Europos jaunimo portalas
Informacija ir galimybės visos Europos jaunimui.

Jaunimo informavimas – apie dabartį ir ateities planus

Nuotrauka Aistės Butvilaitės
Ar kasdien skaitydamas naujienas, ieškodamas informacijos apie veiklas, arba bandydamas atsakyti į rūpimus klausimus ir prieš įšokdamas į informacijos jūrą, pasvarstai, iš kur ši informacija atkeliauja?

Atrodo, kad interneto platybėse susikaupusios žinios tik ir telaukia, kol galės pasiekti smalsius ir dažnai patiklius jaunuolius. O juk neretai mus pasiekia nepatikima ir net iš piršto laužta informacija! Tuomet tenka aukoti dar daugiau laiko, tikrinant surastas žinias. Taigi, kas mums padės išsigelbėti iš tokio šiandieninio monstriuko gniaužtų? Ne kas kitas, o jaunimo informavimo darbuotojai! Apie pastaruosius ir jų darbą, dabartinę situaciją Europoje ir ateities vizijas daugiau pasakoja Liuksemburge įsikūrusios Europos jaunimo informavimo ir konsultavimo agentūros (ERYICA) direktorius, italas Davide Capecchi.

Kokia yra dabartinė jaunimo informavimo ir konsultavimo padėtis Europoje?

Reikia išnaudoti didžiulius turimus šios profesijos išteklius. Yra didelis jaunimo informacijos poreikis, nes bendruomenė tampa vis labiau sudėtinė, kompleksiška. Galimybės, kurios yra suteikiamos dabar, iš vienos pusės turi būti sukurtos kiekvienam jaunam žmogui individualiai, bet bendruomenė suteikia vis mažiau paramos individams, norintiems rasti savo kelią. Iš kitos pusės, galimybės labai išsiplėtė. Dabartinė situacija yra tokia: daugiau žmonių keliauja į užsienį, rečiau kuria šeimas, dabar yra daugiau laisvės. Darbų tipai tapo sudėtingesni, nebėra aiškių kategorijų. Jei anksčiau žmogus galėjo būti advokatu, dantistu ar santechniku, dabar kiekvienas gali daryti visko po truputį. Šios linijos tarp profesijų nebėra ryškios. Kita tendencija – jaunuoliai norėtų anksčiau palikti savo šeimas ir tapti nepriklausomais, bet dažnai neturi tam finansinių sąlygų. Taip pat, labai gerai, kad vis daugiau jaunų žmonių priima savo seksualinę orientaciją ir nebijo būti savimi. Dar viena problema – informacija internete. Jaunuoliai turi suprasti, kad ne viskas, kas randama internete, yra patikima. Be to, ten randamos informacijos kiekis yra milžiniškas. Būtent dėl šios ir kitų, jau minėtų, priežasčių dabar jaunimo informavimo ir konsultavimo poreikis yra didesnis nei kada anksčiau. Mes susiduriame su daugybe iššūkių, žmonės dažnai maišo jaunimo informavimo darbuotojus su jaunimo darbuotojais, su žmonėmis dirbančiais su informacija internete ar kitur. Vyriausybės mažina biudžetus, skirtus socialiniam darbui, todėl jaunimo informavimo darbuotojai turi būti labai kūrybingi, norėdami susirasti kitų finansavimo šaltinių. Taigi, tokioje situacijoje dabar ir esame Europoje. 

Kokie didžiausi skirtumai tarp jaunimo informavimo skirtingose Europos šalyse?

Daug kas priklauso nuo šalies istorijos. Kai kuriose šalyse jaunimo informavimas visad buvo puikiai išvystytas ir remiamas skirtingų suinteresuotų asmenų – tiek viešų, tiek privačių. Ten paprasčiau sukurti tęstinumą ir ilgalaikį patvarumą. Viešajame sektoriuje žmonėms suteikiami profesionalūs apmokymai, dirbantieji gauna neblogą atlyginimą. Ten žmonės turi sąlygas savo darbo viešinimui ir užtikrinimui, kad jauni žmonės žino apie teikiamas paslaugas. Bet taip pat yra šalių, kuriose šis procesas nėra nė prasidėjęs. Kai kur yra imamasi iniciatyvos jaunimo informavimui kurti. To imamasi tiek siekiant vien pelno, tiek jo siekiant dalinai. Čia ERYICA rolė tampa daug svarbesnė. Reikia užtikrinti, kad būtų aiškiai suprantamas ir suvokiamas jaunimo informavimas ir konsultavimas, jo rėmai. Mes supažindiname su Europos chartija, jos principais, svarbiais dokumentais, organizuojame apmokymus. Stengiamės sukurti profesionalaus jaunimo informavimo ir konsultavimo dominavimą.    

Su kokias didžiausiais iššūkiais susiduria jaunimo informavimo darbuotojai?

Su finansiniais sunkumais, juk darbo vaisiai čia pasirodo negreitai. Labai sunku parodyti bendruomenei, kad jų investicijos atsiperka. Tai dažna pelno nesiekiančių sektorių problema. Na, o didžiausias iššūkis yra žinoti, kokios yra tavo stiprybės, kokybės atpažinimas, sėkmė siekiant suinteresuotiems asmenims paaiškinti, ko iš jų nori, paskatinti juos siekti daryti pokyčius. Jaunimo informavimo darbuotojams reikia būti labai kūrybiškiems galvojant, kaip įveikti šiuos sunkumus.

Kaip įsivaizduojate jaunimo informavimą Europoje po 10 metų?

Įsivaizduoju, kad tik daugės per mūsų apmokymus paruoštų kvalifikuotų jaunimo informavimo darbuotojų. Geresnė sklaida – ne tik kalbant apie skaičius, bet taip pat ir kalbant apie bendros kalbos suradimą. Kalbos, kuri pritrauktų jaunus žmones, kad ir kur jie bebūtų. Taip pat norėčiau matyti daugiau bendradarbiavimo tarp skirtingų suinteresuotų asmenų, remiant jaunimo informavimą ir konsultavimą. Įsivaizduoju stipresnį komandinį darbą siekiant, kad jaunimo informavimas taptų kuo efektyvesnis šalyse, kuriose toks dar nėra.

 

Argi ne puiku iš pirmų lūpų sužinoti, kad dėl efektyvaus jaunimo informavimo Europoje yra daroma tiek daug? Jei šiandien tave pasiekė klaidinga informacija, dėl to teko nusivilti ar net ir nukentėti smarkiau, per daug nenusivilk. Nepamiršk, kad Lietuvoje jaunimo informavimo darbuotojai yra pasiruošę tau profesionaliai padėti! Naudokis šia puikia galimybe ir padėk sau ir draugams šiame skaitmeninės informacijos amžiuje.

 

Straipsnio autorė „Žinau viską“ jaunųjų žurnalistų tinklo narė Adelina Kiškytė

Paskelbta: P, 11/08/2014 - 16:35


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Reikia specialisto pagalbos ar patarimo?

Teiraukitės mūsų!