Portale Europeo per i Giovani
Informazioni e opportunità per i giovani in Europa.

Stebuklas, gelbėjantis finansus

Nuotraukos autorė – „Žinau viską“ žurnalistė Evelina Veberaitė
Dažniausiai užduodami klausimai, kalbant apie finansus, yra: kas tas finansinis raštingumas? ar aš esu finansiškai raštingas? o žmogus, gaunantis didelį atlyginimą? Apie tai kalba Swedbank asmeninių finansų instituto vadovė Odeta Bložienė.

„Žinau viską“ žurnalistė Julija Andrijauskaitė

 

O. Bložienės teigimu, modernėjant visuomenei tampa vis lengviau išleisti daug pinigų ne pirmo būtinumo prekėms – pramogoms ar daiktams. Planuojant asmeninius finansus yra labai svarbu tiksliai žinoti tai, ko nori. Tada ne tik tampa lengviau susiplanuoti laiką ateityje, bet ir susidėlioti tinkamus prioritetus. Dažnai manome, kad laimėję loteriją tapsime laimingesni, tačiau nedaugelis, laimėjęs didelę sumą, atranda ilgalaikę laimę. To priežastis – nemokėjimas tvarkyti savo finansų. Tad galime atsakyti į klausimą, koks žmogus yra finansiškai raštingas: finansiškai raštingas žmogus yra tas, kuris moka susidėlioti prioritetus ir vertybes finansų srityje, galvojant apie ateities planus bei perspektyvas.

 

Kuo anksčiau pradedame jausti atsakomybę už savo finansus, tuo geriau mes pažįstame pinigus, o būtent dėl to mums tampa lengviau prisitaikyti prie besikeičiančių aplinkos sąlygų. O. Bložienė pateikia pavyzdį su vaikais: jei 7 metų vaikas jau pažįsta popierinius pinigus, gali juos atskirti ir ką nors nusipirkti, neturėtų stebinti, kad 16 metų paauglys gali pažinti elektroninius pinigus.

 

Finansinis raštingumas prasideda nuo savo situacijos identifikavimo. Šeimoje kalbamės apie kasdieninę veiklą, rutiną, karts nuo karto apie žalingus įpročius, tačiau mes neturime tradicijų kalbėti apie pinigus. Dėl to dažnai mintis apie taupymą, savo finansų tvarkymą stumiame gilyn į sąmone, tikėdamiesi vėliau pradėti tai daryti.

 

Galima teigti, kad netinkamas asmeninių finansų valdymas yra problema – žinioms apie finansus skiriama per mažai dėmesio. Asmeninių finansų instituto vadovė O. Bložienė kalbėdama apie jaunus žmones užsimena, kad jie neturi gyvenimiškos patirties, kuri padėtų valdyti asmeninius finansus ir kuri padėtų atsakyti į klausimą, kaip reikia taupyti?

 

Nesvarbu, kokį išsilavinimą, profesiją ar diplomą turi, tvarkytis su pinigais reikia visiems. Finansinis raštingumas yra būtinybė, o ne pasirinkimas. Kiekvienas esame atsakingas už savo finansus ir joks stebuklas neišgelbės tavo finansų. Tu pats ir esi tas stebuklas.

Pubblicato: dom, 26/04/2015 - 10:37


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Hai bisogno di aiuto o consulenza da parte di un esperto?

Chiedilo a noi!