Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Etyka, duchowość, religia – Tajlandia (część pierwsza)

Projekt Azja
fot. projekt Azja
Dwoje studentów i Tajlandia. Czas: cały miesiąc. Efekt: mnóstwo wspomnień. Oto relacja z Projektu Azja!

Naturalnie głównym żywiołem kształtującym Tajów pozostaje buddyzm. Najważniejsze zaszczepione przez niego wartości pozostają niezmienione – szacunek dla drugiego człowieka, uprzejmość i nadzwyczajna skromność cechują tutaj właściwie każdego. Przywitaniom oraz podziękowaniom towarzyszy życzliwy uśmiech oraz ukłon. Tajowie bardzo chętnie z własnej woli zagadują, pytają czy mogą pomóc i angażują się w jak najlepsze udzielenie wskazówek, zaś służby porządkowe, poza skupieniem na kontroli chaosu na drodze, bardzo często zajmują się udzielaniem tego typu wsparcia.

 

Szczególny szacunek dotyczy starszych osób, czego znakomitym przykładem może być obecność specjalnej obsługi na lotnisku dbającej o nieodpłatny transport w wózkach zmęczonych staruszków. Istotnym elementem tej etyki jest również poszanowanie dla pracy. Tajowie nawet do nużących zawodów, takich jak stróżowanie czy praca na portierni podchodzą z godnym podziwu, chociaż zapewne wykańczającym na dłuższą metę psychicznie zapałem.

 

Buddyjskie filary tajskiej mentalności nie są mimo wszystko bardzo szerokie, nie składają się z długiego szeregu nakazów, zakazów czy skomplikowanej mitologii i być może to właśnie ich duża uniwersalność i prostota pozwoliła na tak dobre zakorzenienie w ogromnych masach społeczeństwa XXI wieku. Nawet najbardziej zwesternizowani, co rozumiemy oczywiście głównie jako zamerykanizowani i zafascynowani przepychem oraz kulturą indywidualizmu pod nowymi wzorcami zachowują w sercu kluczowe wartości buddyzmu.

 

Naturalnie nagminne są przypadki naciągania turystów, zawyżania cen i oszustw. Jeżeli gdzieś należy doszukiwać się przyczyn takiego zachowania, to na pewno nie w etyce buddyjskiej, ale w toksycznym stosunku panującym zawsze między przedstawicielami bogatych krajów Północy/Zachodu a mieszkańcami byłych krajów kolonialnych, dziś odmienionych przez potrzeby turystów. Nie jest to wyłączna cecha Tajlandii czy innego kraju azjatyckiego, ale ogólna prawidłowość dotycząca współczesnej turystyki w jej najgorszym, wypaczającym autentyzm wymiarze. Przebywając zatem w Bangkoku możemy śmiało spodziewać się takiego nastawienia jego niektórych mieszkańców; na pewno zapuszczając się w głąb kraju, gdzie turyzm nie odcisnął swojego piętna, będziemy mogli zweryfikować te tezy w stu procentach.

 

Wracając do samej religii, zarysowany obraz nie oznacza, że buddyzm wpycha się usilnie w każdą dziedzinę życia. Jest raczej neutralnym tłem kulturowym, bazą dla wychowania. Warto nadmienić, że buddyjskie kapliczki obecne są na ulicach, przy centrach handlowych, obok sklepów, których właściciele chcą zapewnić sobie przychylność fortuny i przypominać o cennych wartościach.

 

Nie jest rzadkością widok zapalanego kadzidełka czy modlącej się przed kapliczką osoby – wszystko to jednak, mimo odbywania się w zupełności w sferze publicznej, zdaje się odgrodzone od niej barierą prywatności, która respektowana jest przez każdego. Nie zauważyliśmy szczególnych manifestacji religijności i nasza dotychczasowa konkluzja każe docenić umiejętność Tajów do zachowywania swoich duchowych rozterek i przemyśleń dla siebie, bez wnikania w prywatność osób trzecich.

Religijni kapłani, to znaczy mnisi, traktowani są z bardzo dużą czcią. Mimo poruszania się publicznymi środkami transportu i ogólnej obecności w życiu społecznym zdają się bardzo odsunięci, odizolowani, skupieni na prowadzeniu obrządków i spokojnym życiu w kontemplacji. Nie oznacza to, że wyzbywają się zupełnie nowoczesności – niejednokrotnie zauważyliśmy mnichów w tradycyjnych strojach korzystających z iPhone’ów.

 

Czy oznacza to powolną erozję etosu mnicha? Raczej nie; postrzegamy to bardziej jako chęć nadążania za światem, by nie zostać zupełnie na jego marginesie razem z wartościami, które swoją osobą mnich reprezentuje.

 

Tekst pochodze ze strony projektazja.pl

 

Opublikowane: pon., 16/02/2015 - 10:44


Tweet Button: 

Inne strony


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie