Európsky portál pre mládež
Informácie a príležitosti pre mladých ľudí v celej Európe.

Chceli by ste ísť počas tohto leta objavovať Európu?

Máš 18 rokov? Baví ťa spoznávať Európu? Potom neváhaj a zapoj sa do novej iniciatívy Európskej únie, ktorá bude onedlho spustená.

Európska komisia vyberie v júni 2018 až 15 000 nadšených mladých ľudí, ktorí sa stanú šťastnými majiteľmi cestovného lístka – travel passu a budú sa môcť vydať na cesty a objavovať Európu.

Cestovanie je pre mladých ľudí príležitosťou využiť slobodu pohybu v EÚ, objavovať rozmanitosť Európy, mať úžitok z jej kultúrneho bohatstva a nájsť si nových kamarátov na celom kontinente. A navyše je to aj vynikajúca príležitosť na spoznávanie samého seba.

Keďže rok 2018 je Európskym rokom kultúrneho dedičstva (https://europa.eu/cultural-heritage/european-year-cultural-heritage_sk), máš skutočne šťastie. Budeš mať totiž aj príležitosť zúčastniť sa na mnohých podujatiach, ktoré sa tento rok konajú po celej Európe na oslavu nášho nesmierne rozmanitého kultúrneho dedičstva.

Účastníci musia mať v čase podania prihlášky 18 rokov (avšak ešte nie 19 rokov) a byť občanmi jednej z krajín EÚ. Cestovať môžeš najviac 30 dní a navštíviť pritom až 4 rôzne krajiny. Môžeš sa vydať na cesty buď sám, alebo v skupine.

Ide najmä o cesty vlakom. Pri pohľade z vlaku sa ti naskytne prekrásna, neustále sa meniaca panoráma: pohľady na mestá, dediny, prírodu navôkol... jeden krajší ako druhý. Spoznáš tak rozmanitosť Európy a lepšie jej porozumieš.

Travel pass ti ponúkne celé priehrštie možností – v prípade potreby budeš môcť použiť aj iné druhy dopravy vrátane autobusov alebo trajektov, v závislosti od prírodných daností, vzdialenosti a trvania cesty. Vo výnimočných prípadoch, keď nebude možné použiť iné dopravné prostriedky, bude povolená aj cesta lietadlom.

Záujemcovia sa musia prihlásiť v priebehu dvoch týždňov v júni 2018 (podrobnosti uverejníme čoskoro). Konečný výber sa urobí prostredníctvom Európskeho portálu pre mládež: žiadatelia tam vyplnia online prihlášku a zapoja sa do súťaže – kvízu.

Vybraní účastníci budú musieť začať cestovať v období od júla do konca septembra 2018. Upozorňujeme, že Komisia bude znášať iba náklady na samotný travel pass. Ubytovanie, náklady na pobyt a ďalšie cestovné náklady si musia hradiť samotní účastníci.

Máš 18 rokov, si občanom EÚ a si pripravený vydať sa objavovať Európu? Alebo poznáš niekoho, kto má 18 rokov a chcel by cestovať po Európskej únii? Sleduj Európsky portál pre mládež.

Ďalšie informácie o pravidlách tejto iniciatívy a pokyny budú uverejnené v máji 2018 v časti „Cestovanie“ Európskeho portálu pre mládež. Informácie budeme šíriť aj prostredníctvom stránky na Facebooku European Youth EU a účtu European Youth EU na Twitteri.

Európu máš na dosah. A tak neváhaj!

Dátum uverejnenia: pon., 30/04/2018 - 15:45


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrebujete pomoc alebo poradenstvo?

Opýtaj sa nás!