Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Dość nękaniu

A picture
© shutterstock.com - Nejron Photo
Nękanie może przybierać formy fizycznych lub słownych ataków i z reguły odbywa się w szkole. Czy wiesz, co powinieneś zrobić, jeśli jesteś atakowany? Albo co zrobić, gdy widzisz, że krzywdzony jest ktoś inny?

Jeśli ktoś pada ofiarą nękania, najczęściej dzieje się tak z powodu jego wyglądu, wzrostu czy wagi, orientacji seksualnej lub rasy. Nękanie przybiera formę nie tylko przemocy fizycznej - obejmuje ono wszystkie działania podejmowane po to, by zaszkodzić ofierze. Może to być popychanie, uderzanie, podkładanie nogi, wyzywanie, robienie obraźliwych uwag, rozgłaszanie plotek albo niszczenie lub kradzież rzeczy ofiary.

 

Co możesz zrobić?

Nikt nie powinien musieć tolerować nękania, dlatego jeśli jesteś nękany, albo widzisz, że spotyka to kogoś innego, powinieneś zaprotestować. Europejska Sieć Zapobiegania Przestępczości doradza, jak zapobiegać przypadkom nękania w szkole oraz ograniczyć ich występowanie.

Można się do tego łatwo przyczynić, uczestnicząc w międzynarodowym Dniu walki z nękaniem. To specjalne wydarzenie, podczas którego ludzie na całym świecie, którzy podpisali specjalną koszulkę, gromadzą się, ubrani w te koszulki, we wspólnym proteście, by:

  •  pokazać głośno i dobitnie sprawcom nękania (ale tak, by ich nie sprowokować), że nękaniu dany będzie odpór, 

  •  pokazać się ofiarom nękania, by wiedziały, gdzie szukać wsparcia,

  • zwrócić uwagę na skutki nękania oraz skłonić bezczynnych obserwatorów do reakcji.

Inicjatywa ma zasięg globalny, a w 25 różnych państwach szkoły i zakłady pracy mogą uzyskać specjalne koszulki i pomoc w organizacji . Wystarczy tylko zarejestrować się w internecie.

Jak dotąd w inicjatywie uczestniczy 3100 szkół, zakładów pracy i organizacji, reprezentujących ponad milion osób. Choć cały ruch powstał w Ameryce Północnej, szybko rozprzestrzenia się na całym świecie.

 

Nękanie poza szkołą

Czasem nękanie odbywa się także poza szkołą, w tym także w internecie. Może ono mieć miejsce podczas zajęć pozaszkolnych – podczas uprawiania sportów grupowych, w domu, na ulicy oraz w miejscu pracy. Cybenękanie polega na wysyłaniu sms-ów, e-maili lub postów internetowych zawierających kompromitujące zdjęcia, groźby i agresywne wiadomości.

 

 

Opublikowane: pt., 12/07/2013 - 16:11


Tweet Button: 

Inne strony


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie