Euroopa Noorteportaal
Teave ja võimalused noortele kogu Euroopas.

Küberkiusamine - kui kiusamine läheb internetti

A picture
© shutterstock.com - Pressmaster
Enamik noori kasutab mobiiltelefone ja internetti kogu aeg ning küberkiusamine on viimastel aastatel suurenenud. Kas soovid teada, kuidas sellega võidelda ning seda ennetada?

Küberkiusamine leiab aset, kui noori piinatakse, haavatakse, alandatakse, ahistatakse, noritakse, häbistatakse, ähvardatakse või märgistatakse ning seda teevad teised, kasutades e-kirju, sõnumeid, jututubasid, mobiiltelefone, muid sotsiaalmeedia kanaleid või muud tehnoloogiat. Kui selles osalevad täiskasvanud, nimetatakse seda küberahistamiseks või küberjälitamiseks. Mõistet küberkiusamine kasutatakse ainult laste puhul.

 

Võitlemine küberkiusamise vastu

Euroopa Nõukogu algatas projekti, millega võideldakse rassismi ja diskrimineerimise vastu küberruumis. Ajavahemikus 2012–2014 saavad noored ja noorteorganisatsioonid võimaluse koolituseks, et tunda selliseid olukordi ära ning nende vastu võidelda. Projekt toetab meetmeid ja sekkumist ning keskendub kursustele ja internetikampaaniale.

 

Meetmed reaalses elus

Küberkiusamine toimub internetis, kuid on palju asju, mida saad selle vastu reaalses elus ette võtta. Saidil Stop Cyber Bullying leidub vastav vahend, mille raames leiad palju teavet selle kohta, kuidas ennetada küberkiusamist ning kuidas sellega võidelda nii koolis kui ühiskonnas.

 

Kaitse ennast

Küberkiusamisest pääseda ei ole lihtne. Internet on kogu aeg olemas ning kiusamise lõpetamiseks ei aita, kui ohver oma arvuti või mobiiltelefoni välja lülitab. Veebisait Ins@fe pakub mitmeid nõuandeid, kuidas end internetis kaitsta, näiteks hoides oma sotsiaalvõrgustike profiile salajas ning mitte lisades sinna tundmatuid inimesi või neid, keda sa ei usalda.