupami interesów – co będzie przedmiotem notatki o polityce Tajlandii – to trudno zaprzeczyć, że w społeczeństwie udało się zaszczepić bałwochwalcze uwielbienie dla monarchy.

 

Pewną analogię – nieco słabszą jednak – możemy jako Polacy odnaleźć w społecznym wizerunku Jana Pawła II, którego postać stała się elementem religijnej mitologii i również wytworzone zostały wokół niej specyficzne motywy i obrządki. Podobieństwo widać również w budowie religijnej czci do jego osoby przez konkretne środowiska wpływu, które przenosząc realną postać do kanonu wiary wzmacniają swoją własną legitymizację. Ponownie jednak, to już opowieść na następny wpis, z natury zdecydowanie polityczny.

 

 

Tekst pochodze ze strony projektazja.pl

Opublikowane: pon., 16/02/2015 - 10:54


Tweet Button: 

Inne strony


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie