Evropský portál pro mládež
Informace a příležitosti pro mladé z celé Evropy

Zbav se stresu

no stress
© Thornypup - Flickr, CC by 2.0
Může to být kvůli zlověstně blížícím se zkouškám, návalu práce nebo těžkému rozhodování v osobním životě – najednou jste obklíčení stresem. Ale ač se to zdá na první pohled nemožné, lze si udržet klid a skutečně se stresu zbavit!

Mám dál studovat, nebo si hledat práci. Anebo radši cestovat? Mám si hledat něco pro sebe nebo ještě zůstat u rodičů? Šetřit peníze na horší časy? Spíš investovat? Nebo je utratit a užít si?  Usadit se nebo se nevázat a žít jako single?

Takováto rozhodnutí před naší generací Y (narozených v roce 1980 až 2000) už stojí nebo na nás v nejbližší době čekají. A jako by to nestačilo, můžou se ještě přidat finanční otázky: splácení studentské půjčky, do toho běžné účty každý měsíc, a přitom musíš vyjít s malým příjmem. Není celkem divu, že z toho můžeš být dost ve stresu! Naši generaci navíc zvlášť postihla těžká ekonomická krize a nezaměstnanost. Tato studie už na konci roku 2012 zjistila, že je proto naše generace vystavena většímu stresu než generace jiné.

 

Situace sice není příznivá, ale to neznamená, že si ji musíš připustit k tělu. Situaci na pracovním trhu ovlivnit nemůžeš, stejně jako částku, kterou si na studium musíš půjčit, nebo výši nájemného. Dobré je, když se nemusíš rozhodovat o mnoha věcech najednou. Nekomplikuj si život! Zbavit se stresu se ti podaří snáz:

 

  • Pokud se pokusíš najít jeho příčinu a odstranit ji, pokud si předem stanovíš studijní plán a nenecháš si přípravu na zkoušku, kterou budeš muset tak jako tak složit, až na poslední chvíli nebo pokud se právě proto, že nechceš přijít o práci, naučíš častěji říct „ne“ nebo na rovinu řekneš kolegovi nebo kolegyni, že ti svým chováním způsobuje stres
  • Cvičení: díky pravidelné fyzické aktivitě získáš dobrou kondici, prospěje tvému srdci a spánku (zvlášť pokud budeš také zdravě jíst). Ale hlavně – budeš se díky ní cítit dobře! Tak se projeď na kole, běž běhat nebo si pořádně zatancuj!
  • Odpočívej: zdá se, že je to samozřejmé, ale má to velký význam. Jóga, správné dýchání, procházka v parku, četba – to vše přispívá ke snížení krevního tlaku a napětí ve svalech.  A právě to je potřeba ke zvládnutí negativních účinků stresu. Řešit stres alkoholem, kouřením nebo tím, že si vezmeš prášky, se může zdát ideální, ale v dlouhodobém horizontu se ti to vymstí.
  • Komunikuj s rodiči, sourozenci a kamarády: pokud ti konkrétní věc způsobuje stres, prober to s někým, komu důvěřuješ. Už jen to, že se s tím svěříš, pomáhá a navíc třeba dostaneš dobrou radu, co můžeš udělat. Podíváš se na všechno z jiné perspektivy a uvidíš vše z té lepší stránky.
  • Usmívej se: podívej se na oblíbenou komedii, přečti si vtipnou knížku nebo zavolej kamarádovi, se kterým se vždycky nasměješ. Vše, co tě rozesměje, vyvolává produkci hormonů, které přinášejí pocit štěstí a snižují stres.

Zveřejněno: čt, 19/03/2015 - 12:54


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potřebujete odbornou pomoc či radu?

Zaslat dotaz