Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Nie daj się stresowi

no stress
© Thornypup - Flickr, CC by 2.0
Sesja egzaminacyjna, gorący okres w pracy albo trudna decyzja – każdy z nas w pewnym momencie musi stawić czoła stresowi. Mimo trudności staraj się zachować spokój i walcz ze stresem!

Kontynuować studia, szukać pracy czy zwiedzać świat? Wyprowadzić się na swoje czy jeszcze trochę pozostać na garnuszku u rodziców? Oszczędzać na czarną godzinę, wszystko wydać czy może zainwestować? Ustatkować się czy pozostać beztroskim singlem? 

To tylko niektóre wybory, jakie czekają w najbliższym czasie urodzonych między rokiem 1980 a 2000. Mogą dorzucić się do tego problemy finansowe – spłata pożyczki studenckiej, opłacanie rachunków czy niewystarczające zarobki. To wystarczy, aby każdego zestresować! A jeśli jeszcze dodamy do tego trudny okres w gospodarce i wysokie bezrobocie wśród młodzieży, nic dziwnego, że już pod koniec 2012 r. naukowcy stwierdzili, że pokolenie 1980–2000 zmaga się z wyższym poziomem stresu niż inne pokolenia.

 

Głowa do góry – zamartwianie się na zapas na pewno nie pomoże! Nie jesteś w stanie kontrolować sytuacji na rynku pracy, kosztu studiów czy cen na rynku nieruchomości. Najlepiej jest nie podejmować zbyt wielu decyzji jednocześnie – powoli, zdążysz! Poniżej zamieszczamy kilka wskazówek, jak skutecznie walczyć ze stresem:

 

  • Zastanów się, co konkretnie jest źródłem Twojego stresu i czy jest coś, na co możesz mieć wpływ. I tak musisz zdać egzaminy, ale może zamiast zostawiać wszystko na ostatnią chwilę, lepiej przygotować sobie plan nauki? Jeśli nie chcesz rezygnować ze swojej pracy, może warto nauczyć się częściej mówić „nie” albo otwarcie powiedzieć koledze z pracy, że jego zachowanie bardzo Cię stresuje?
  • Ćwicz – regularna aktywność fizyczna pomaga zachować kondycję, dobrze wpływa na serce i poprawia jakość snu, zwłaszcza w połączeniu ze zdrową dietą. A przede wszystkim ćwiczenia poprawiają samopoczucie! Dlatego wyciągnij z piwnicy rower, włóż buty do biegania lub umów się ze znajomymi i idź poszaleć na parkiecie! 
  • Zrelaksuj się – brzmi banalnie, ale nie zapominaj, że to bardzo ważne. Joga, głębokie wdechy i wydechy, spacer po parku czy lektura książki – relaksujące czynności tego typu obniżają ciśnienie krwi i zmniejszają napięcie mięśni. Dzięki nim łatwiej Ci będzie zwalczyć negatywne skutki stresu. Nawet jeśli atrakcyjniejszym sposobem wydają Ci się środki odurzające, alkohol czy papierosy, pamiętaj, że na dłuższą metę nie wpłyną one za dobrze na Twój organizm.
  • Porozmawiaj z rodziną i przyjaciółmi – jeśli coś Cię mocno stresuje, porozmawiaj o tym z kimś, komu ufasz, a na pewno poczujesz ulgę. Być może bliscy udzielą Ci przydatnych rad, a może pomogą spojrzeć na problemy z innej perspektywy i skupić się na pozytywach.

Uśmiechnij się – obejrzyj odcinek ulubionego serialu, przeczytaj zabawną książkę lub zadzwoń do kumpla, który zawsze Cię rozśmiesza. Kiedy się uśmiechasz, Twój organizm produkuje hormony, które poprawiają Ci samopoczucie i zmniejszają stres.

Opublikowane: czw., 19/03/2015 - 14:22


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie