Evropský portál pro mládež
Informace a příležitosti pro mladé z celé Evropy

Achtung! Darbas Vokietijoje: patirtis ir patarimai

Nuotrauka Eglės Gendrėnaitės
Dar prieš porą mėnesių mano darbo paieška Vokietijoje kuriam laikui buvo tapusi darbu, nepaisančiu savaitgalių.

Kasdien siunčiami elektroniniai laiškai, nerimas, nesulaukiant skambučio, kviečiančio į darbo pokalbį, drebantis balsas, tariantis dėl susitikimo, jaudulys, sėdint akis į akį su darbdaviu, ir po to einantis džiaugsmas arba... nusivylimas. Visgi, po kelių įtemptų savaičių visos įdėtos pastangos atsipirko su kaupu!

Galimybės kartais slepiasi už kampo

Mano nauja darbo vieta tapo vietinei Freiburgo miesto sporto draugijai priklausantis viešbutis bei jame esantis restoranas, esantis vos 10 minučių atstumu nuo mano namų. Idealu, tiesa? Dirbu tiek registratūroje, tiek ir restorane – viešbutis nedidelis, todėl dirbdama esu atsakinga už įvairiausias užduotis, dėl to tikrai nenuobodžiauju ir kiekvieną dieną galiu išmokti kažko naujo. Be manęs ten dirba dar 25 žmonės kone iš viso pasaulio: Ispanijos, Lenkijos, Rusijos, Puerto Riko, Ganos, Filipinų, Venesuelos. Jie visi labai draugiškai mane priėmė į savo tarptautinį būrį ir iš karto leido pasijusti tarsi namie. Didžioji dalis kolegų yra mano bendraamžiai, vis dar studijuojantys arba, kaip ir aš, neseniai baigę studijas, bandantys svetur užsidirbti pinigų tolimesnių planų įgyvendinimui. Taip pat norėtum būti vienu iš mūsų? Štai keletas patarimų, kaip sėkmingai ieškoti ir rasti darbą Vokietijoje.

Gera pradžia – pusė darbo

Prieš pradėdamas(-a) darbo paieškas, išsiversk savo gyvenimo aprašymą ir rekomendacijas (jei tokių turi) į vokiečių kalbą ir pasiruošk gana universalų motyvacinį laišką, kurį galėtum pritaikyti kelioms pozicijoms, į kurias žadi pretenduoti. Jis neturi būti ilgas: nurodyk savo išsilavinimą, darbo patirtį, turimas kompetencijas bei kaip jos gali pasitarnauti konkrečiame darbe, dėl kurio kreipiesi. Šį tekstą galėsi koreguoti ir naudoti kaip šabloną, kuomet rasi tau tinkantį darbo pasiūlymą. Taip negaiši laiko kiekvieną kartą rašydamas(-a) viską iš naujo. Nenustebk, jei darbo skelbime rasi nurodytą tik kontaktinį telefono numerį – dažnai dėl įvairių pagalbinių darbų teks skambinti ir prisistatyti telefonu. Tokiu atveju taip pat galėsi naudoti jau pasiruoštą motyvacinį laišką. Nesibaimink – pokalbiai telefonu netrunka ilgai, jų metu dažniausiai suderinamas laikas darbo pokalbiui.

Neapsiribok internetu!

Ieškodamas(-a) darbo Vokietijoje, peržvelk šiuos portalus:

Jei ieškai darbo vasarai, apsilankyk kurortiniuose miestuose įsikūrusių viešbučių, restoranų ar barų internetiniuose puslapiuose – juose dažnai galima rasti sezoninio darbo pasiūlymų su apgyvendinimu ir maitinimu. Vis tik, nors ir gyvename interneto amžiuje, jis nėra vienintelis informacijos šaltinis, praversiantis darbo paieškose. Nemažai skelbimų galima rasti vietiniuose laikraščiuose, kurie dažnai yra nemokami. Pasistenk šį laikraštį įsigyti iškart po jo pasirodymo – bus didesnė galimybė, kad tave dominanti darbo vieta vis dar yra laisva. Neretai tokie laikraščiai turi ir internetinį puslapį, kuriame taip pat būna darbo skelbimų skiltis. Be to, jei studijuoji Vokietijoje, nepraeik ir pro universiteto skelbimų lentą, kurioje gali rasti papildomo darbo pasiūlymų.

Minijob – apsimoka ar ne?

