Skip to main content
© European Union © European Union

Euroopa roheline pealinn ja Euroopa rohelise lehe auhind

Viimati uuendatud Neljapäev, 23/03/2023

Taastuvenergia, kõndimine või jalgrattaga sõitmine ja linnaaiandus on Euroopas üha populaarsem. Kõik peab olema teadvustatum, parem keskkonnale ja kodanikele – ning mis kõige olulisem – kestlikum.

„Rohelisus“ on ka Euroopa tegevuskavas väga tähtsal kohal ning Euroopa roheline kokkulepe on selle üldiseks raamistikuks.

Kuna suurem osa meist elab linnades, peame kokku puutuma erinevate keskkonnaprobleemidega, nagu õhu- või veereostus, kõrge müratase või looduse hävinemine. Seepärast algatas Euroopa Komisjon 2008. aastal Euroopa rohelise pealinna ja Euroopa rohelise lehe auhinna konkursid. Nende auhindadega tunnustatakse suurepäraseid lahendusi ja näidatakse, et rohelised ja kestlikud linnad on olemas ning et ka teised saavad neist eeskuju võtta.

Igal aastal valib Euroopa Komisjon võitjad, kellest saavad „rohelise linna saadikud“ (kogu maailmas). Kuid ka kodanikel on oluline osa. Meie eesmärk on, et inimesed oleksid teadlikumad sellest, et nende paremad igapäevased valikud võivad muuta maailma.

Mõlemale auhinnale võivad kandideerida ELi liikmesriikides, kandidaatriikides, Liechtensteinis, Norras ja Šveitsis asuvad linnad.

Euroopa roheline pealinn

Euroopa rohelise pealinna auhind antakse igal aastal üle 100 000 elanikuga Euroopa linnale, mis on end näidanud liidrina keskkonnaalase, sotsiaalse ja majandusliku kestlikkuse valdkonnas. Riikides, kus ei ole üle 100 000 elanikuga linnu, võib tiitlit taotleda suurim linn.

Peamine sõnum on, et eurooplastel on õigus elada tervislikes linnapiirkondades ning et linnad peaksid seetõttu püüdma ühelt poolt parandada oma kodanike elukvaliteeti ja teiselt poolt vähendada oma mõju üleilmsele keskkonnale. See sõnum on koondatud loosungisse „Roheline linn – tervislik elukeskkond“.

2020. aastal anti prestiižne tiitel Lissaboni linnale Portugalis. Linna eesmärk on saavutada 2050. aastaks sajaprotsendiline CO2-neutraalsus ning linn püüab aasta jooksul istutada 100 000 puud. Lisateavet Lissaboni keskkonnaalgatuste ja -programmide ning neis osalemise kohta leiate siit.

Kas Teid huvitab 2021. aasta konkurss? Tutvuge nominentidega.

Euroopa rohelise lehe auhind

Linnad, mis ei ole piisavalt suured, et konkureerida Euroopa rohelise pealinna auhinnale, saavad võimaluse kandideerida Euroopa rohelise lehe auhinnale.
Auhind on avatud 20 000 kuni 100 000 elanikuga linnadele, et tunnustada ja edendada jõupingutusi, mida nad teevad paremaks keskkonnajuhtimiseks ja tulemuste saavutamiseks. Võitnud linn saab toetust oma meetmete elluviimiseks kogu oma Euroopa rohelise lehe aasta jooksul.
2020. aasta Euroopa rohelise lehe auhinna konkursi võitjad on Lappeenranta (Soome), Limerick (Iirimaa) ja Mechelen (Belgia).

Roheline olla ei ole lihtne...

Rohelise linna tiitli kandmine on linna jaoks suur au, kuid selle saamine ei ole nii lihtne. Valikumenetlus on väga range ja linnad peavad näitama häid tulemusi kõiges, mida nad on seni teinud ning avaldama ka konkreetsed plaanid selle kohta, mida nad kavatsevad veel teha selleks, et muuta oma linna keskkonnahoidlikumaks. Vaja on konkreetsust, sest selleks et kandidaate hinnata, peavad linnad esitama palju andmeid, fakte ja arvandmeid 12 erineva keskkonnateema kohta (nt jäätme- ja veemajandus, õhukvaliteet, bioloogiline mitmekesisus, kliimamuutused või energiatõhusus). Kokkuvõttes peavad linnad näitama, et nende ambitsioonid on pikaajalised ning et need toovad kasu inimestele, meie planeedile ja majandusele.

Vaadake, millised linnad osutusid võitjateks varasematel aastatel!

Võib-olla võiks teie linnast saada järgmine Euroopa roheline pealinn või Euroopa rohelise lehe auhinna võitja?

Hoidke silma peal Euroopa Komisjoni asjaomasel veebisaidil, et saada teada, millal kuulutatakse välja järgmine konkurss ning teavitage sellest võimalusest ehk ka oma linnapead!