Eiropas Jaunatnes portāls
Informācija un iespējas jauniešiem visā Eiropā.

Latvieši izveido ekspozīciju olimpiskajā Baku

Publicitātes foto
12. jūnijā atklās Latviešu uzņēmuma Dd studio izveidoto ekspozīciju senajā uguns templī Atašgahs, kas atrodas Baku, Azerbaidžānā.

Aprīļa beigās šajā templī tika aizdedzināta 1. Eiropas Spēļu olimpiskā lāpa, un jaunā ekspozīcija papildina kultūras notikumu klāstu, kas pavada Eiropas Spēles, kuras 12. – 28. jūnijā notiks Baku.

Atašgahs ir sena uguns pielūdzēju svētvieta. Azerbaidžāņu valodā “atašgah” nozīmē “uguns māja”. Sākotnēji tas ir uzcelts teritorijā, kur bija novērojama neparasta dabas parādība – “degošā zeme”. Tā rodas vietās, kur caur augsni no pazemes pastāvīgi sūcas dabasgāze. Šobrīd nav zināms, kad Atašgahā apmetušies pirmie uguns pielūdzēji, bet 17. gadsimtā templis tika atjaunots, un to izmantoja dažādu reliģiju pārstāvji, tai skaitā zoroastrieši un hinduisti. Līdz 19. gadsimta beigām templī mitinājās askēti, kuri Azerbaidžānā ieradās no Indijas. Atašgahu savās ceļojumu piezīmēs aprakstījis Aleksandrs Dimā un citi pazīstami Kaukāza apceļotāji. 
Ugunij azerbaidžāņu kultūrā ir īpaša nozīme, tā tiek cienīta un uzskatīta par katras mājas svētību. Viņi paši mēdz Azerbaidžānu dēvēt par “uguns zemi”. Atašgahs ir unikāls kultūras piemineklis, ko Azerbaidžānas valdība ir izvirzījusi iekļaušanai UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Tāpēc ir likumsakarīgi, ka Baku Eiropas Spēļu olimpiskā lāpa tika iedegta Atašgahā.
Šobrīd templī ir izveidota jauna, latviešu uzņēmuma Dd studio projektēta un īstenota ekspozīcija. Atašgaha ēka ir veidota pēc tradicionālo austrumu viesnīcu jeb karavanserālu parauga. Ekspozīcija ir piemērota vēsturiskajām telpām, daudzas no kurām ir neliela izmēra celles, kurās senatnē mitinājās uguns pielūdzēju askēti. Katra telpa ir veidota kā atmosfēriska vide, kurā lielu lomu spēlē gaismas un ēnas kontrasti. Lai gan ticīgie templi sen jau atstājuši, ekspozīcija ļauj iztēloties laiku, kad tās mūros tika skaitītas mantras un godināta uguns. 
Muzeja ekspozīcijas realizācijā piedalījās: Jānis Mitrēvics, Dāvids Mitrēvics, Ilze Zigerte, Katrīna Neiburga, Miks Mitrēvics, Artis Svece, Ieva Balode, Krists Poreiters, Raivo Mužiks, Kristaps Auziņš, Nils Jakrins, Darja Meļņikova, Katrīna Čemme, Dagnija Putrāle, Indra Krastiņa, Normunds Tauriņš, Arnis Mucenieks, Kaspars Bergs, Jānis Griķis.
 
Dd studio realizēto projektu starptautiskie apbalvojumi
2015.g. Eiropas Padomes Eiropas Gada muzejs (European Museum of the Year) 2013 nominācija par Jaunavas torņa muzeju Azerbaidžānā
2013.g. Eiropas Padomes Eiropas Gada muzejs (European Museum of the Year) 2013 speciālbalva par Gobustānas Petroglifu muzeju Azerbaidžānā
2012.g. Sudraba godalga festivālā FIAMP 2012 (Festival International de l’Audiovisuel et du Multimedia sur le Patriomoine) par digitālo programmu "Animācija" Rīgas Kino muzeja digitālajai ekspozīcijai kategorijā "Interaktīvā multimediju māksla"
2010.g. GRAND PRIX balva festivālā FIAMP* 2009 (Festival International de l’Audiovisuel et du Multimedia sur le Patriomoine) multimediju CD/DVD kategorijā par multimediju programmu "Latvijas Tautas fronte: dzīvā vēsture" 
2007.g. Speciālbalva FIAMP 2007 (Festival International de l’Audiovisuel et du Multimedia sur le Patriomoine) festivālā par bagātīgu dokumentālā materiāla izmantošanu un veiksmīgu montāžu Jūrmalas pilsētas muzeja digitālajā ekspozīcijā
2006.g. Zelta godalga FIAMP 2006 (Festival International de l’Audiovisuel et du Multimedia sur le Patriomoine) festivālā par multimediju disku "rainis_2005.lv" kategorijā CD-ROM/ DVD-ROM.
* FIAMP – Festival International de l'Audiovisuel et du Multimédia sur le Patrimoine (Starptautisks audio-vizuālais un multimediju festivāls, ko organizē AVICOM – Audio-visual International Committee of the Museums (Muzeju starptautiskā audio-vizuālā komiteja)).

Papildus informācija izziņai:
•    Dd studio mājas lapa: www.dd.lv
•    Atašgaha ekspozīcija: http://dd.lv/lv/darbi/detala/atashgaha-templa-muzeja-pastaviga-ekspozicija
•    Olimpiskās lāpas iedegšana Atašgahā: http://www.baku2015.com/Flame/article/april-ateshgah.html
•    Vispārīga informācija par Atašgaha templi: http://gomap.az/Info/Description.aspx?pID=1501760&lng=en http://en.wikipedia.org/wiki/Ateshgah_of_Baku

 

Papildus informācija:
Ilze Zigerte, projektu vadītāja, 
Dd studio, tālr. 67205366, 29417044
e-pasts: ilze.zigerte@dd.lv

publicēts: O., 09/06/2015 - 14:49


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Vajadzīga palīdzība vai padoms?

Vaicājiet mums!