Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

Siber zorbalık: zorbalık çevrimiçi olduğunda

A picture
© shutterstock.com - Pressmaster
Siber zorbalık, genç nüfusun düzenli olarak cep telefonu ve internet kullanmasıyla son yıllarda artış göstermiştir. Siber zorbalığın nasıl önleneceğini ve onunla nasıl mücadele edileceğini öğrenmek ister misiniz?

Siber zorbalık gençlerin diğer gençler tarafından, e-posta, sms, sohbet odaları, cep telefonları, diğer sosyal medya siteleri veya diğer teknolojik araçlar yoluyla, eziyete maruz bırakılması, aşağılanması, taciz, rahatsız edilmesi, utandırılması, tehdit edilmesi veya hedef gösterilmesidir. Yetişkinler işin içine girdiğinde ise siber taciz veya siber takipçi taciz haline gelmektedir, zira siber zorbalık ancak reşit olmayanlar arasında söz konusudur.

 

Siber zorbalıkla mücadele

Avrupa Konseyi sanal âlemde ırkçılık ve ayrımcılıkla mücadele etmek için Çevrimiçi Nefret Söylemiyle Mücadele Eden Gençler projesini başlatmıştır. 2012 ile 2014 yılları arasında gençler ve gençlik örgütleri bu tür durumları tanımak ve bunlara karşı eyleme geçmek için eğitim alma imkânına sahip olacaklardır. Kurs ve çevrimiçi kampanya merkezli proje eylem ve müdahaleyi temsil etmektedir.

 

Çevrim dışı eylem

Siber zorbalık çevrimiçi gerçekleşmektedir, ancak siber zorbalığa karşı harekete geçmek için çevrimdışı dünyada yapabileceğiniz birçok şey bulunmaktadır. Siber Zorbalığı Durdurun size okulunuzda ya da topluluğunuzda siber zorbalığı ne şekilde önleyebileceğiniz ve siber zorbalıkla nasıl mücadele edeceğiniz konusunda birçok bilgi veren Siber Zorbalığı Durdurun Araçlarını sunmaktadır.

 

Korunun

Internet her zaman kullanılabilir olduğu ve kurbanlar sadece telefonlarını veya bilgisayarlarını kapatarak bunu durdurmayacakları için siber zorbalıktan kurtulmak zordur. Ins@fe size sosyal ağ profillerinizi gizli tutarak ve tanımadığınız veya güvenmediğiniz kişileri eklemeyerek kendinizi çevrimiçi olarak nasıl koruyacağınıza dair bir takım ipuçları vermektedir.

Yayınlanma: Sal., 30/04/2013 - 15:00


Tweet Button: 

İlgili bağlantılar


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!