Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

Avrupa’da İstihdam

A picture
© fotolia.com - goodluz
Genç işsizliğinin Avrupa’da yüksek olduğunu -ama aynı zamanda 2010 yılında iş bulan kişilerin yaklaşık yarısının 19 ila 29 yaşları arasında olduğunu- biliyoruz. Bu, yaklaşık 20 milyon genç Avrupalının 2010 yılında iş bulduğu anlamına geliyor. Nasıl bu gençlerden biri olabilirsiniz?

Tabi ki kendi yerel kamu istihdam hizmetlerinizi arayarak başlayabilirsiniz.

Aynı zamanda, Avrupa’da 5.000’nin üzerinde yerel kamu istihdam ofisini birbirine bağlayan, iş arayan kişileri işverenlerle bir araya getiren ve aktif destek hizmetleri sunan EURES Avrupa İş Hareketlilik Portalı kullanılabilir.

 

Hangi yaşta çalışmaya başlayabilirsiniz?

AB-çapında geçerli olan çocuk istihdamı yasağı altında, eğer 15 yaşın altındaysanız -veya hala tam zamanlı zorunlu eğitim görüyorsanız- çalışmanıza izin verilmemektedir, -buna karşın,13 veya 14 yaşında çalışabilmeniz için bir veya iki istisna bulunmaktadır.

Bunun yanında, 18 yaşın altındaki gençleri özel olarak korumaya yönelik olarak tasarlanmış AB sağlık ve güvenlik kuralları bulunmaktadır. Örneğin, genç insanlar için uygun olmayan işleri -zihinsel veya fiziksel kapasitenizi aşan veya tehlikeli maddelerle zarar verecek şekilde maruz kalma durumunu içeren işleri-tanımlamaktadırlar.

Genç insanların çalışma koşullarına ilişkin AB kuralları.

 

Şansınızı artırın

 • İyi bir CV yazmak için zaman ve çaba harcayın.
 • Çevrimiçi -sosyal ağ siteleri vb.de bulunan- profilinizin, iş bulmanızı engelleyecek biçimde olmadığına emin olun. Günümüzde birçok işveren başvuranlar hakkında bilgi sahibi olmak için internet kullanmaktadır. Kendinizi araştırın ve ne çıktığına bakın.

 • Proaktif olun.
  • Reklam yapmasalar da, şirketlerle doğrudan bağlantı kurun
  • Kalabalığın içinde dikkat çekecek şekilde kendinizi tanıtmaya çalışın
  • Herhangi bir açık pozisyon konusunda bilgileri olup olmadığını arkadaş ve tanıdıklarınıza sorun
  • Hazır olduğunuzu ve özel yeteneklerinizin ne olduğunu, ilgili bağlantılarınızın bildiğinden emin olun.
 • Profesyonel ve mesleki bir ders almayı düşünün -birçok şirket, akademik bir altyapıdan fazlasını sunabilecek adaylara değer vermektedir.

Yayınlanma: Pzt., 22/04/2013 - 10:21


Tweet Button: 

İlgili bağlantılar


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!