Eiropas Jaunatnes portāls
Informācija un iespējas jauniešiem visā Eiropā.

Kas nepieciešams, lai sasniegtu profesionālās virsotnes?

Jauniešu bezdarba līmenis atsevišķās valstīs joprojām pārsniedz 50 %. Tā ir realitāte ne tikai Āfrikā, bet tepat Eiropā. Lai gan Latvijā situācija nav tik katastrofāla, arī pie mums jauniešu bezdarbs joprojām ir aktuāla problēma.

Daudziem jauniešiem pat ilgstošā laika periodā neizdodas atrast darbu, vai arī, neilgu laiku pastrādājot, nākas to zaudēt. Saskaroties ar šādām dzīves situācijām, daļa cilvēku zaudē cerību un kļūst negatīvi. Savukārt, citus šādas situācijas padara stiprākus un dod motivāciju.  Jauniešu bezdarbam ir vairākas dimensijas. To nevar vērtēt, tikai un vienīgi analizējot statistikas datus. Būtiski ir arī psihosociālie aspekti, kuriem bieži vien tiek pievērsta mazāka uzmanība. Tāpēc  trīs  Latvijas jaunatnes darbinieki,  kas ikdienā strādā ar jauniešiem, piedalījās programmas “Erasmus+” starptautiskajā mobilitātē jaunatnes darbiniekiem – apmācībās  ‘’Building Resilience for Youth Employability Programme’’, kas no 2017. gada 2. līdz 9. jūlijam norisinājās Vusteršīrā (grāfiste Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotajā Karalistē Anglijas Rietummidlendas reģionā).  


Šajās apmācībās piedalījās 33 jaunatnes darbinieki no Slovākijas, Turcijas, Polijas, Spānijas, Igaunijas, Ungārijas, Grieķijas, Bijušās Dienvidslāvijas Republikas Maķedonijas, Itālijas, Latvijas un Lielbritānijas.  

 

Galvenais mērķis
Starptautisko apmācību galvenais mērķis bija izpētīt dažādus psiholoģiskos aspektus, kuru ietekmē vairākiem miljoniem jauniešu Eiropā ilgstoši neizdodas iekļauties darba tirgū. Apmācību laikā jaunatnes darbiniekiem bija iespēja praktiski iepazīties ar psiholoģiskā atbalsta metodēm, ko viņi praktiski varēs izmantot savā turpmākajā ikdienas darbā, palīdzot jauniešiem kļūt mērķtiecīgākiem, ne vien izvirzot jaunus dzīves mērķus, bet tos arī praktiski realizējot. Projekta laikā dalībniekiem bija iespēja arī gūt ieskatu pārstāvēto valstu pieredzē, kas saistīta ar psiholoģisko atbalstu bezdarba skartajiem jauniešiem.

 

Kāpēc tik daudziem jauniešiem trūkst pašpaļāvības?
Nav viegli kļūt par tādu personību, kā vēlies. Viss sākas ar stipru vēlēšanos un apņēmību attīstīt savas stiprās puses. Mēs katrs esam personības. Mēs neesam bara dzīvnieki, cilvēkiem piemīt iedzimta tieksme tikt pamanītiem un iegūt citu cilvēku labvēlību. Ir daudz jauniešu, kas šķiet ambiciozi, bet tajā pat laikā viņiem trūkst pašpaļāvības. Viņi gaida, ka kaut kas notiks, kāds ietekmīgs draugs palīdzēs iekārtoties darbā un sekmēs karjeras izaugsmi. Šādi cilvēki it kā “plūst pa straumi”, ļoti vēlas gūt panākumus, bet baidās. Visvairāk viņi baidās no grūtībām, jo tās prasa izturību šķietami nepārvaramu šķēršļu priekšā. Viņi dzīvo ar nekonkrētu ideju, ka kaut kur dzīvē kaut kas viņus gaida un tas kaut kā nejauši līdz viņiem nonāks, ja vien pietiekami ilgi gaidīs. Šis ir pašpaļāvības trūkuma spilgts piemērs – atkarība no ārējiem apstākļiem. Pašpaļāvības trūkums un ietekmēšanās no ārējiem apstākļiem ir traucējošs apstāklis jebkurai izaugsmei un sasniegumiem.

 

Mums visiem gadās piedzīvot dienas, kad šķiet – viss iet greizi, nekas neizdodas un  nepieciešams uzmundrinājums, jo īpaši situācijās, kad jūtamies nomākti vai esam piedzīvojuši neveiksmes. Cilvēki  ar attīstītu pašcieņu to spēj pieņemt un neļauj  neveiksmēm sevi satriekt, jo tic sev un savām spējām.  Jaunieši, kuriem trūkst pašcieņas, kuri ir piedzīvojuši neveiksmes, baidās, ka viss sliktais var notikt atkal. Daļēji tas ir tāpēc, ka  apkārtējie, piemēram, skolotāji, ģimenes locekļi, nekad nav bijuši apmierināti ar jaunieša paveikto skolā vai citās jomās un šādā veidā ir izraisījuši mazvērtības kompleksu. Pašcieņa ir galvenā pašapziņas sastāvdaļa un pirmais solis pretī sekmīgai karjerai. Pašcieņa ir attieksme, kurā izpaužas savas vērtības apzināšanās. Dažādi pētījumi ir pierādījuši, ka jauniešiem ar attīstītu pašcieņu ir labākas izredzes gūt panākumus, sekmīgāk iekļauties darba tirgū.

