Eiropas Jaunatnes portāls
Informācija un iespējas jauniešiem visā Eiropā.

Populārākais klases ekskursiju objekts – Gaismas pils

Autors - Jolanta Sermā
Autors - Jolanta Sermā
Domājam, ka tas nebūs teikts pārspīlēti – 2014. gada nozīmīgākais kultūras objekts ir jaunā Nacionālās bibliotēkas ēka jeb Gaismas pils.

Tās oficiālā atklāšana notika tieši pirms mācību gada sākuma, 29.augustā. Dienā, kad Latvijas Nacionālā bibliotēka svinēja 95.gadadienas dibināšanu.

 

Iespējams tieši tādēļ tik daudzu skolu skolotāji par klases rudens ekskursiju galamērķi izvēlējās Gaismas pils apmeklēšanu. Vērts zināt, ka Latvijas Nacionālā bibliotēka ikvienam Latvijas iedzīvotājam (ne tikai jauniešu grupām!) piedāvā bezmaksas grupu ekskursijas, kuru laikā visi interesenti tiek iepazīstināti ar jauno bibliotēkas ēku un lasītavām. Tāpat ikviens aicināts apskatīt Latviešu grāmatniecības muzeju, Reto grāmatu un rokrakstu lasītavu, slaveno Dainu skapi.
Bērnu un jauniešu stāvs Latvijas Nacionālajā bibliotēkā ir septītais. Ar brīnišķīgu atpūtas telpu, interaktīvām rotaļlietām un grāmatām un, protams, skatu uz Vecpilsētu un Daugavu. Ekskursijas ir pieejamas tikai gida pavadībā un bibliotēkas darba laikā. Iepriekšējā pieteikšanās darba dienās no plkst. 9.00 līdz 17.00, zvanot uz tālr.nr. 22022920 vai rakstot ekskursijas@lnb.lv.

 

Par ēkas simboliku
Gaismas pils arhitekts ir Gunārs Birkerts – latviešu izcelsmes ASV arhitekts. Ēkas trīsstūrveidīgā forma, pēc arhitekta domām, ir kā atgādinājums Latvijai par valstiskuma veidošanos, valstiskuma atdzimšanu un tās atjaunoto kultūras bagātības krājumiem. Nacionālās bibliotēkas ēka Rīgā iecerēta arī kā Latvijas bibliotēku tehnoloģiskais un informatīvais centrs.

 

Gaismas pils skaitļos
Raksturojot Latvijas Nacionālās bibliotēkas diženumu un nozīmīgumu 21. gadsimta Latvijas kultūras laika telpā, minēsim dažus skaitļus. Bibliotēkas kopējā platība ir 40,455 m2. Ēkas garums – 170 m; platums – 44 m; augstums – 68,3 m. Nacionālajai bibliotēkai ir 13 stāvi. Nacionālā bibliotēka dienā spēj apkalpot ap 3000 lasītāju. Brīvpieejami ir ap 350 000 izdevumu. Gaismas pilī stādā ap 400 darbinieku.
Ja vēl nav iznācis apmeklēt Gaismas pili, iesakām jau tuvākajā laikā ieplānot interesanto izpētes gājienu. Ja ikdienā pārvietojies ar velosipēdu, zini, pie Nacionālās bibliotēkas ir ērta riteņu novietošanas stāvvieta.

 

publicēts: T., 18/02/2015 - 15:54


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Vajadzīga palīdzība vai padoms?

Vaicājiet mums!