Portal Ewropew taż-Żgħażagħ
Informazzjoni u opportunitajiet għaż-żgħażagħ madwar l-Ewropa.

Paaugstini savas zināšanas SALTO apmācībās

Publicitātes foto
Vai zināji, ka SALTO Resursu centrs darbojas jau kopš 2000. gada un tā mērķis ir sniegt atbalstu Eiropas Komisijas programmai “Erasmus+: Jaunatne darbībā” (līdz 2014. gadam – “Jaunatne darbībā”)?

SALTO Resursu centrs regulāri rīko starptautiskas apmācības dažādās interešu sfērās. Tajās var pieteikties ikviens interesents, kurš atbilst izsludināto apmācību norādītajai mērķa grupai. Visas izmaksas par dalību apmācībās (ceļa izdevumi un uzturēšanās izmaksas) sedz Eiropas Komisija. Dalībniekiem no Latvijas jānodrošina līdzmaksājums 28,46 eiro apmērā. Ar aktuālo apmācību sarakstu var iepazīties SALTO Resursu centra mājaslapā www.salto-youth.net, kā arī Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras mājaslapā http://jaunatne.gov.lv/. Lai uzzinātu vairāk par SALTO apmācībām un to, kādu pieredzi tajās var iegūt, iztaujājām Ati Ķeņģi, biedrības “Piedzīvojuma Gars” pārstāvi. Viņš šogad marta sākumā piedalījās apmācību kursā “Runā! Klausies!”, kas norisinājās Ungārijas galvaspilsētā Budapeštā. Apmācības tika rīkotas, lai veicinātu jauniešu dalību lēmumu pieņemšanā. 

Kā uzzināji par SALTO apmācībām? 

Par apmācībām Budapeštā uzzināju, vēloties izprast nacionālās jaunatnes padomes darbību. Tikai nesen ar biedrību “Piedzīvojuma Gars” pievienojāmies Latvijas Jaunatnes Padomei, tā īsti līdz galam neizprotot tās darbību un noderīgumu. Tāpēc gribējās uzzināt, kā citur Eiropā funkcionē jaunatnes padomes. Ja gribas uzlabot savu izpratni par jaunatnes darbu vai apgūt kādas noderīgas prasmes organizācijas veidošanā, mēdzu atvērt jaunatne.gov.lv un skatīt, kas aktuāls. Tā sanāca ieraudzīt šo treniņkursu par jauniešu dalības lēmumu pieņemšanā stiprināšanu. Par pašu SALTO biju jau lasījis, kad tikai sāku saprast, ko nozīmē “Erasmus+” jaunatnes jomas projekti. 

Vai bija viegli pieteikties SALTO apmācībām?

Pieteikšanās caur linku uz SALTO lapu bija ērta: daži jautājumi, nosūtīts un darīts. Jāpagaida atbilde un drīz jau esi apstiprināts… Tad iegādājies biļetes, gribi, pie reizes var izbaudīt arī pilsētas kultūru un pasakaino panorāmas skatu no Budapeštas Eiropas Jauniešu centra pēdējā stāva. Skaisti. 

Kā notika pašas apmācības? 

Apmācības sākās ar dalībnieku dažādības izprašanu caur interaktīvu jautājumu atbildēšanu un savstarpēju sarunu un dalīšanās ciklu pirmā vakara garumā. Bija arī uzkodas un atsvaidzinoši dzērieni.  
Mēs bijām no vairāk kā 14 valstīm. Pat nemēģināju saskaitīt precīzi. Arī cilvēku darbības jomas bija ļoti bagātīgas: no jaunatnes darbiniekiem līdz pamesto namu apdzīvošanas māksliniekiem un politiskajā vidē dziļi iegrimušajiem. Apziņa, ka būs lieliski un izaicinoši izprast šo dažādību, tikai pastiprinājās.
Otrajā dienā turpinājām aktīvi strādāt ar mūsu mācīšanās mērķu apzināšanos, tēmas aktuālo lomu un ideju vienoto izpratnes celšanu. Jaunietis, lēmumu pieņēmējs pozīcijā un opozīcijā, nevalstiskā sektora pārstāvis un daudzu citu lomu izpratni. Noskaņojāmies uz lomām un apspriedām lielos vārdus - demokrātija, līdzdalība, atbildīga pilsoņa ideja, un ko īsti varētu nozīmēt līdzdalība.
Ik vakaru tikāmies, lai apspriestu apgūto mazās grupās, kas palīdzēja ar neskaidrajiem jautājumiem. Starp šiem cilvēkiem guvu vislielāko izpratni par politisko instrumentu, ko apguvām apmācību turpinājumā, arī strukturētā dialoga procesiem. Patīkami būt starp aizrautīgiem, kompetentiem cilvēkiem. Protams, pats dalījos ar savu āra dzīves piedzīvojumu organizācijas veidošanas pieredzi. 
Turpmākajās dienās bija spēcīga simulācijas spēle ar cīņu starp uzņēmējiem, ar lielveikala ēkas izmantošanas ideju un jauniešu centra atjaunošanu tā vēsturiskajā ēkā pēc jaunatnes darba pagrimuma, kas noslēdzās kādā iedomātās pilsētas publiskajā apspriedē pie pilsētas mēra. Cīņas bija spraigas, kaut arī tikai simulētas. Vēlāk bija līdzīga simulācijas spēle par strukturētā dialoga ieteikumu sagatavošanas papīru un ideju bīdīšanas procesu pusotra gada garā prezidentūras cikla ietvaros.
Daudz laika pavadījām, izprotot motivāciju jauniešu, mūsu pašu un lēmumu pieņēmēju dzīvēs, kā arī izpratām praktiskos uzdevumos jauniešu iespējošanas (empowering) ideju un online iesaistes rīku piedāvājumu. 
Speak! Listen! Café bija lokāli organizēta paneļdiskusija ar vietējo politiķi, jauniešiem, jauniešu organizācijām par strukturētā dialoga nozīmīgumu, kur lieliski varēja novērot jauniešu attiecības ar politiķiem, jo politiķim aizejot, jaunieši izvērsa diskusiju par politiķa uzklausīšanas un rīkošanās prasmi. Visā visumā lieliska iespēja pavērot un iesaistīties vietējā strukturētā dialoga īstenošanas procesā.
Pēdējās dienās trenējāmies, kā rezultātus pārnest savās kopienās. 