 

Ārējam izskatam ir nozīme
Izskats ir svarīgs, jo bieži vien tas apkārtējiem sniedz par jums pirmo iespaidu. Ne tikai jūs vērtē pēc izskata, bet arī jūs vērtējat citus. Neatkarīgi no tā, kādā jomā darbojaties vai vēlaties darboties, jūsu reputāciju un panākumus lielā mērā ietekmē arī iespaids, kādu atstājat uz citiem. Dažādos psiholoģiskos pētījumos ir secināts, ka cilvēki instinktīvi tiecas izkopt sevī tādas pašas pozitīvas iezīmes savā izskatā, kādas piemīt tiem, ko viņi apbrīno, piemēram, valkā līdzīga stila apģērbu, atdarina matu griezumu vai izturas līdzīgi. Koncentrējoties uz to cilvēku rakstura īpašībām, kuras apbrīnojat un cienāt, varat vizualizēt to personību, par kādu vēlaties kļūt.  

 

Ikvienam vielielākā nepieciešamība ir ticēt sev. Ja uzskatīsiet sevi par neveiksminieku, tāds arī būsiet līdz brīdim, kad mainīsiet attieksmi pats pret sevi. Pašpaļāvība ir svarīgākā atslēga ceļā uz panākumiem.  Noteikti būsiet dzirdējuši vai lasījuši par pasaulē zināmiem cilvēkiem, kuriem ir bijis jācīnās ar nabadzību, depresiju vai jāuzveic dažādi citi šķietami nepārvarami nelabvēlīgi apstākļi. Viņi tos pārvarēja ar neatlaidību, aizrautību, smagu darbu un pats galvenais – ticību sev. Uztraukties par saviem trūkumiem ir cilvēciski. Dažiem tas dod iedrošinājumu kļūt labākiem, taču citiem liek justies mazvērtīgiem. Ja uzskatīsiet sevi par neveiksminieku un at zaudētāju, tad arī piedzīvosiet ne vienu vien neveiksmi. Domājiet par panākumiem, ticiet sev un spēsiet pārvarēt visus šķēršļus, jo krīzes situācijās cilvēki parasti iemācās daudz vairāk.

 

Ticiet sev un tam, ko darāt un ko vēlaties sasniegt

 

Lai atgūtos no neveiksmes, piemēram, darba zaudēšanas, lielākais šķērslis ir šaubas par sevi. Jauniešiem savu mērķu izvirzīšana un sasniegšana lielā mērā ir saistīta ar to, kas notiek viņu prātos. Atraisiet savus talantus, spējas, attīstiet entuzisamu. Ticiet sev un tam, ko darāt un ko vēlaties sasniegt, dodieties  pretī mērķim ar aizrautību un prieku. Koncentrējiet prātu uz to, ko vēlaties sasniegt, nebaidieties no pārmaiņām, uzturiet ciešas attiecības ar cilvēkiem, kas jūs saprot, tic un palīdz atklāt sevi un iedrošina jauniem sasniegumiem. Koncentrēšanās uz pozitīvo un savām spējām var pilnībā mainīt attieksmi pret sevi un pret  apkārt notiekošo. Tas var pilnīgi mainīt jūsu dzīvi no viduvējas eksistences uz grandioziem panākumiem. Protams, dzīvē var gadīties neveiksmes, bet neļaujiet tām sevi sagraut. Svarīgs ir nevis notiekošais, bet gan mūsu attieksme un reakcija uz to.  

 

Viss sākas ar savu stipro pušu apzināšanos. Izmantojiet tās.  Nedomājiet par sevi sliktu, neuzskatiet sevi par vāju, neprasmīgu vai pārāk slimu. Daudzi ļauj bailēm un domām par neveiksmi valdīt pār savu dzīvi. Tā viņi samierinās ar dzīvi bez izaugsmes. Negatīvās domas tikai paralizē ambīcijas, iznīcina pašapziņu un padara jūs par apstākļu upuri. Aizstājot bailes ar pozitīvu attieksmi un ticību sev un savām spējām, baiļu vietā nāks pārliecība un arī profesionālā ziņā sekos pozitīvas izmaiņas. Spēja kaut ko paveikt lielā mērā sakņojas ticībā sev un saviem spēkiem. Pārliecība ir visu panākumu pamatā. Tā dod milzīgu spēku.  Izskaudiet negatīvismu, kritiku un paššaustīšanu, jo negatīvās emocijas uz āru izlaužas dažādu garīgu un fizisku slimību veidā. Domājot un izsakot negatīvas domas, jūs tuviniet sevi neveiksmei, jo neveiksme ir negatīvas domāšanas sekas.

 

Iespējami vairāk vērsiet uzmanību uz to, kas  rada prieku, palīdz un iedvesmo. Lielisks veids, kā gūt panākumus karjerā, ir atrast mentoru, no kura būtu iespējams mācīties personiskai un profesionālai izaugsmei. Turkāt, būtiski ir uztvert savas personības attīstīšanu ar entuziasmu. Veiskmīgiem cilvēkiem entuziasms ir panākumu slepenā sastāvdaļa. Entuziasmu nevar viltot. Ja uzskatāt, ka tas, ko darāt, ir vērtīgs, nozīmīgs un sasniedzams, tas atspoguļosies jūsu izturēšanās veidā un darbībā. Kāpēc vienam jaunietim veicas vairāk nekā citiem? Tas lielā mērā ir saistīts ar entuziasmu. Iielieciet savā apņēmībā tik daudz rakstura stingrības, lai nekādi apkārtējie apstākļi nespētu novirzīt no mērķa, līdz to sasniegsiet. Entuziasms aizved līdz sasniegumiem. Viss, kas tiek darīts ar prieku un entuziasmu, izstaro aizrautību un rada gandarījumu par sasniegto.

 

Sintija Bernava
Nevalstiskā organizācija - biedrība “Donum Animus”

publicēts: T., 06/09/2017 - 10:07


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Vajadzīga palīdzība vai padoms?

Vaicājiet mums!