Skip to main content
© Kelly Sikkema - Unsplash © Kelly Sikkema - Unsplash

Tavas prasmes tiek atzītas ikvienā Eiropas valstī

Pēdējās atjaunināšanas datums otrdiena, 24/08/2021

Neatkarīgi no tā, vai tu strādā, studē, piedalies brīvprātīgajā darbā vai citās aktivitātēs ārvalstīs, tu iegūsti svarīgas prasmes un kvalifikācijas, kas tev palīdzēs nākotnē. Ko dara ES, lai šis ieguvums tiktu atzīts arī citās Eiropas valstīs?

Akadēmiskā grāda vai diploma atzīšana

Iespējams tu vēlies, lai tavas studijas tiktu atzītas citā valstī, jo plāno doties apmaiņā vai gribi strādāt vai studēt citā valstī. Lai tas būtu vieglāk izdarāms, ES ir izstrādājusi divas kredītpunktu sistēmas, pēc kurām attēlot dažādās ES valstīs iegūto kredītpunktu relatīvo līmeni: ECTS augstākajā izglītībā un ECVET profesionālajā izglītībā un apmācībā.

Papildus kredītpunktu sistēmām pastāv arī Eiropas kvalifikāciju ietvarstruktūra (EKI), ar kuras palīdzību parāda, kādas ir atšķirības starp dažādu valstu kvalifikācijas sistēmām. Tā palīdz labāk saprast kvalifikācijas līmeni citās Eiropas valstīs, jo katram valsts līmenim ir piesaistīts viens no astoņiem EKI atsauces līmeņiem.

Minētās sistēmas ir vien diplomu “tulkošanas rīki”, jo akadēmiskie diplomi ES mērogā automātiski netiek atzīti. Lai tavu akadēmisko grādu vai diplomu atzītu citā ES valstī, būs jāizmanto valsts procedūra. Atzīšana var būt nepieciešama nodarbinātības mērķiem (piemēram, iesācēja darbvieta publiskā administrācijā) vai tad, ja vēlēsies turpināt studijas citā valstī (sk. sarakstu). 

Šim nolūkam sazinies ar ENIC/NARIC centru valstī, kurā vēlies diplomus “salīdzināt”. Šī valsts var būt tava izcelsmes valsts (ja atgriezies pēc studijām ārzemēs), vai cita ES valsts, ja uz turieni dodies strādāt vai turpināt studijas.

Neformālās un ikdienējās mācīšanās atzīšana

Ne vienmēr ir viegli panākt, lai iegūtās prasmes tiktu apstiprinātas. Pēc formālās izglītības, piemēram, bakalaura grāda, iegūšanas, tiek izsniegts diploms, kas apliecina, ka absolvents ir ieguvis noteiktas kvalifikācijas un prasmes. Bet kas notiek, ja esi strādājis brīvprātīgo projektā? Bez šaubām, tu esi ieguvis prasmes, kas būs noderīgas visu atlikušo mūžu, bet tās var nebūt apliecinātas uz papīra.

Lai sekmētu neformālās un ikdienējās mācīšanās procesu atzīšanu (piemēram, ja ir veikts brīvprātīgais darbs), ES valstis tika aicinātas līdz 2018. gadam ieviest šādā veidā apgūtu prasmju validēšanas procedūras. Eiropas pārskats sniedz priekšstatu par labām validēšanas metodēm, kas tiek jau izmantotas.

ES ir izveidojusi bezmaksas tiešsaistes rīku, kurā izveidot dzīves aprakstu izmantošanai visā Eiropā, proti, Europass CV. Saskaņā ar Europass brīvprātīgo darbu var aprakstīt jūsu CV sadaļā “Darba pieredze” un iegūtās kompetences — sadaļā “Personiskās prasmes”. 

Turklāt Europass CV var papildināt ar Europass mobilitātes pielikumu. Šis dokuments ir jāaizpilda iestādei, kas tevi nosūtījusi uz ārzemēm. Ielūkojies šajā vietnē, lai uzzinātu, kā vislabāk izmantot šo rīku, vai sazinies ar Europass kontaktpunktu savā valstī.