Europos jaunimo portalas
Informacija ir galimybės visos Europos jaunimui.

Apsigink nuo patyčių

Patyčios gali būti fizinis arba psichologinis smurtas, jos paprastai patiriamos mokykloje. Ar žinai, ką daryti, jei kenti nuo patyčių? Arba jei matai, kad patyčių objektu tapo kas nors kitas?

 

Dažniausia patyčių priežastis yra kieno nors išvaizda, ūgis ar apkūnumas, lytinė orientacija, rasė. Patyčios – tai ne tik fizinis smurtas, bet ir bet koks kitas veiksmas, kuriuo siekiama, kad auka blogai jaustųsi. Patyčių pavyzdžiai: stumdymas, smūgiai, kojos pakišimas, užgauliojimas, įžeidžiamos pastabos, gandų skleidimas, daiktų gadinimas arba vogimas.

 

Ką gali padaryti?

Patyčių neturėtų kęsti nė vienas žmogus, tad jeigu tapai patyčių objektu arba matai, kad juo tapo kažkas kitas, turėtum netylėti. Europos nusikalstamumo prevencijos tinklas teikia konsultacijas, kaip užkirsti kelią patyčioms mokyklose ir sumažinti šio reiškinio mastą.

Vienas paprastas būdas yra dalyvauti tarptautinės Kovos su patyčiomis dienos renginiuose. Tai ypatinga diena, kurią viso pasaulio žmonės, pasirašę ant specialių „įsipareigojimo marškinėlių“, tais marškinėliais vilkėdami susirenka į būrį. Jų tikslai:

-          garsiai, tačiau nekaringai pareikšti, kad nepakęs patyčių,

-          susitapatinti su aukomis ir taip pareikšti savo paramą bei norą padėti,

-          atkreipti dėmesį į patyčių pasekmes ir paskatinti pasyvius patyčių stebėtojus veikti.

Ši iniciatyva yra pasaulinė, specialius marškinėlius ir pagalbos gali gauti 25 šalių mokyklos ir darbovietės. Tau tereikia užsiregistruoti internetu.

Iki šiol Kovos su patyčiomis dienos renginiuose dalyvavo daugiau kaip 3 100 mokyklų, darboviečių ir organizacijų, atstovaujančių daugiau kaip milijonui žmonių. Nors ši iniciatyva pradėta Šiaurės Amerikoje, ji sparčiai populiarėja visame pasaulyje.

 

Patyčios už mokyklos ribų

Kartais patyčios patiriamos ne mokykloje, o kur nors kitur, taip pat internete. Patyčių galima patirti užklasinės veiklos metu, pavyzdžiui, žaidžiant komandinius žaidimus, namuose, gatvėje ir darbe. Kai kurie žmonės nukenčia nuo patyčių elektroninėje erdvėje. Jų skriaudėjai kartais rašo  grasinančius arba užgaulius e. laiškus arba žinutes socialiniuose tinkluose, skelbia kompromituojančias nuotraukas.

Paskelbta: K, 16/05/2013 - 13:16


Tweet Button: 

Susijusios nuorodos


Info for young people in the western balkans

Reikia specialisto pagalbos ar patarimo?

Teiraukitės mūsų!