Ko jaunu uzzināji?

Uzzināju bezgala daudz jauna neformālās sarunās ar citiem dalībniekiem - piemēram, kā radošo industriju pat anarhistisko ideju pārstāvji apdzīvo neizmantotas Berlīnes ēkas. Savstarpējās spēlēs apzinājāmies cilvēku nevēlēšanos uzņemties varu pār otru cilvēku, ja to viņam piedāvā "uz sitiena". Uzzināju arī par jaunatnes padomju darbību citās valstīs un līdzīgo izaicinājumu risināšanu. Varētu pat teikt, ka uzzināju, ko nozīmē strukturētais dialogs Eiropas Savienības līmenī caur simulācijas spēli, kur biju Latvijas prezidentūras pārstāvis. Apguvu to lielākoties, jo uzdevu daudz jautājumus citiem un palaimējās sēdēt blakus tādiem cilvēkiem, kas spēja atbildēt. Dzirdēju, ka citi, kuri vairāk pakļāvās simulācijai, un jautājumus neuzdeva, no spēles tik daudz neguva. Iemācījos arī to, ka tas, kā jauniešus iesaistīt lēmumu pieņemšanā, ir atkarīgs tikai no mūsu organizācijas un citu struktūru radošuma. 

Kas ir būtiskākās atziņas, kuras guvi un kas noderēs arī darbam turpmāk?

Sapratu, ka šādos treniņos ļoti būtiski ir uzdot jautājumus, nevis gaidīt, kad informācija tiks ielikta tieši prātā. Man patika arī simulācijas spēles. Caur tām var vieglāk izprast diezgan sarežģītos politiskos procesus, jo pašam ir iespēja iejusties politiķu, pilsētas mēru vai žurnālistu lomās. Noteikti izveidošu līdzīgas simulācijas spēles jauniešiem, ar kuriem darbojamies. 

Ko tu ieteiktu citiem, kas plāno piedalīties SALTO apmācībās?

Pirms braucat, izlasiet grāmatu par tēmu, tas palīdzēs. Pats lasīju mākslas vēsturi, 
lai labāk izprastu izcilības ideju. Bet var izlasīt arī kaut ko par Eiropas Savienības instrumentiem, “Eramus+” vai jebko citu, kas saistīts ar politiku. Tad vairāk būs uz ko reflektēt, jo, šķiet, treneri deva tāda veida uzdevumus, lai mēs augtu, apmainoties ar zināšanām starp citiem dalībniekiem.

Par SALTO Resursu centru

SALTO ir saīsinājums no frāzes angļu valodā “Support, Advanced Learning and Training Opportunities”, kas latviešu valodā nozīmē “Atbalsts un paplašinātas mācību iespējas”. Tas ir tīkls, kurā ir astoņi resursu centri, kuri darbojas Eiropas jaunatnes prioritāšu jomās, atbalstot Eiropas Komisijas programmu “Erasmus+: Jaunatne darbībā”. 
Piesakoties SALTO starptautiskajām apmācībām, svarīgi zināt, ka dalība apmācībās no katras valsts tiek apstiprināta 1 līdz 3 dalībniekiem. Apmācības pārsvarā notiek angļu valodā.  

 

 

Pubblikat: Ġim, 12/06/2015 - 13:11


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Teħtieġ għajnuna jew parir espert?

Staqsina!