Eiropas Jaunatnes portāls
Informācija un iespējas jauniešiem visā Eiropā.

Kiberhuligānims jeb terorizēšana tiešsaistē

A picture
© shutterstock.com - Pressmaster
Tā kā lielākā daļa jauniešu regulāri lieto mobilo tālruni un internetu, pēdējos gados ir pastiprinājies kiberhuligānisms. Vēlies uzzināt, kā pret to cīnīties un izvairīties no tā?

Kiberhuligānisms ir tad, ja jaunieši moka, sāpina, pazemo, ķircina, apsaukā, iebiedē vai citādi aizskar citus jauniešus, izmantojot e-pastu, īsziņas, tērzētavas, mobilo tālruni, citu sociālo mediju vietnes vai citas tehnoloģijas. Ja iesaistīti ir pieaugušie, tad to sauc par kiberuzmākšanos vai kibervajāšanu, jo kiberhuligānisms attiecas tikai uz nepilngadīgajiem.

 

Cīņa pret kiberhuligānismu

Eiropas Padome vada kampaņu “Jaunieši pret naidu internetā”, lai cīnītos pret rasismu un diskrimināciju kibertelpā. No 2012. līdz 2014. gadam jauniešiem un jaunatnes organizācijām ir iespēja iemācīties atpazīt šādas situācijas un pretoties. Projekta centrā ir mācību kurss un kampaņa internetā ar aicinājumu rīkoties.

 

Ne tikai internetā

Kiberhuligānisms notiek internetā, bet ir daudz kas, ko tu vari darīt, lai to ierobežotu, arī reālajā pasaulē. “Apturi kiberhuligānismu” piedāvā īpašu rīku, kur ir milzum daudz informācijas par to, kā tu vari novērst un cīnīties pret kiberhuligānismu skolā vai savā apkaimē.

 

Aizsargā sevi

No kiberhuligānisma var būt grūti izbēgt, jo internets darbojas visu laiku un upuri to nevar apturēt, vienkārši izslēdzot savu datoru vai mobilo tālruni. Ins@fe tev sniedz ieteikumus, kā tu internetā vari sevi pasargāt, piemēram, saglabājot sava profila konfidencialitāti sociālajos tīklos un nepievienojot cilvēkus, kurus tu nepazīsti vai kuriem neuzticies.