Európsky portál pre mládež
Informácie a príležitosti pre mladých ľudí v celej Európe.

Patyčios elektroninėje erdvėje. Kai tyčiotis imama internete

Kadangi dauguma jaunuolių dabar nuolat naudojasi mobiliaisiais telefonais ir internetu, pastaraisiais metais patyčių elektroninėje erdvėje atvejų daugėja. Nori sužinoti, kaip su šiuo reiškiniu kovoti ir užkirsti jam kelią?

 

Patyčios elektroninėje erdvėje – tai reiškinys, kai vieni jaunuoliai, naudodamiesi el. paštu, pokalbių svetainėmis, mobiliaisiais telefonais, įvairiomis socialinės žiniasklaidos svetainėmis ir kitomis technologijomis, siuntinėja žinutes, kad paerzintų, pažemintų, sumenkintų arba įbaugintų kitus jaunuolius, padarytų juos pažeidžiamus, priverstų nesmagiai jaustis ar įkyrėtų jiems. Jei tai daro suaugusieji, tai vadinama priekabiavimu arba persekiojimu elektroninėje erdvėje, o jei priekabiautojai yra nepilnamečiai – patyčiomis.

 

Kova su patyčiomis elektroninėje erdvėje

Europos Taryba  pradėjo projektą Young People Combating Hate Speech On-line („Jaunimo kova su neapykantą kurstančiomis kalbomis internete“), kurio tikslas – kovoti su rasizmu ir diskriminacija elektroninėje erdvėje.  2012 – 2014 m. jaunimas ir jaunimo organizacijos gali dalyvauti mokymuose, kad išmoktų atpažinti tokius atvejus ir imtųsi veiksmų. Pagal šį projektą daug dėmesio skiriama mokymui ir kampanijai internete, raginama veikti, o ne likti nuošaly.

 

Ką gali padaryti ne virtualioje erdvėje?

Čia aptariamos patyčios vyksta internete, tačiau yra daug dalykų, kuriuos, kovodamas su jomis, gali padaryti realiame pasaulyje. Pagal programą Stop Cyber Bullying („Sustabdyti patyčias elektroninėje erdvėje“) siūlomas priemonių rinkinys, kuris padės tau sužinoti, kaip kovoti su tokiomis patyčiomis savo mokykloje arba bendruomenėje ir užkirsti joms kelią.

 

Apsisaugok

Apsisaugoti nuo patyčių elektroninėje erdvėje gali būti sunku, kadangi internetas veikia visą laiką, o patyčias patiriančiam žmogui nepakanka paprasčiausiai išjungti savo kompiuterį arba mobilųjį telefoną, kad jos liautųsi. Tinklas Ins@fe teikia patarimų, kaip apsisaugoti internete, pavyzdžiui, apsaugoti savo socialinių tinklų paskyrų privatumą ir neįtraukti į draugų sąrašą žmonių, kurių nepažįsti arba kuriais nepasitiki.