Europeiska Ungdomsportalen
Information och möjligheter för unga i hela Europa.

Trumpai apie eurą

Nuo 2015 m. sausio 1 d. piniginėse nebeliks darių ir girėnų, maironių, basanavičių, daukantų, vydūnų ir kudirkų bei, didžiam mano džiaugsmui, „baltų“ centų, savo aliuminiu žvangesiu besiprašančių būti įmestais į artimiausią fontaną.

Juos pakeis bendroji Europos Sąjungos valiuta — euras, kuriam Lietuva taps devynioliktaisiais namais. Nors apie perėjimą prie euro buvo šnekama jau seniai, o šiemet šią valiutą įsivedė ir artimiausia Lietuvos kaimynė Latvija, stovint ant pasikeitimų slenksčio kyla nemažai praktinių klausimų. Į svarbiausius iš jų pabandysiu trumpai atsakyti.

Kodėl euras ir kodėl dabar?

Tapdama Europos Sąjungos nare, Lietuva (bei kitos naujos valstybės narės) įsipareigojo įsivesti eurą, kuomet ekonominė situacija atitiks nustatytus Mastrichto kriterijus. Pasirinkimą, ar įsivesti eurą, ar ne, turi tik trys ES valstybės: Didžioji Britanija, Švedija ir Danija. Pirmą kartą Lietuva siekė turėti šią valiutą 2007 m., tačiau tuomet koją pakišo vos dešimtadaliu didesnis nei normose numatytas infliacijos lygis. Šių metų ekonominiai rodikliai įtikino Europos Komisiją ir Europos Centrinį Banką, kad Lietuva yra pasiruošusi euro įvedimui 2015 m.

Kokia euro nauda man?

Pirma ir iškart pastebima euro įvedimo nauda — išnykęs valiutos keitimo poreikis keliaujant euro zonos valstybėse, o taip pat ir komisiniai mokesčiai. Tačiau tai — tik ledkalnio viršūnė, po kuria slypi daug reikšmingesni ilgalaikiai ekonominiai pokyčiai. Nelikus valiutos kurso kitimo rizikos laukiamas palūkanų normų mažėjimas, o tai reiškia pigesnį skolinimąsi iš bankų. Jei apie paskolas dar negalvoji, nereiškia, jog jų kada nors neprireiks — galbūt ne nuosavam būstui, o ilgai brandintai verslo idėjai įgyvendinti. Kalbant apie verslą, ypatingą reikšmę euro įvedimas turi Lietuvos ekonominės integracijos į Europos Sąjungą prasme: prognozuojamas tarptautinės prekybos ir eksporto didėjimas. Savo ruožtu, tai reiškia ekonominę plėtrą bei naujas darbo vietas, kurias neabejotinai užpildysi tu ar tavo bendraamžiai. Be to, visoms Baltijos valstybėms esant euro zonoje, šis regionas taps vientisesnis ir tuo pačiu patrauklesnis užsienio investuotojams, traktuojantiems jį kaip neskaidomą visumą. Kaip bepažiūrėsi, euro nešamą naudą anksčiau ar vėliau tikrai patirsi savo kailiu!

Kaip išsikeisti litus į eurus?

Pats lengviausias, patogiausias ir tingiausias būdas išsikeisti turimus litus — laikyti juos banko sąskaitoje. Euro įvedimo dieną sąskaitoje esantys litai bus nemokamai konvertuojami į eurus pagal nustatytą oficialų kursą — 3,4528 Lt už eurą. Jei kaupi litus grynaisiais kiaulėj taupyklėj, kojinėj ar kitose buitinėse taupomosiose kasose, 2015 m. sausio 1 d. tikrai neskubėk jų keisti — tą nemokamai ir neribotą laiką galėsi padaryti „Lietuvos banke“. Komerciniai bankai litus į eurus keis nemokamai 6 mėnesius nuo euro įvedimo dienos, (iki 2015 m. birželio 30 d.), o iki 2015 m. gruodžio 31 d., nemokamai litų banknotus į eurus keis dalis komercinių bankų padalinių (visų apskričių centruose ir kai kuriuose kituose miestuose). „Lietuvos paštas“ ir kai kurios kredito unijos litus į eurus nemokamai keis 60 kalendorinių dienų nuo euro įvedimo, t. y. iki 2015 m. kovo 1 d.  Daugiau informacijos apie tai rasi čia: http://www.lb.lt/zemelapis. Be to, iki 2015 m. sausio 15 d. už prekes ir paslaugas taip pat vis dar bus galima atsiskaityti litais, grąžą gaunant eurais.

Keičiasi valiuta, o kaip keisis kainos?

Visos esamos kainos bus perskaičiuojamos pagal jau minėtą oficialų kursą, verčiant iš litų į eurus ir apvalinant jas pagal nustatytas taisykles. Pavyzdžiui, jei tavo mėgstamiausia pica dabar kainuoja 24 Lt, nuo 2015 m. sausio 1 d. už ją mokėsi 6,95 €. Siekiant užkirsti kelią neteisėtam kainų didinimui, reikalaujama jas iki euro įvedimo ir pusę metų po jo nurodyti tiek litais, tiek eurais. Tačiau internete turbūt jau teko matyti pasirodžiusias „prieš ir po“ nuotraukas, kuriose atsispindi tam tikrų produktų kainų didėjimas, siekiant patogesnio jų „pavertimo“ į eurus. Su tokiais nesąžiningais veiksmais kovoja Geros verslo praktikos memorandumas, prie kurio savanoriškai gali prisijungti visos prekes ir paslaugas teikiančios įmonės, organizacijos, institucijos bei asociacijos. Šios akcijos tikslas yra apsaugoti vartotojų interesus, užtikrinant sąžiningą kainų perskaičiavimą. Visi memorandumą pasirašę dalyviai turi teisę naudoti logotipą su užrašu „Perskaičiuota sąžiningai“, kuris informuoja, jog dalyviai laikosi memorandume nustatytų principų. Atkreipk dėmesį į šį ženklą ir paremk prie akcijos prisijungusias įmones, kurios gerbia vartotoją.

Ar žinai, kad iki 2014 m. lapkričio 9 d. po Lietuvą važinėja Eurobusas, kuris į 180 miestų ir miestelių atveš naudingos praktinės informacijos apie euro įvedimą bei organizuos su tuo susijusias viktorinas ir interaktyvius žaidimus? Pažvelk, kada Eurobusas užsuks pas tave: http://www.euro.lt/lt/apie-euro-ivedima-lietuvoje/eurobusas/.

Straipsnį parengė „Žinau viską“ jaunoji žurnalistė Monika Žalakevičiūtė

Publicerad: Mån, 22/09/2014 - 16:23


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Behöver du hjälp eller råd?

Fråga oss!