Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Prieš įsipildamas alkoholio pamąstyk

Ar žinojai, kad Europos gyventojai vidutiniškai išgeria daugiau alkoholio negu žmonės, gyvenantys bet kurioje kitoje pasaulio vietoje? Paieškok informacijos apie alkoholį ir rasi daugybę priežasčių, dėl kurių tau ir tavo draugams būtų geria

 

Alkoholis yra antras pagal dydį rizikos turėti sveikatos problemų veiksnys ir jaunimui tenka neproporcingai didelė šios naštos dalis. Europoje dėl su alkoholiu susijusių priežasčių kasmet miršta daugiau nei 55 000 15–29 metų žmonių.

 

Žinok savo ribas

Dviejuose trečdaliuose Europos šalių minimalus amžius, kurio sulaukusiems žmonėms leidžiama parduoti alų ir vyną, yra 18 metų, o penktadalyje šalių šiuos gėrimus gali pirkti ir šešiolikmečiai. Trijose šalyse tokios amžiaus ribos iš viso nėra nustatyta. Tik truputį daugiau kaip ketvirtadalis ES piliečių žino, koks alkoholio kiekis vairuotojo kraujyje leidžiamas pagal jų šalies įstatymus, nors visos šalys taiko vienokius ar kitokius vairavimo išgėrus apribojimus. Gali netgi būti nubaustas už tai, kad išgėręs važiavai dviračiu.

Svetainėje TALK ABOUT ALCOHOL („Pasikalbėkime apie alkoholį“) rasi daug informacijos ir idėjų. Joje pateikiama faktų apie alkoholį, kaip jis veikia jaunimą ir kokius teisės aktus tau būtų pravartu žinoti. Apsilankius šioje svetainėje tau bus lengviau nuspręsti, ką ir kiek gerti. Tavo šalies sveikatos ministerija, valstybinė sveikatos įstaiga arba artimiausias jaunimo informacijos centras gali suteikti papildomos informacijos.

 

Būk aktyvus ir padėk kitiems gauti informacijos ir apsispręsti

Alkoholio politika besidominčio jaunimo tinklo (angl. Alcohol Policy Youth Network (APYN)) narėmis gali tapti visos jaunimo organizacijos ir klubai, kurie nori darbuotis, kad sušvelnintų pragaištingas alkoholio vartojimo pasekmes, ir kurie nėra finansuojami alkoholio pramonės.

Tinklo tikslas – sutelkti visos Europos jaunimą, kad jis didintų sąmoningumą su alkoholiu susijusiais klausimais ir skatintų tobulinti alkoholio politiką vietos, nacionaliniu ir tarptautiniu lygmenimis. APYN tinklas taip pat siūlo mokymo galimybes, gali suteikti išteklių ir gaires, kaip įgyvendinti tavo su alkoholio klausimais susijusį projektą.

Europos jaunimo organizacijai Active, kurios šūkis – „Blaivybė, draugystė ir taika“, priklauso daugiau kaip 500 jaunimo grupių – 25 000 jaunuolių, nusprendusių gyventi be alkoholio. Jie propaguoja blaivybę ir siūlo alternatyvą tiems žmonėms, kurie nemano, kad alkoholis yra neatskiriama mūsų kultūros dalis. Ši organizacija rengia seminarus, mokymo kursus, jaunimo susitikimus ir socialinę veiklą. Dirbamas ir politinis darbas, siekiant paskatinti jaunimą gyventi be alkoholio ir narkotikų.

Jei nori pats pradėti kampaniją, pasaulinis fondas Foundation for a Drug-free World („Pasaulio be narkotikų fondas“) gali nemokamai suteikti medžiagos ir informacijos priemonių, pavyzdžiui, knygelę „The truth about alcohol“ („Tiesa apie alkoholį“).

Pagal ES programą „Veiklus jaunimas remiami jaunimo mainai ir jaunimo iniciatyvos, daug dėmesio skiriama ir sveikos gyvensenos propagavimui.