Europos jaunimo portalas
Informacija ir galimybės visos Europos jaunimui.

Jaunimo mainai Rumunijoje

Labas! Rašome Tau, norėdami trumpai papasakoti apie savo įspūdžius, kuriuos parsivežėme į Lietuvą po savaitės, praleistos Rumunijoje vykusiame Erasmus jaunimo mainų programoje.

Tikriausiai esi girdėjęs, jog Erasmus programa suteikia tiek daug galimybių keliauti, patirti, bendrauti, mokytis... Greičiausiai svajoji kada nors sudalyvauti, bet dvejoji, nes kelia baimę? Dėl šios priežasties mes nusprendėme parašyti tau šį laišką ir pasidalinti savo patirtimi, kad išsklaidytumėme visas Tavo abejones ir paskatintumėme išdrįsti pasinaudoti suteikiamomis Erasmus galimybėmis keliauti!


Taigi, mes esame 7 lietuvių komanda, kuri buvo atrinkta dalyvauti Erasmus projekte Rumunijoje. Projektas vyko Milcoveni, mažame kaimelyje Rumunijos pakraštyje. Į projektą atkeliavo dar šešios komandos iš skirtingų šalių – Čekijos, Vengrijos, Slovakijos, Ispanijos, Italijos, Bulgarijos. Visi dalyviai, atvykę iš skirtingų kultūrų, tačiau vedami tos pačios motyvacijos, susirinko diskutuoti apie verslumą šioje kaimo vietovėje. Projekto tema tiesiogiai siejosi su Milcoveni kaime vyraujančiomis problemomis – gyventojų motyvacijos trūkumas, finansų nepriteklius, užimtumo nebuvimas, gyvenvietės infrastruktūros neišvystymas. Taigi, pagrindinis mūsų projekto tikslas buvo pateikti verslo idėjas vietiniams kaimo gyventojams, siekiant pagerinti jų gyvenimo kokybę.


Projektas prasidėjo susipažinimo žaidimais, kurie buvo puikus startas visiems tapti bendra šeima. Vėliau bėgant, kiekvienos šalies atstovai supažindino su šių dienų kaimo vietovių situacija savo šalyse.

Milcoveni kaimelis – atoki, nuo miesto judesio nutolusi vieta, kur laikas, tiesiog, neegzistuoja. Rytą pasitikdavome su gaidžių giesmėmis, vakarą palydėdavome su laužo šviesa, na, o šalimais laukuose ganomų avių bandos vaizdas tapo mūsų kasdienybe. Vietiniai gyventojai mus priėmė labai šiltai ir draugiškai, nors bendrų užsienio kalbų susišnekėti neturėjome. Jie noriai mus vedžiojo po kaimą, rodė savo apylinkes ir ūkį, leido arkliais jodinėti, avis pakilnoti, padėti malkas sukapoti.


Projektui įsibėgėjus, turėjome galimybę išvykti į šalia esančio miestelio turgų, kuriame gavome užduotį savo rankomis kurtus rankdarbius iškeisti į bet kokius vietinių rumunų parduodamus produktus. Lietuviai, būdami skirtingose komandose, galėjo pasigirti įvairiu laimikiu – pintas apyrankes, laukinių gėlių puokštes, suvenyrus iš akmenėlių iškeitė į tris maišus batono kepalų, gėlių puokštes, daržoves.


Kitą dieną turėjome galimybę lankytis Rešica mieste esančiame Eftimie Murgu universitete, išklausyti dėstytojų paskaitą apie verslo kūrimą ir vystymą, dalyvauti universiteto vietiniame renginyje. Vėliau savo įgyta patirtimi, įspūdžiais ir pastebėjimais dalinomės vietinės televizijos interviu.

 

Visą savaitę, bendraudami su vietiniais rumunais (net ne anglų kalba!) ir pajutę tikrąją kaimo kasdienybę bei gyvenimo būdą, analizavę jų elgesį ir bendravimą, supratome vietinius kaimo poreikius ir iš tikrųjų vyraujančias problemas. Gavome užduotį suorganizuoti renginį Milcoveni gyventojams, visus sukviesti į kaime esančią bendrąją salę ir pristatyti jiems savo verslo idėjas. Gaminome plakatus, kabinome ant namų sienų, vaikščiojome po namus ir kvietėme visus užeiti.

