Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

Duman temizlendiğinde

A picture
© iStockphoto.com - Kuzma
15-24 yaşları arasındaki genç Avrupa nüfusunun %29’u dâhil olmak üzere AB nüfusunun %28’i sigara içmektedir. Sigara kullanımının neredeyse tamamı gençlik ve erken yetişkinlik çağlarında başlamaktadır. Kendinizi ve başkalarını doğru seçimler hakkında bilgilendirin!

Sigara kullanımı AB’de hastalık ve önlenebilir ölümün en büyük tekil sebebi olmaya devam etmektedir. Sigaralar bir dizi toksin ve ara sıra sigara içen gençlerin her gün içmelerine neden olan yüksek bağımlılık yaratan bir madde olan nikotin içermektedir.
 

Sigarayı bırakmak mı istiyorsunuz?

Eğer genç bir sigara tiryakisi iseniz ve sigarayı bırakmayı düşünüyorsanız, Avrupa Komisyonunun Eski tiryakiler durdurulamaz isimli en son kampanyasına göz atın. Sigarayı bırakmaya yönelik pratik ipuçlarının yanı sıra iCoach isimli yenilikçi bir araç da içermektedir. Bu dijital sağlık koçu platformu kendi hızınızda sigarayı bırakmanıza yardım eder. iCoach ücretsiz olup 23 resmi AB dilinde sunulmaktadır. Sigara içme alışkanlıklarınızı analiz ederek günlük kişiye özel tavsiyelerde bulunmaktadır.

Birçok ülke sigarasız bir geleceğe doğru yolunuzda size yardımcı olabilecek yardım hatları veya çevrimiçi destek merkezleri oluşturmuştur.

 

Farkındalığı artırmaya yardım etmeye hazır mısınız?

Dünya Sigara İçmeme Günü’nde (her yıl 31 Mayıs) sigaraya bağlı ölüm ve hastalıklar yoluyla tütünün tahrip edici zararları hakkında farkındalığı artırmaya yönelik girişim ve organizasyonlar gerçekleştirilmektedir. Sigarayı kesin olarak bırakmada size yardımcı olacak kampanya materyalleri bulunmaktadır.

 

Sigara kullanımı ve hukuk

Avrupa Birliği asgari sigara içme yaşının 18 olarak belirlenmesini tavsiye etmektedir. Hali hazırda 27 üye devletten 21’i bu sınırı uygulamakta, Avusturya, İtalya, Malta, Hollanda, Belçika ve Lüksemburg’da yaş sınırı 16 olarak devam etmektedir.

Pasif olarak sigara dumanına maruz kalınmasını sınırlamak için bazı AB ülkeleri, bar ve restoranlar dâhil neredeyse tüm kapalı işyerleri ve kamusal alanlarda sigara içilmesini yasaklayan katı yasalar koymuşlardır.

Dumansız Ortaklık tarafından oluşturulan Dumansız Harita, Avrupa’da ulusal düzeyde dumansız alan mevzuatının uygulamasını göstermektedir.