Európsky portál pre mládež
Informácie a príležitosti pre mladých ľudí v celej Európe.

Kodėl (ne)balsuojame?

Nuotrauka Gailės Andriuškevičiūtės
Jauni žmonės vis dar labai pasyviai dalyvauja tiek mūsų šalies rinkimuose, tiek ir rinkimuose į Europos Parlamentą. Kokios to priežastys?

Gegužės mėnuo šiemet tikrai ypatingas: gegužės 1 d. atšventėme Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą dešimtmetį, užpraeitą savaitgalį balsavome LR Prezidento rinkimuose, o 25 d. ne tik balsuosime antrajame Prezidento rinkimų ture, bet ir rinksime Lietuvos atstovus į Europos Parlamentą. Šis nors ir mažas, tačiau labai reikšmingas Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą jubiliejus priminė ES ir demokratijos svarbą kiekvieno mūsų gyvenime, tačiau artėjančių Europos Parlamento rinkimų kontekste kelia paradoksišką klausimą: kodėl jauni žmonės, būdami aktyvūs Europos Sąjungos šalininkai, yra tokie pasyvūs Europos Parlamento rinkėjai?

 

Pasyvumo priežastys

 

2009 m. Europos Parlamento rinkimuose balsavo 19,6% jaunų Lietuvos žmonių, t. y., vos 1,6% daugiau, nei mažiausiai balsavęs Jungtinės Karalystės jaunimas. Kyla klausimas – ar esame tokie pasyvūs tik balsuodami Europos mastu? League of Young Voters atliktas jaunimo politinio pasyvumo tyrimas atskleidė stiprią sąjają tarp balsavimo nacionaliniuose ir Europos Parlamento rinkimuose: jaunieji rinkėjai, kurie nedalyvauja nacionaliniuose rinkimuose, taip pat nėra linkę atiduoti savo balso ir Europos Parlamento rinkimuose. Tai parodo, kad pasyvumo Europos Parlamento rinkimuose priežastys slypi kur kas giliau.

 

Europos jaunimo sambūryje, vykusiame gegužės 9-11 dienomis, apie kurį neseniai rašiau, pakalbinau Benjaminą Bowmaną, Bato universiteto doktorantą, tyrinėjantį jaunimo santykį su politika Jungtinėje Karalystėje. Pasak jo, politika, kaip institucija, jaunimo akyse ne tik Jungtinėje Karalystėje, bet ir visoje Europoje žaibišku greičiu netenka savo teisėtumo. Jo manymu, šis reiškinys yra tiesiogiai susijęs su jaunų žmonių interesų atstovavimo politikoje trūkumu.

 

Benjamino Bowmano požiūrį patvirtina ir jau minėtas League of Young Voters tyrimas, kuriame skelbiama, kad jaunimo politinis pasyvumas yra atotrūkio tarp politikų ir jaunų žmonių pasekmė. Jaunimo problemos ir jiems rūpimi klausimai nėra įtraukiami į partijų programas, retai pasitaiko ir jaunų politikų, reprezentuojančių jaunuosius rinkėjus. Tačiau būtent jaunų žmonių pasyvumas Europos Parlamento rinkimuose ir nemotyvuoja partijų skirti daugiau dėmesio jaunimo interesams savo rinkiminėse kampanijose. Kokiomis priemonėmis įmanoma nutraukti šį, atrodytų, užburtą ratą?

 

Jaunimo politinio pasyvumo sprendimo būdai

 

Mano pašnekovo Benjamino Bowmano nuomone, būtinos svarbios institucinės permainos, sugrąžinančios jauną žmogų į politikų akiratį. League of Young Voters pateikia visą sąrašą praktinių rekomendacijų partijoms jaunimo politiniam aktyvumui Europoje skatinti. Viena iš jų – jaunų politikų Europos Parlamento rinkimuose kvotos įvedimas, kuris užtikrintų, jog 25% šalies kandidatų yra jaunesni nei 35 metai. Kodėl 25%? Būtent tokį Europos populiacijos procentą ir sudaro jauni žmonės. Tokiu būdu jaunimas Europos Parlamente būtų proporcionaliai reprezentuojamas.

 

League of Young Voters taip pat rekomenduoja jaunimo dėmesį pritraukti ir su jais diskutuoti socialiniuose tinkluose, taip užmezgant svarbų dialogą su jaunąja karta ir mažinant susiformavusį tarpusavio atotrūkį. Politikai pamažu persikelia į socialines interneto platformas, tačiau neišnaudoja viso jų turimo potencialo, taip sumažindami galimybę kontaktuoti su jaunimu jiems įprastais būdais.

 

Tyrimo išvadose, remiantis sėkmingu Austrijos pavyzdžiu, taip pat rekomenduojama sumažinti Europos Parlamento rinkėjų amžių iki 16 metų. Tačiau, žinoma, vien to tikrai neužtenka – į mokyklų programas būtų įtrauktas ir pilietinio švietimo kursas, informuojantis jaunąją kartą apie Europos Sąjungą ir kiekvieno mūsų vaidmenį joje. Tai labai svarbus žingsnis ir Europos tapatybės ugdyme, įgalinantis jauną žmogų prisidėti prie Europos demokratijos nuo jaunų dienų.

 

Dar viena svarbi rekomendacija susijusi su technine balsavimo Europos Parlamento rinkimuose puse: anot League of Young Voters, būtina supaprastinti patį balsavimo procesą bei sudaryti galimybę rinkėjams balsuoti internetu. Šiuo metu balsavimo sistemos ir taisyklės skiriasi priklausomai nuo šalies. Skirtingose Europos šalyse skiriasi ne tik balsavimo diena ar valanda – vienose jų rinkėjai užregistruojami automatiškai, kitose jiems būtina užsiregistruoti patiems. Suvienodinus bei pavertus balsavimo procesą patogiu vartotojui, galima tikėtis didesnio balsuotojų skaičiaus visose amžiaus grupėse.

 

Kodėl turėtum balsuoti Europos Parlamento rinkimuose?

 

Išreikšdamas savo balsą prisidedi prie Europos Parlamento formavimo, kuris Europos Sąjungos kontekste įgyja vis daugiau galios. Didžiausia problema yra tai, kad šiuo metu jauni žmonės Europos Parlamente yra beveik neatstovaujami. Nors jaunų politikų kvota Europos Parlamento rinkimuose vis dar neegzistuoja, tai nereiškia, kad iš viso nėra kandidatuojančių politikų, kuriems jaunimo problemos nerūpi. Savo balsu palaikydamas šiuos kandidatus, tu suteiki jiems galimybę Europos Parlamente reprezentuoti jaunimo – o kartu ir tavo – interesus. Svarbu ir tai, kad balsuodama(s) tu paremi ne tik už tavo teises Europoje kovojančius politikus, bet ir parodai, jog jauni žmonės yra svarbi rinkėjų grupė, dėl kurios balso partijoms verta stengtis!

 

Jei vis dar abejoji, dvejoji ar iš viso nežinai, už ką norėtum balsuoti Europos Parlamento rinkimuose, apsilankyk http://www.zinaukarenku.lt/rinkimai/europos-parlamento-rinkimai/. Čia rasi paprastai ir suprantamai išdėstytos informacijos apie:

  • Europos Parlamento rinkimų eigą;
  • Europos Parlamento galią;
  • Kiekvieną dalyvaujančią partiją ir jos kandidatus;
  • Partijų rinkimines programas.

 

Taip pat galėsi užduoti tau rūpimą klausimą kandidatams.

 

Jei sudomino League of Young Voters atliktas jaunimo politinio pasyvumo tyrimas, jį visą anglų kalba gali rasti čia: http://www.youthforum.org/assets/2014/02/YFJ-LYV_StudyOnYouthAbsenteeism_WEB.pdf.

Dátum uverejnenia: str., 21/05/2014 - 13:10


Tweet Button: 

Súvisiace odkazy


Info for young people in the western balkans

Potrebujete pomoc alebo poradenstvo?

Opýtaj sa nás!