Skip to main content
© Guus Baggermans - Unsplash © Guus Baggermans - Unsplash

Bądź ekokonsumentem: Twój wybór ma znaczenie

Ostatnia aktualizacja wtorek, 07/09/2021

Nasz dobrobyt zależy od zasobów naturalnych Ziemi, ale jeśli będziemy wykorzystywać je tak jak dotychczas, mogą się wyczerpać szybciej, niż się spodziewamy. Czas na zmiany!

Nadmierny konsumpcjonizm powoduje znaczne uszczuplenie zasobów Ziemi i stanowi zagrożenie dla dobrobytu przyszłych pokoleń. Jak tak dalej pójdzie, jeszcze przed 2050 r. będziemy potrzebowali nowej planety, aby zaspokoić nasze zapotrzebowanie na zasoby!

A wystarczy tak niewiele, by zdziałać tak wiele! 

Możemy zatrzymać tę spiralę, zmieniając nasz styl życia i utrwalając ekologiczne nawyki konsumpcyjne. Chodzi tu o sprawdzanie, skąd pochodzą produkty i jak zostały wytworzone, unikanie wytwarzania odpadów, dokonywanie zrównoważonych wyborów, uważniejsze czytanie etykiet, ponowne wykorzystywanie i recykling produktów, a także pozostawienie miejsca przyrodzie. 

Oto kilka prostych zaleceń, jak zostać ekokonsumentem. 

1. Ogranicz odpady i przetwarzaj produkty

Zero waste, czyli życie bez odpadów, to już ogólnoświatowy trend. Podstawowym elementem tego stylu życia jest zasada 5R – z ang. refuse (odmawiaj), reduce (ograniczaj się), reuse (używaj ponownie), recycle (poddawaj recyklingowi), rot (kompostuj) – którą należy wdrożyć dokładnie w tej kolejności.
Za każdym razem, gdy wyrzucasz coś do śmieci, przyczyniasz się do obciążenia środowiskowego naszej planety. Pamiętaj: najlepsze odpady to takie, które w ogóle nie powstały! 

Proste czynności, takie jak umieszczenie na skrzynce pocztowej naklejki z napisem „Nie wrzucać ulotek”, stosowanie baterii do ponownego ładowania, wybieranie ekologicznych produktów do wielokrotnego napełniania czy noszenie przy sobie własnej torby na zakupy i butelki na wodę, mogą przyczynić się do zmniejszenia ilości odpadów (pamiętaj, że w całej Europie możesz pić wodę z kranu!). 

Znacznym źródłem odpadów jest też lodówka – a wystarczy robić przemyślane zakupy i gotować tyle, ile jesteś w stanie zjeść (zapoznaj się ze wskazówkami dotyczącymi gotowania i zakupów). Ogranicz zamawianie pakowanej żywności na wynos, ponieważ przyczynia się ona do powstania znacznych ilości odpadów (obejrzyj film). Unikaj produktów sprzedawanych w niepotrzebnych opakowaniach, szczególnie plastikowych.

Oczywiście pamiętaj o recyklingu. UE wdraża kompleksową strategię w zakresie odpadów, w której przewidziano między innymi obowiązek recyklingu odpadów przez państwa członkowskie. Rzecz jasna realizacja tego obowiązku zależy od nas wszystkich! 

Wreszcie możesz też być ekoambasadorem wśród swoich bliskich, na uczelni czy w klubie sportowym, zwiększając świadomość na temat znaczenia odpowiedniego gospodarowania odpadami. Możesz na przykład zaangażować się w organizację wydarzeń podczas Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów

2. Nie wyrzucaj, napraw!

Czy słyszałeś o kawiarenkach naprawczych? To okazja do spotkań z fachowcami, takimi jak elektrycy, mechanicy, stolarze, mechanicy rowerowi i specjaliści w dziedzinie IT, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, pomagając Ci naprawić toster, dziurawą sukienkę lub połamane meble. 

Założeniem takich spotkań jest ograniczenie odpadów, uczenie społeczeństwa zrównoważonego stylu życia, ale też promowanie spójności społecznej, przekazywanie wiedzy fachowej... Może w Twojej okolicy działa taka kawiarenka?

Potrzebujesz narzędzi, aby samodzielnie wykonać nowe meble? Zamiast kupować nowe narzędzia, których użyjesz raz, może dwa razy w roku, zastanów się nad ich wypożyczeniem. To tańsze i bardziej ekologiczne rozwiązanie!

Możesz też sprzedawać ubrania, których już nie nosisz, i produkty, których już nie używasz, wymieniać się nimi z innymi lub kupować je od innych. Możliwości jest sporo: targi wymiany, wyprzedaż garażowa, pchli targ, a nawet specjalne platformy internetowe. Jeśli to nie zadziała, zawsze możesz poddać stare rzeczy recyklingowi lub oddać je potrzebującym! 

3. Wspieraj lokalne rolnictwo

Rolnictwo wspierane przez społeczność lokalną to system, który zbliża producentów i konsumentów w systemie żywnościowym, umożliwiając konsumentowi regularne zamawianie warzyw i owoców zebranych w danym gospodarstwie lub danej grupie gospodarstw. 

To alternatywny społeczno-gospodarczy model rolnictwa i dystrybucji żywności, w którym ryzyko związane z prowadzeniem działalności rolnej rozkłada się na producentów i konsumentów. Udział pośredników jest znacznie ograniczony, lokalni rolnicy zyskują wsparcie, a Ty otrzymujesz swoje produkty bez dodatkowych opakowań. 

4. Sprawdzaj oznakowanie ekologiczne

Produkty, usługi i przedsiębiorstwa przyjazne dla środowiska otrzymują specjalne oznakowanie. 

W Unii Europejskiej produkty i usługi o niskim wpływie na środowisko wyróżniane są oznakowaniem ekologicznym UE. Szukaj specjalnego logo na sklepach, produktach, ośrodkach wczasowych, kempingach i hotelach (dostępny jest katalog online). Istnieją też krajowe oznakowania, takie jak „Nordic Swan” w krajach nordyckich, „NF Environment” we Francji oraz „Blue Angel” w Niemczech.

5. Wybieraj etyczne produkty

Ważne jest też, aby zwiększać swoją świadomość na temat kwestii etycznych: w jaki sposób Twoja konsumpcja wpływa na innych ludzi? Czy promujesz pracę dzieci lub inną formę handlu ludźmi w bardzo odległych krajach? 

W ciągu ostatnich kilku lat, szczególnie w branży odzieżowej, zrobiło się głośniej o skandalicznych przypadkach naruszania praw człowieka. W tak zwanych sweatshopach pracownicy pracują przez siedem dni w tygodniu bez przerw świątecznych, za co otrzymują niegodziwe wynagrodzenie, i nie mają możliwości tworzenia związków zawodowych. Możesz wyrazić swój sprzeciw wobec takich praktyk branżowych, podejmując rozsądne decyzje o tym, na co wydajesz swoje pieniądze, podpisując odpowiednie petycje, wspierając ruch etycznego handlu i dzieląc się swoją opinią w mediach społecznościowych. 

Kupując produkty, wybieraj te, które oferują przedsiębiorstwa specjalizujące się w sprawiedliwym handlu i etycznych produktach. Szukaj oznakowań certyfikatów Fairtrade, Forest Stewardship Council, Fair Trade Certified lub Rainforest Alliance Certified.