Euroopa Noorteportaal
Teave ja võimalused noortele kogu Euroopas.

Euroopa noorte olümpiafestival – tulevaste tähtede väike olümpia

A picture
© fotolia.com - zaretskaya
Igal teisel paaritul aastal talvel ja suvel peetav Euroopa noorte olümpiafestival on tippsündmus noortele Euroopa sportlastele, kes soovivad saada rahvusvahelist kogemust. Festivalil saavad osalevad sportlased igakülgse kogemuse tõelistest olümpiamängudest.

Euroopa noorte olümpiafestival, mis sai alguse 1990. aastal Euroopa noorte olümpiapäevade nime all, on Euroopas ainus paljude spordialadega üritus. Tegemist on Euroopa olümpiakomiteede assotsiatsiooni algatusega. Festivali korraldades järgib Euroopa teiste maailmajagude traditsiooni, näiteks Aasias olid sellised mängud juba varem.

 

Kes osaleb?

Euroopa noorte olümpiafestivali talve- ja suvemängudel osalevad kogu Euroopa noored sportlased vanuses 14–18. Suvemängudele saabub umbes 2500 ning talimängudele umbes 1300 osalejat.

Festivali programmis olevad üheksa olümpiaspordiala on järgmised: kergejõustik, korvpall, jalgrattasõit, võimlemine, džuudo, ujumine, tennis ja võrkpall.

Ka sina võid osaleda festivalil, tegutsedes vabatahtlikuna mõnel üritusel.

 

„Festival annab Euroopa noortele sportlastele tugeva motivatsiooni, kuna see annab nende karjäärile mõtte juba väga varakult,”
sõnas Rahvusvahelise Olümpiakomitee president ja festivali asutaja Jacques Rogge.

 

Millega on tegemist?

Euroopa noorte olümpiafestivali ideed põhinevad Pierre de Coubertini olümpia hartal. Üritus peaks andma panuse parema ja rahulikuma maailma nimel, harides noori – antud juhul spordi kaudu. Vastavalt olümpiaideaalidele aitavad mängud sõpruse, solidaarsuse ja ausa võistluse abil luua üksteisemõistmise, kus puudub igasugune diskrimineerimine.

Euroopa noorte olümpiafestival järgib olümpiamängude tseremooniaid: on ava- ja lõputseremoonia, mängude jooksul põleb olümpiatuli, võitjate auks mängitakse riigihümne ning heisatakse medalistide riigilipud.