Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Zatrudnienie w Europie

A picture
© fotolia.com - goodluz
Wiadomo, że w Europie panuje wysokie bezrobocie. Jednak prawie połowa osób, które znalazły pracę w 2010 roku, należała do grupy wiekowej 19–29 lat. Oznacza to, że w 2010 roku pracę znalazło około 20 mln młodych Europejczyków. Jak dołączyć do tej grupy?

Na początek można oczywiście skontaktować się z lokalnymi publicznymi służbami zatrudnienia.

Kolejna możliwość to EURES − europejski portal mobilności zawodowej, za pośrednictwem którego współpracuje ze sobą ponad 5 tys. lokalnych urzędów zatrudnienia z całej UE. Kontaktują one kandydatów z pracodawcami (i vice versa) oraz oferują inne formy pomocy.

 

Ile trzeba mieć lat, żeby móc pracować?

Zgodnie z ogólnounijnym zakazem pracy dzieci nie wolno pracować osobom, które nie ukończyły 15. roku życia, oraz takim, które wciąż podlegają obowiązkowi szkolnemu w pełnym wymiarze czasu (od tej reguły jest jednak kilka wyjątków, które dopuszczają możliwość pracy trzynasto- i czternastolatków).

Istnieją też specjalne przepisy unijne w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa, które mają chronić młodzież poniżej 18. roku życia. Mówią one o tym, jakie zajęcia są nieodpowiednie dla młodzieży − takie, które przekraczają możliwości fizyczne i umysłowe młodych ludzi i narażają ich na kontakt z substancjami niebezpiecznymi.

Unijne przepisy w sprawie warunków pracy młodzieży

 

Zwiększ swoje szanse na sukces!

 • Zainwestuj sporo czasu i wysiłku w przygotowanie dobrego CV.
 • Sprawdź, czy to, co zamieszczasz w swoich profilach w internecie – w serwisach społecznościowych itp. – nie działa na twoją niekorzyść. Wielu pracodawców szuka informacji o kandydatach do pracy w internecie. Spróbuj sam przeprowadzić takie wyszukiwanie i zobacz, co znajdziesz.

 • Sam wyjdź z inicjatywą
  • bezpośrednio kontaktuj się z firmami – na bieżąco, a nie tylko wtedy, kiedy ogłaszają nabór
  • postaraj się wyróżnić na tle tłumu
  • pytaj przyjaciół i znajomych, czy nie wiedzą o jakiejś pracy
  • zadbaj o to, żeby wszyscy, którzy mogą ci pomóc, wiedzieli, że szukasz pracy i jakie są twoje atuty.
 • Pomyśl o zapisaniu się na kurs przygotowujący do zawodu – wiele firm preferuje kandydatów, którzy mają dodatkową specjalizację.

Opublikowane: pon., 22/04/2013 - 10:23


Tweet Button: 

Inne strony


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie