Ευρωπαϊκή Δικτυακή Πύλη της Νεολαίας
Πληροφορίες και ευκαιρίες για τους νέους όλης της Ευρώπης.

Internetinėse platybėse

Internetas – vienas žodis, į kurį sutelpa tiek daug. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, jog tai priemonė, kuri gali padėti bendrauti, dirbti, pramogauti ir netgi užsidirbti.

Tačiau, kaip ir kiekvienas dalykas pasaulyje, internetas turi ir blogąją pusę. Čia pateikiu keletą aspektų, kur interneto platybės gali tapti pavojingos.

Vieni pastebi – kiti ne

Kaip minėjau, internetas puiki priemonė susisiekti su draugais, šeimos nariais, emigravusiais artimaisiais. Tai puikus būdas susirasti naujų draugų, užmegzti santykius, neretai ir dirbti. Deja, retas kuris susimąsto, kokią neigiamą įtaką bendravimas internete daro žmogui. Ne paslaptis,  jog kiekvienas esame naršę ar bent jau atsidarę socialinius tinklus ar tinklaraščius. Tenka pripažinti, kad juose pastebimi ne tik įsimylėjėliai, kurie prisiekinėja jausmais vos gavę gerą nuotraukos įvertinimą... Aiškiai matomi ir tiesmukiški kalbos darkymo pavyzdžiai: „slengas“, svetimybės, barbarizmai, įvairūs trumpiniai. Tiesa, gal tai yra virtualaus gyvenimo aspektas, tačiau jis vyrauja paauglių bendravime, tai karta, kuri gali gėdytis iš lietuviškų, taisyklingų žodžių supinto realaus bendravimo, o gal net ir jį visai užmiršti. Kaip galime jį atgaivinti? Išeikime į kiemą, pasėdėkime parke, surenkime pikniką su draugais, nusiveskime mylimąją ar mylimąjį į restoraną – tiesiog gyvenkime.

Pavojus kiekvienam – internetiniai sukčiai

Žinoma, kad internete yra sukčių, siekiančių  pasipelnyti iš žmonių. Štai vienoje gimnazijoje policininkų paskaitos metu buvo minėta, kaip internetiniai sukčiai pasinaudoja žmonių naivumu bei neapdairumu. Pavyzdžiui, būna tokių situacijų, kai žmogus į savo el. paštą gauna oficialų dokumentą, kuriame teigiama, jog jis laimėjo kelis milijonus eurų. Suprantama, jog tokiais atvejais pasimetama. Tuo metu, jo paprašoma pateikti visus banko duomenis, kad neva kompanija ar fizinis asmuo, galėtų pervesti laimėjimą e-bankininkystės būdu. Kaip manote, kiek šitoje vietoje būna tiesos? Tiesa tik ta, kad jos čia nėra nei kiek. Šoko ištiktas žmogus, savo banko duomenis neapdairiai, neapgalvotai pateikia sukčiams. O vėliau rauda dėl prarastų pinigų ir netgi tūkstantinių skolų, kurias padaro sukčiai, paimdami dideles paskolas, pasinaudodami to žmogaus duomenimis.

 

Kaip apsisaugoti? Pirmiausia turime išsiugdyti budrumą, nepasikliauti visais internete siūlomais dalykais. Reklaminiais vardais gali naudotis bet kuris virtualus asmuo. Antra – būtina prisiminti, kad joks žmogus be priežasties neprašo visų jūsų elektroninės bankininkytės duomenų. Niekada negalima atskleisti savo prisijungimo vardo ar slaptažodžio asmenims, kurių nepažįstate. Kilus įtarimui, būtinai reikia kreiptis į savo banką ar institucijas, kurios gali jums padėti. Kreipdamiesi į atsakingas įstaigas, galite užkirsti kelią tolimesnei sukčių veikai. Taip pat, jei jums yra siūlomos paslaugos iš kito banko, kurio niekur nematėte ir apie kurį nieko negirdėjote, geriau atsisakyti šio banko paslaugų, nes yra tokių sukčių, kurie sukuria panašias banko paskyras, vėliau sužino jūsų prisijungimo duomenis ir per jūsų banko sąskaitą ima tūkstantines paskolas, kurias, beje, turėsite sumokėti jūs patys. Neleiskime internetiniams sukčiams griauti žmonių gyvenimus. Pastebėję įtartiną veiklą praneškite, o ir patys išlikite budrūs dėl savo gerovės.

Skelbimai internete

Dažnai jauni žmonės ieško darbo vasarai ne tik Lietuvoje, bet ir svetur, ieškodami geresnio atlygio. Internete puikių skelbimų dėl darbo vietų randa nemažai merginų. Ne viena jauna, graži panelė susigundo išbandyti modelio darbą ypač tada, kai darbo aprašymas skamba taip: „Siūlome 2000 Lt normalios išvaizdos merginai už naujos kolekcijos 10-ties nuotraukų fotosesiją“. Viskas atrodo tvarkingai. Bet dažnai pasitaiko, kad tai yra tik jaunų merginų „kvalinimas“. Tokius skelbimus į internetą kelia tie asmenys, kurie nori pasipelnyti iš jaunų merginų kūnų. Atėjusios nusifotografuoti, jos yra priverčiamos nusirengti. Pačioje fotosesijos pabaigoje yra pagrasinama, kad jei kam prasitars, nuotraukos bus paviešintos. Taip pat yra ir kitokio pobūdžio skelbimų internete su kuriais susiduria jaunuoliai. Pavyzdžiui, jaunam vaikinui už puikų atlygį yra siūlomas darbas užsienyje. Su „darbdaviais“ sutaręs dėl darbo, toks vaikinas išskuba į užsienį. Nuvykus paaiškėja, kad jis buvo apgautas, jokio atlygio jis negaus, bet turės dirbti už dyką. Jei vaikinas atsisako – jis yra sumušamas. gali laukti jūsų Pasirinkus lengvą kelią į pinigus, jūsų gali laukti ne tik tokie pavojai, nes lengvi pinigai praktiškai neegzistuoja. Prieš priimdami darbo pasiūlymus, įsitikinkite ar tai yra saugu, legalu ir būtinai įspėkite artimuosius, kad išvykstate ar kur nors dirbate.

 

Jei nukentėjai, gali kreiptis į tam tikras tarnybas pvz., „Lietuvos Caritas“ pagalba prostitucijos ir prekybos žmonėmis aukoms. Nepamiršk – tu turi teisę į pagalbą ir saugumą.

Patyčios internete

Turbūt kiekvienas iš jūsų esate matęs patyčias virtualioje erdvėje. Nepaisant etikos priimtų normų, be jokių logiškai paaiškinamų priežasčių, yra šaipomasi iš tam tikrų asmenų. Ši patyčių forma yra ypatingai paplitusi socialiniuose tinkluose. Aukos gauna įžeidžiančias ar skaudinančias žinutes; yra rašomi pasityčiojantys komentarai ir (ar) kuriamos prieš asmenį nusistačiusios grupės, prie kurių gali prisijungti visi interneto vartotojai. Patyčių ir priekabiavimo internete atvejai, kaip ir „filmuojamo užpuolimo“ atvejai, taip pat apima ir aukos filmavimą nemalonioje, kompromituojančioje situacijoje. Internete sparčiai plintantys tokio pobūdžio vaizdai sukelia papildomą sielvartą ir išgyvenimus aukai. Socialinės ir psichologinės pasekmės gali būti dramatiškos. Tokiose situacijose nukentėjęs žmogus praktiškai neturi galimybių apsiginti ir apsisaugoti.

 

Kiekvienas iš mūsų turime mokėti toleruoti kitaip atrodantį žmogų, jo išskirtinį elgesį ir panašiai. Ypač tuomet, kai žmogus nekelia net menkiausios grėsmės aplinkiniams. Turime neleisti įsiplėsti patyčioms. Visi puikiai žinome, kad Lietuva pirmauja savižudžių skaičiumi, todėl neleiskime tam plisti. Ką gali padaryti tu? Pamatęs patyčias, neprisidėk prie tų kritikuojančių asmenų, bet padėk kritikuojamam asmeniui.

Informacinės technologijos (IT)

Išvardintos problemos turėjo priversti susimąstyti – o kaip aš turėčiau elgtis internete? Trupam pamirštant blogąsias virtualios erdvės puses, galime pažvelgti kitu kampu. Ne kiekvienas yra negarbingai norintys pasipelnyti sukčiai. Pradėjus sparčiai tobulėti technologijoms atsirado žmonių, kurie norėjo sukurti kažką, kas galbūt pakeistų žmogaus gyvenimą. Reiktų pradėti nuo to, kad asmuo norintis atskleisti pasauliui nematytus dalykus, susijusius su IT, turi išmanyti programavimus ir kitus panašius dalykus. IT srities specialistai šiuo metu yra labai reikalingi. Manoma, kad jei ir toliau taip sparčiai  tobulės technologijos jų reikės dar daugiau.

 

IT suprasti gali tikrai ne kiekvienam žmogus. Tačiau pasaulyje yra visiems gerai žinomas asmuo, kompanijos „Apple“ įkūrėjas Steve Jobs. Jis teigia: „Niekada nebaigiau universiteto, bet lankiau, kai kurias paskaitas”. Eidamas į paskaitas Steve sužinojo daug įvairių raštų ir tai jam padėjo kuriant „Apple“ ir tolimesnėje jo veikloje. Jis dirbo savo tėvų garaže ir sukūrė milijoninės vertės „Apple“ prietaisą. Vėliau įkūrė įmonę, iš kurios buvo atleistas. Tuomet Steve stebėjosi: „Kaip galima būti atleistam iš bendrovės, kurią pats įkūrei?” Vėliau jis kalbėjo, kad geriausias jo gyvenime nutikęs dalykas buvo atleidimas iš „Apple“ įmonės. Supratęs klaidas jis pradėjo vėl kurti ir tobulėti, taip pasiekė tikrai aukštus tikslus. Šis žmogus puikiai išmanė IT,  įkūrė garsiausią pasaulio įmonę ir galėjo didžiuotis tuo, kad viską sukūrė savom rankom. Steve Jobs kalba: http://bonjourbri.webs.com/apps/videos/videos/show/18628331-steve-jobs-kalba.

 

Taigi sužinojome, kad internetas turi ne vien geras savybes, bet yra ir tokių žmonių kaip Steve Jobs, galinčių sėkmingai pasinaudoti tobulėjančiomis technologijomis. Žinoma, nepamirškime, kad kiekviename žingsnyje turime būti atsargūs ir atsakingi už savo veiksmus. Internetas – regis, tik virtuali erdvė, kurios net paliesti neįmanoma, tačiau už viso to slypi kitų asmenų pikti, negarbingi savanaudiški norai. Naudokimės internetu saikingai, atsakingai ir pagal paskirtį, kad ateityje kiekvienam iš mūsų netektų patirti skaudžių pasekmių. Mes esame didelė žmonių bendruomenė, kurioje esame vieni už kitus atsakingi, ir tikrai – kas kitas, jei ne žmogus, kontroliuos pasaulyje visus vykstančius dalykus?

 

Straipsnio autorė „Žinau viską“ jaunųjų žurnalistų tinklo narė Brigita Jankauskaitė

Δημοσιεύθηκε: Δευ, 11/08/2014 - 16:10


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Χρειάζεσαι βοήθεια ή συμβουλή;

Ρωτησε μαΣ!