Vartant vokiškus darbo skelbimus, akis tuoj pat užkliūna už žodžio „Minijob“. Tai yra bene populiariausia darbo rūšis, siūloma moksleiviams bei studentams Vokietijoje. Kaip pavadinimas ir išduoda, tai yra trumpos darbo dienos darbas su sąlyginai mažu atlyginimu. Minijob suteikia galimybę uždirbti iki 450 eurų, nuo kurių nėra nuskaičiuojami mokesčiai, t. y., suma, kurią uždirbi, keliauja tau tiesiai į kišenę. Skambėtų puikiai, jei ne vienas didelis „bet“: Minijob nesuteikia sveikatos draudimo, kuris Vokietijoje yra privalomas. Užsieniečiams čia ir prasideda problemos – neturint vokiško draudimo numerio, darbdavys gali į darbą ir nepriimti. Visgi, kiek pačiai teko dirbti Minijob be vokiško draudimo, užteko lietuviškos Europos sveikatos draudimo kortelės. Vidutiniškai pagal Minijob sutartį dirbama 60 valandų per mėnesį, tačiau šis skaičius priklauso nuo valandinio užmokesčio. Galima turėti ir ne vieną Minijob, su sąlyga, kad galutinė uždirbama suma neviršija 450 eurų. Savaime suprantama, kad siekiant užsidirbti, dirbant vien Minijob to padaryti nepavyks. Ši darbo rūšis labiausiai tinka besimokantiems ar studijuojantiems, kuriems Vokietijos įstatymai draudžia dirbti daugiau nei 20 valandų per savaitę.

Lankstaus grafiko privalumai

Vokietijoje galima rasti darbo pasiūlymų ne tik pilnu (vok. vollzeit), bet ir nepilnu (vok. teilzeit) etatu. Minimalus valandinis atlyginimas Vokietijoje siekia 8,50 eurų iki mokesčių, nuskaičiavus mokesčius, į kišenę per valandą įkrenta apytiksliai 7 eurai. Lankstus darbo nepilnu etatu grafikas suteikia galimybę papildomai susirasti Minijob, o tai dažnai labiau apsimoka, nei dirbti pilnu etatu vienoje įstaigoje. Darbas nepilnu etatu, skirtingai nuo Minijob, suteikia visas socialines garantijas: nuo pat pirmos darbo dienos esi apdraudžiamas(-a) socialiniu ir sveikatos draudimu, kadangi uždarbis viršija 450 eurų.

Ko tikėtis darbo pokalbio metu

Jei pavyko sulaukti kvietimo į darbo pokalbį, būtinai jam pasiruošk: pasidomėk tave į jį pakvietusios kompanijos veikla, kad užklupus netikėtiems klausimams nepasimestum. Pokalbiuose dėl darbo Vokietijoje, kuriuose man teko dalyvauti, visuomet žymiai daugiau šnekėdavo būsimasis darbdavys – pristatydavo įmonę, darbo specifiką bei kokio žmogaus šiam darbui ieško. Gali tikėtis klausimų, susijusių su:

  • tavo gyvenimo aprašyme minimais dalykais;
  • dabartine tavo veikla;
  • priežastimis, kodėl susidomėjai šia pozicija ir kodėl jai tiktum;
  • tavo tvarkaraščiu.

Paskutinis žingsnis tikslo link

Jei darbo pokalbis buvo sėkmingas, sulauksi pasiūlymo artimiausiu laiku atvykti bandomajam darbui – Probearbeiten. Jei pasiekei šį laiptelį, spaudžiu tau dešinę – pusė darbo jau atlikta. Belieka sužibėti pasibandymo metu ir nauja darbo vieta garantuota! Kad pavyktų palikti gerą įspūdį, būtinai iš anksto darbdavio pasiklausk, ką derėtų vilkėti darbo metu ir ar būtina ką nors žinoti prieš pradedant dirbti. Bandomosios dienos metu:

  • nevėluok;
  • būk geros nuotaikos ir pasitikėk savimi;
  • draugiškai prisistatyk būsimiems kolegoms;
  • domėkis ir klausk, jei kažko nesupranti.

 

Jei pasibandymas truko neilgai, pvz., kelias valandas, gali būti, kad už jį sumokėta tau nebus. Jei dirbai ilgiau ir informacijos apie bandomosios dienos užmokestį negavai, būtinai paklausk, ar tau jis priklauso.

 

Visiems linkiu sėkmės ieškant darbo svetur! Darbą Vokietijoje ir kitose Europos Sąjungos šalyse gali padėti susirasti Europos darbo tinklas EURES: https://ec.europa.eu/eures/page/homepage?lang=lt.

 

Straipsnio autorė „Žinau viską“ jaunųjų žurnalistų tinklo narė Monika Žalakevičiūtė

Zveřejněno: po, 11/08/2014 - 15:40


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potřebujete odbornou pomoc či radu?

Zaslat dotaz