Eiropas Jaunatnes portāls
Informācija un iespējas jauniešiem visā Eiropā.

Smadzeņu treniņi tavai labsajūtai

Mazināt stresu, uzlabot miegu, palielināt koncentrēšanās spējas, enerģijai, atmiņai, emocionālai stabilitātei, iekšējam mieram un līdzsvaram… Iemesli, kādēļ arvien vairāk cilvēku dodas uz RigaBrain smadzeņu treniņu ir dažādi.

Izpētām, kas tas tāds – RigaBrain.

RigaBrain smadzeņu treniņš ir individuāla nodarbība, kuras laikā smadzenēm tiek sniegta atgriezeniskā saite par to, ko tās tikko ir izdarījušas, ar mērķi ļaut tām pašām sevi sakārtot un iedarbināt pašregulācijas mehānismus, lai harmonizētu un sabalansētu savu darbību. Nodarbības laikā tiek veikti smadzeņu aktivitātes mērījumi.

Kā strādā neiroloģiskās atgriezeniskās saites metode (ne RigaBrain)?

Klasiskais neiroloģiskās atgriezeniskās saites process tiek centrēts teorētiskā skatījumā par „normālu” un „ideālu” smadzeņu viļņu aktivitātes modeli. Dažkārt cilvēka EEG rezultāti tiek salīdzināti ar vidējo statistisko rādītāju datu bāzi, un smadzenes tiek mākslīgi trenētas radīt viļņus, kas ir tuvi šai normai. Citos gadījumos speciālisti  izmanto  pacientu  stāstījumu  par  simptomiem,  lai  veidotu  individuālu  treniņu  grafiku. Abos gadījumos šīs metodes gadījumā galvai tiek pievienoti nelieli sensori, un neiroloģiskās atgriezeniskās saites metode „māca” smadzenēs paaugstināt vai pazemināt noteiktu smadzeņu frekvenču aktivitāti.

Mēs zinām,  ka  apzināti  nespējam  mainīt  smadzeņu  elektrisko  aktivitāti.  Ja  jums  kāds  sacītu:  „Jums nepieciešams pazemināt alfa viļņu aktivitāti pieres daivā,” jums nebūtu ne jausmas, kā to izdarīt, vai ne? Tomēr  smadzenes  „zina”,  kā  to  darīt,  un  saskare  ar  neiroloģiskās atgriezeniskās  saites  metodi  palīdz smadzenēm „apgūt” šo prasmi.

RigaBrain tiek izmantot citāda pieeja.
Pirmkārt, tā sakņojas izpratnē, ka smadzeņu aktivitāte ir milzīga neirālā tīkla sinerģisks kopdarbs, tādēļ,  ja  cilvēks  piedzīvo  zināmus  simptomus (piemēram,  atmiņas problēmas, grūtības koncentrēties, bezmiegu  u.tml.), tās  nevar  attiecināt  tikai  uz  vienu  noteiktu  reģionu  smadzenēs. Smadzenes ir vienots veselums, kas jātrenē kopumā.
Otrkārt, metode ir veidota saskaņā ar smadzeņu dinamisko aktivitāti (jeb veidu, kā tās vada aktivitāti no  viena  smadzeņu  reģiona  citā),  nevis  tiecoties  uz  abstraktu  „ideālo”  stāvokli.  Kādēļ  tas ir nozīmīgi?  Lai  optimāli  funkcionētu,  smadzenēm  jābūt  spējīgām  uzturēt  šo  aktivitāti,  kad nepieciešams (piemēram,  ilgstoši koncentrējoties),  kā  arī  pāriet  no  viena  aktivitātes  stāvokļa  citā (piemēram, no nomoda miegā). Efektīvi  smadzeņu  viļņi  ar  šiem  uzdevumiem  tiek  galā.  Diemžēl,  ja  smadzenes  neveic  darbu pietiekami efektīvi, tām ir grūtības ar šo stāvokļu moderēšanu. Tas rada sekas mūsu pašsajūtā un veselības stāvoklī.
Treškārt – un tas ir īpaši nozīmīgs jaunieviesums – smadzenes pēc šīs metodes treniņa  nerada  kādu  „uzlabotu”  EEG  modeli,  bet  vienkārši  saņem  informāciju ar audio skaņas pārtraukuma palīdzību par  to  dinamisko aktivitāti. Šī atgriezeniskā  saite par  savu darbību ļauj  smadzenēm darboties efektīvāk – rezultātā  bieži normalizējas miegs, samazinās trauksmainība un uzlabojas kognitīvie procesi.

Kā notiek RigaBrain smadzeņu treniņš?
RigaBrain smadzeņu treniņš sākas ar iesēšanos ērtā, mīkstā krēslā. Ja būs vēlme, šajā krēslā varēsi arī gulēt, relaksēties un ļauties sev tīkamām meditācijām.
Kamēr pārrunāsim neskaidrus jautājumus, tavus novērojumus, pašsajūtu, ieteikumus un citus komentārus par treniņa gaitu, siltā segā ietinies/-usies, varēsi baudīt karsti kūpošu tēju ziemā vai glāzi veldzējoša ūdens vasaras svelmē.
Uzsākot seansu, pie tavas galvas un ausīm tiks piestiprināti nelieli mērinstrumenti, kas tikai nolasīs informāciju par tavu smadzeņu aktivitāti.
Procedūra ir relaksējoša un patīkama, jo tu nāc atpūsties un gūt atelpas mirkli ikdienas steigā, un tavas smadzenes veiks sevis novērošanu, atklājot, kas ir vajadzīgs optimālai funkcionēšanai un kas – lieks un traucējošs.
Turklāt tu varēsi izvēlēties sev patīkamāko atpūtas veidu – klausoties meditācijas mūziku, skatoties savu mīļāko filmu, lasot aizraujošu grāmatu vai vienkārši ļaujot sev nedarīt neko.
Tu atpūties, bet tavas smadzenes strādā. Cilvēks austiņās (skaņu var klausīties arī skaļruņos pa visu telpu) pēc paša izvēles klausās mūziku, vai skatās video. Smadzenes analizē - tās saņem spoguļsignālus savai darbībai.

Kas tie spoguļsignāli ir?
Spoguļsignāls ir skaņas pārtraukšana austiņās uz sekundes tūkstošdaļu, kas izpaužas kā tikko dzirdams krakšķis jeb pauzīte. Smadzeņu darbību reģistrē vienkāršs encefalogrāfs. 

Ko saki? Varbūt vērts izmēģināt?

Plašāka informācija: http://www.rigabrain.com/

 

publicēts: Pk., 26/06/2015 - 14:59


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Vajadzīga palīdzība vai padoms?

Vaicājiet mums!