Sakoma, kad „Genialumas slypi paprastume“,  todėl šis posakis buvo pritaikytas vystant verslo idėjas šiai kaimo vietovei – siūlytos paprastos, daug investicijų nereikalaujančios idėjos:
 

  • Įsteigti 24/7 automobilių remonto paslaugas, kurias galėtų teikti patys gyventojai vieni kitiems – siūlyta, atsižvelgus į vietinių istorijas apie sugedusius automobilius naktį keliaujant namo žvirkeliu;
  • Siūlyta įrengti sporto salę, kurioje gyventojai galėtų leisti savo laiką, žaisdami krepšinį, tinklinį, tenisą;
  • Teikti iš miesto į kaimą atvežamų maisto produktų ir buities reikmenų pardavimo paslaugas, siekiant užtikrinti pilnavertį kasdieninį gyvenimą kaime;
  • Skatinti miesto gyventojų ekologiškų produktų vartojimą, įrengiant kaimiškų maisto produktų parduotuves didmiesčiuose.

Po verslo idėjų pristatymų, sulaukėme vietinių žiūrovų ovacijų ir padėkų už pagalbą, prisidedant prie Milcoveni kaimelio vystymo. Nors šioje vietoje gyventojų skaičius siekia vos 100, tačiau jų nuoširdumas neprilygsta jokiems skaičiams.

Štai kaip apie projektą atsiliepia mūsų komandos nariai:

„Iki šiol esu dėkingas savo draugui už įkvėpimą ir pasakojimus pabandyti sudalyvauti projekte. Žinoma, buvo labai didelė baimė dėl prastų anglų kalbos žinių, tačiau su dideliu noru ir valia pasiryžau tai išbandyti. Kelionė buvo labai ilga, tačiau patirti įspūdžiai, fantastiški projekto vadovai, sutikti kiti projekto dalyviai, užduotys, bendravimas su vietiniais – atpirko viską... Nepatikėsite, tačiau šiame projekte aš pirmą kartą prabilau auditorijai anglų kalba! Šis projektas man parodė kaip išeiti iš savo komforto zonos, nebijoti klysti, nebijoti kitų nuomonės. Grįžęs į Lietuvą, pradėjau jaustis žymiai drąsiau, nebebijau reikšti savo nuomonės, į viską pradėjau žiūrėti platesne perspektyva. Tad jei bent truputį aš apibūdinau tave ir jautiesi, kad tavo gyvenimas stovi vietoje – tokie projektai yra tobuliausias dalykas, kuriuo tu gali „užkurti“ save naujiems tikslams užsibrėžti ir jų siekti!”

„Dažname Lietuvos kaime žmonės yra tiesiog praradę motyvaciją judėti gyvenimo keliu pirmyn – jie nebemato tikslo, o finansinė padėtis ne visada jiems yra prioritetas. Tokia pati motyvacijos trūkumo problema yra ir Rumunijos kaime, kuriame praleidome visą savaitę, tačiau pastebėjau pagrindinį skirtumą tarp Lietuvos ir Rumunijos – rumunai vis tiek nuolat šypsosi bei atranda kruopelytę džiaugsmo savo širdyse. Jie džiaugiasi tuo, kad šiandien, šiuo metu gali patenkinti savo kasdienius poreikius ir padėti kitam, kuriam reikia pagalbos. Džiaugiuosi turėjusi galimybę pakeisti aplinką ir pajausti kultūrinį skirtumą“


„Per savaitę laiko, praleistą Rumunijoje, išgyvenome ir patyrėme daug įspūdžių. Mokėmės apie verslumą, išbandėme save įvairiuose amplua, tačiau didžiausius prisiminimus ir jausmus sukelia projekte sutikti žmonės. Tai buvo nepakartojama patirtis, todėl tikiuosi, kad jeigu Tu skaitai šį tekstą ir vis dar dvejoji ar vertėtų dalyvauti viename iš projektų, aš Tau iš karto patariu – pildyk paraišką ir negalvok, nes viską, ką patirsi ten, Tavo širdyje išliks visam gyvenimui.“

Už galimybę dalyvauti projekte Benas, Skaistė, Ieva, Žilvinas, Iveta, Liucija ir Aleksandras dėkoja WE GO organizacijai!

Sek naujienas ir nepraleisk progos padovanoti sau neįkainojamą patirtį, nepamirštamus įspūdžius bei draugus iš įvairių Europos kampelių!

www.wegoproject.lt
www.facebook.com/wegoproject

Tekstas – mainų projekto dalyvių

Paskelbta: Pn, 28/07/2017 - 09:35


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Reikia specialisto pagalbos ar patarimo?

Teiraukitės mūsų!