Eiropas Jaunatnes portāls
Informācija un iespējas jauniešiem visā Eiropā.

5 ieteikumi drošākai vasarai

Arvien populārāka kļūst “saziņa attēlos”, privāti vai publiski daloties ar video un fotogrāfijām. Tiek prognozēts, ka pasaulē līdz 2021. gadam video saturs sastādīs 78% no visas mobilās informācijas apmaiņas*.

Samsung Skola nākotnei veiktā aptauja** liecina, ka jau patlaban Latvijas jauniešu populārākās vietnes ir tieši foto un video koplietošanas platformas Instagram (84%) un Youtube.com (82%). Šī tendence slēpj vairākus riskus, ko vismaz daļēji iespējams novērst ar pārdomātu rīcību.

“Teju puse mūsu valsts pusaudžu privātā sarakstē ir sūtījuši draugiem foto vai video, ko nevēlētos redzēt publiski (42%). Līdzīgs skaits respondentu ir nožēlojuši kādu savu internetā publicētu foto vai ierakstu (45%). Tāpēc īpaši vasaras festivālu un ballīšu sezonā, kad jauniešiem ir tik daudz iespaidu, ar kuriem vēlēšanās dalīties, vērts atgādināt par digitālo drošību,” saka Samsung Skola nākotnei Baltijas programmas vadītājs Krišjānis Ozols.

 

Pieci ieteikumi, lai foto un video būtu drošībā:

 

1. Apdomā, pirms dalies!
Apdomā pirms koplieto foto vai video, jo mirkļa emociju iespaidā mēdzam dalīties ar materiāliem, ko vēlāk nožēlojam. Nevajadzētu publicēt nepieklājīgus, aizvainojošus un pazemojošus foto vai video. Ja uzņemtais attēls var kaitēt paša vai citu reputācijai, tam nav vietas sociālajos tīklos. Vērts atcerēties, ka viss internetā augšupielādētais tur paliek mūžīgi, un var tikt pārsūtīts, pārkopēts vai pārveidots. Pēc publicēšanas vairs nav iespēju ietekmēt, kā un kādos nolūkos attēlu kāds izmantos.

 

2. Nelaid iekšā garāmgājējus
Augšupielādējot fotogrāfijas un video sociālajos tīklos, pārliecinies vai privātuma iestatījumi ir aktivizēti un tos redz tikai tuvākie draugi un skolas biedri. Noklusējuma iestatījumi visbiežāk ļauj foto un video apskatīt ikvienam. Šo var salīdzināt ar dzīvesvietu – mēs nelaižam tajā ikvienu, gaidām, ka pie durvīm piezvanīs, nevis uzreiz vērs durvis vaļā, un ja viesis ir nevēlams – nelaižam iekšā. Sociālajos tīklos, gluži tāpat kā dzīvesvietā, nav vietas ziņkārīgiem svešiniekiem.

 

3. Visiem nav jāzina Tava atrašanās vieta
Augšupielādējot foto attēlus, nereti dalies ar savu atrašanās vietu. Izvairies izmantot Foursquare sociālo tīklu un deaktivizē atrašanās vietas opciju Facebook un Instagram vietnēs. Noskaidro, kuras mobilās lietotnes izmanto ģeogrāfisko atrašanās vietu un deaktivizē iespēju sociālajiem tīkliem norādīt Tavu atrašanās vietu automātiski. Ja vēlēsies ziņot par savu atrašanās vietu kādā īpašā brīdī, to varēsi izdarīt manuāli.

 

4. Izvēlies foto un video koplietošanas alternatīvas
Sociālie tīkli nav vienīgais foto un video failu koplietošanas veids. Nosūti attēlus izmantojot e-pastus vai izmanto ar parolēm aizsargātas vizuālo datu krātuves, piemēram, failiem.lv, photos.google.com u.tml.

 

5. Nepievieno lieku informāciju
Pirms augšupielādē attēlus un video, pārliecinies, vai tie nesatur personas datus, piemēram, pilnu vārdu, uzvārdu, kontaktinformāciju u.tml..

 

“Centrs Dardedze” psiholoģe Inese Sadauska saka: “Daudz komunicējot virtuālajā vidē, jauniešiem mēdz rasties ilūzija par šīs saziņas privātumu – ir sajūta, ka arī riski ir virtuāli un “ar mani jau nekas ļauns nevar notikt”. Gribas paļauties uz to, ka foto paliks tikai starp mums ar draugu un smieklīgais video - slēgtās grupas lokā. Tomēr neapdomīgi nosūtītas fotogrāfijas un video turpina savu dzīvi ārpus mūsu kontroles, kamēr pārdzīvojums, dažkārt arī šantāža vai pat seksuālas vardarbības draudi kļūst pavisam reāli. Ir vērts vairāk izbaudīt vasaru klātienē un cienīt sevi - lai privātā dzīve patiešām paliek privāta”.

 

“Samsung Skola nākotnei” šogad Latvijā īstenos programmu “Skolēna digitālais IQ”, lai stiprinātu jauniešu digitālās prasmes praktiskos tiešsaistes kursos. Tie tiks izstrādāti piesaistot nozaru profesionāļus, un būs pieejami www.skolanakotnei.lv šī gada septembra vidū.

 

Par “Samsung Skola nākotnei”
“Samsung Skola nākotnei” ir digitālās izglītības iniciatīva, kas šogad realizēs projektu “Skolēna digitālais IQ”. Tā ietvaros vidusskolēni un citi interesenti tiešsaistē varēs apgūt īpaši izstrādātu mācību programmu digitālo prasmju pilnveidošanai. Kopš 2013. gada Samsung digitālās izglītības projektos darbā ar mūsdienu tehnoloģijām apmācīti jau vairāk nekā 235 skolotāji un direktori, un tas palīdzējis uzlabot ikdienu vairāk nekā 40 000 skolēnu.

 

Plašāk par projektu: www.skolanakotnei.lv
Iespēja uzzināt jaunāko: www.facebook.com/samsungskolanakotnei

 

* CISCO Visual Networking Index 2016-2021
** Aptauju veica Samsung Skola nākotnei sadarbībā ar «Mindshare» 2017.gada maijā, aptaujājot 616 respondentus vecumā no 14 līdz 17 gadiem.

 

publicēts: T., 28/06/2017 - 11:56


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Vajadzīga palīdzība vai padoms?

Vaicājiet mums!