Eiropas Jaunatnes portāls
Informācija un iespējas jauniešiem visā Eiropā.

Izstrādāta pirmā vides pieejamības aplikācija Latvijā – Mapeirons

Invalīdu un viņu draugu apvienība Apeirons un biedrība Babyroom sadarbībā ar interaktīvo aģentūru CUBE Mobile izstrādājuši Latvijā pirmo vides pieejamības aplikāciju Mapeirons

Aplikācija tās lietotājiem ļaus ērti un operatīvi pārliecināties par aptiekām, veikaliem, restorāniem, valsts un pašvaldību institūcijām un daudziem citiem objektiem, kas pieejami vai daļēji pieejami cilvēkiem ar kustību, redzes un dzirdes traucējumiem, kā arī vecākiem ar bērniem ratiņos. Aplikācija veidota kā interaktīvs katalogs un virtuāla karte, sniedzot iespēju cilvēkiem ar invaliditāti un vecākiem ar bērniem ratiņos pilnvērtīgi izzināt apkārtējo vidi un kvalitatīvi pavadīt laiku ārpus mājas.

 

Aplikācijā šobrīd iekļauti 1111 “draudzīgie” objekti, kuri, pēc vairāk nekā 22 000 objektu apsekošanas visā Latvijā, atzīti par pieejamiem vai daļēji pieejamiem. Virtuālajā kartē apkopotā informācija sadalīta desmit kategorijās: aptiekas, ēdināšanas iestādes, izglītības iestādes, izklaides vietas, medicīna un sociālie pakalpojumi, naktsmītnes, NVO, sabiedriskās iestādes, transports, veikali. Aplikācija spēj arī noteikt viedierīces atrašanās vietu, kas savukārt sniedz iespēju operatīvi noskaidrot tuvumā esošās “ratiņiem draudzīgās” vietas, to adresi un kontakttālruni.

 

“Aplikācijas unikalitāte un vērtība ir saturā, kas var ievērojami atvieglot ikdienu cilvēkiem ar invaliditāti, ļaujot viņiem patstāvīgi un neatkarīgi veidot savu dzīvi. Lai gan pasaulē ir izstrādātas līdzīgas aplikācijas, Mapeirons ir pirmā šāda veida aplikācija Latvijā un sevī ietver informāciju, kuru citādi noskaidrot būtu sarežģīti – apsekojumi liecina, ka pat tūrisma informācijas centros ziņas par vides pieejamību ir diezgan skopas. Būtiski norādīt, ka vietas aplikācijā nevar pievienot jebkurš, kā tas parasti ir citur pasaulē izstrādātajās aplikācijās – lai saglabātu datu uzticamību un kvalitāti, visas Mapeironā atzīmētās vietas aplikācijas satura veidotāji ir apsekojuši klātienē,” Mapeirons aplikācijas lietderību un nozīmi komentē Mārtiņš Dambis, CUBE Mobile vadītājs.

 

Šovasar, apsekojot objektus visā Latvijā, lielākā uzmanība tika pievērsta pilsētu centriem un publiskām vietām – aptiekām, veikaliem, ēdināšanas iestādēm, valsts un pašvaldību institūcijām, izklaides vietām, medicīnas un sociālajām iestādēm, transporta infrastruktūrai u.c. No apsekotajiem un pēc īpašiem kritērijiem pārbaudītajiem vairāk nekā 22 000 objektu cilvēkiem ar invaliditāti un vecākiem ar bērniem ratiņos ir pieejami vai daļēji pieejami 1111 objekti – 932 no tiem atzīti par pilnībā pieejamiem, savukārt 179 – par daļēji pieejamiem.

 

“Apsekošanas rezultāti liecina, ka cilvēkiem ar invaliditāti un vecākiem ar bērniem ratiņos pieejamo vietu skaits joprojām ir pārāk mazs. Viens no biežākajiem iemesliem vides objektu nepieejamībai ir nepareiza izbūve, kas savukārt izriet gan no izpratnes trūkuma par to, cik liela nozīme ir vides pieejamībai, gan no normatīvo aktu prasību nepārzināšanas. Ir jāsaprot, ka pieejamība sevī ietver daudz vairāk nekā tikai ratiņu nobrauktuves un uzbrauktuves – tā cilvēkam ar kustību traucējumiem sniedz iespēju komunicēt ar cilvēkiem, nodrošina pieeju ikdienai un arī dzīvībai nepieciešamiem pakalpojumiem. Jo pieejamāka vide, jo lielāka iespēja cilvēkam būt patstāvīgam, neatkarīgam un kvalitatīvi pavadīt laiku ārpus mājas,” stāsta Ivars Balodis, Invalīdu un viņu draugu apvienības Apeirons valdes priekšsēdētājs.

