Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Kai išsisklaido dūmai

28% ES gyventojų rūko. Dūmą traukia 29% 15–24 metų jaunimo. Beveik visi rūkaliai pradėjo vartoti tabaką paauglystėje arba jaunystėje. Pagalvok, ar gyventi be cigaretės nebūtų geriau, ir pabandyk įtikinti savo draugus!

 

Rūkymas tebėra priežastis, dėl kurios ES miršta ir suserga daugiausia žmonių, tačiau šių mirčių ir ligų galima išvengti. Cigaretėse yra daug toksinų ir nikotino – didelę priklausomybę sukeliančios medžiagos, dėl kurios daug jaunuolių, iš pradžių tik retkarčiais surūkydavusių vieną kitą cigaretę, galiausiai nebegali ištverti nerūkę nė dienos.  [info graphic film: https://vimeo.com/43069129]

 

Nori mesti rūkyti?

Jei esi jaunas rūkalius ir norėtum mesti rūkyti, pasidomėk naujausia Europos Komisijos kampanija Mesk rūkyti ir džiaukis gyvenimu. Ją vykdant pateikiama praktinių patarimų, kaip mesti rūkyti, ir novatoriška priemonė, vadinama „iCoach“. Ši skaitmeninė patarimų sveikatos klausimais platforma padeda mesti rūkyti rūkaliui tinkamu tempu. „iCoach“ nemokama ir pateikiama 23 oficialiosiomis ES kalbomis. Pasitelkus šią priemonę bus išnagrinėti tavo rūkymo įpročiai ir kasdien gausi individualių patarimų.

Daugelyje šalių taip pat įsteigtos pagalbos linijos ir paramos internetu centrai, kurie taip pat galėtų padėti atsisakyti cigaretės.

 

Pasirengę padėti didinti sąmoningumą?

Pasaulinės dienos be tabako (kasmet gegužės 31 d.) iniciatyvos ir renginiai, skirti informuoti apie pragaištingas tabako vartojimo pasekmes – mirtį ir ligas. Kampanijos medžiaga padės tau apsispręsti gyventi be tabako.

 

Rūkymas ir teisė

Europos Sąjunga rekomenduoja nustatyti minimalų amžių, nuo kurio leidžiama rūkyti, – 18 metų. Šiuo metu 21 iš 27 valstybių narių laikosi šios rekomendacijos, o Austrijoje, Italijoje, Maltoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Liuksemburge minimalus rūkalių amžius tebėra 16 metų.

Siekiant apriboti pasyvų rūkymą, kai kurios ES šalys priėmė draudimo rūkyti įstatymus, kuriais draudžiama rūkyti faktiškai visose uždarose darbo ir viešosiose vietose, įskaitant barus ir restoranus.

Kovos su rūkymu partnerystės šalių, kuriose draudžiama rūkyti, žemėlapyje parodyta, kokie draudimo rūkyti teisės aktai Europoje įgyvendinami nacionaliniu lygmeniu.