 

Vides apsekošanas rezultāti liecina, ka pieejamākie reģioni Latvijā ir Rīga un Vidzeme, kam seko Kurzeme, Zemgale un Latgale. Par cilvēkiem ar invaliditāti pieejamākajām pilsētām Vidzemē atzītas Valmiera, Sigulda un Gulbene, Kurzemē – Liepāja, Ventspils un Nīca, Zemgalē – Jelgava, Tukums un Bauska, savukārt Latgalē par pieejamākajām var nosaukt Daugavpili, Varakļānus un Līvānus. Turpretim par nepieejamākajām pilsētām atzītas Krāslava, Saulkrasti un Mērsrags.

 

Vides apsekošanā, izvērtējot vairāk nekā 2000 objektu ārpus Rīgas, tika noskaidrotas arī ģimenēm “draudzīgākās” vietas. Izvērtējot tādus kritērijus kā pieejamība ar bērnu ratiem, mazuļu pārtīšanas un barošanas iespējas, izklaides iespējas ar maziem bērniem u.tml., par vecākiem ar bērniem labvēlīgākajām pilsētām tika atzītas Rīga, Jūrmala, Valmiera, Ventspils un Jelgava.  

 

“Kopumā situācija mūs patīkami pārsteidza, jo ceļot ar mazuli bija ērti. Latvijā ir daudz uzņēmumu, kuriem ļoti rūp ģimenes ar bērniem un kuri piedāvā dažādas izklaides iespējas pašiem mazākajiem apmeklētājiem – zīmuļus, mantas, pat rotaļu istabas. Taču tas, kā pietrūkst visvairāk, ir informācija – pat tūrisma centros reti ir iespējams atrast informāciju, kur attiecīgajā pilsētā var paēst kopā ar mazuli. Prieks, ka tagad visa šī informācija būs ērti atrodama un izmantojama mobilajā aplikācijā Mapeirons”, norāda Laura Bluša, biedrības Babyroom pārstāve.

 

Kā labās prakses piemēri vides pieejamības jomā minami uzņēmumi, kas ne tikai atbalstījuši projekta Mapeirons īstenošanu, bet arī savās uzņēmuma telpās un uzņēmuma pārraudzībā esošajā infrastruktūrā radījuši “ratiņiem pieejamu un draudzīgu” vidi – tostarp VAS Latvijas dzelzceļš, SIXT, Rimi Latvia un Ecolines. Šiem uzņēmumiem šodien tika pasniegtas īpašās Mapeirons “goda zīmes” jeb uzlīmes, kas, uzlīmētas uz iestādes durvīm, kalpos kā oficiāls apliecinājums tam, ka konkrētā vieta ir pieejama un “draudzīga” cilvēkiem ar invaliditāti un vecākiem ar bērniem ratiņos.

 

Turpmāk ikviens ir aicināts papildināt Mapeirons virtuālo karti ar cilvēkiem ar invaliditāti un vecākiem ar bērniem ratiņos draudzīgām vietām, nosūtot vides objektu nosaukumus Apeirons un Babyroom mājas lapās vai ziņojot sociālo tīklu platformās ar norādi #Mapeirons. Vietas, pirms tās atzīt par pieejamām, tiks izvērtētas klātienē, un tikai tad iekļautas aplikācijā. “Ratiņiem draudzīgajiem” uzņēmumiem tiks izsniegtas arī īpašas Mapeirons uzlīmes, kas kalpos kā apliecinājums, ka konkrētā vieta ir cilvēkiem ar kustību, redzes un dzirdes traucējumiem un vecākiem ar bērniem ratiņos pieejama un droša.

 

Mobilā aplikācija latviešu, angļu un krievu valodās pieejama lejupielādei Android operētājsistēmu viedtālruņu un planšetdatoru lietotājiem Google Play. Drīzumā aplikāciju iOS platformu lietotājiem būs iespējams lejuplādēt arī AppStore. Plašāka informācija Mapeirons mājas lapā www.mapeirons.lv.

    

 

publicēts: Pk., 17/10/2014 - 15:28


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Vajadzīga palīdzība vai padoms?

Vaicājiet mums!