Európsky portál pre mládež
Informácie a príležitosti pre mladých ľudí v celej Európe.

Keď sa rozplynie dym

A picture
© iStockphoto.com - Kuzma
V EÚ fajčí 28 % obyvateľov. Medzi mladými vo veku 15 až 24 rokov fajčí až 29 %.. Takmer všetci fajčiari si svoju prvú cigaretu zapálili počas dospievania alebo rannej dospelosti. Informujte sa a poučte ostatných o správnej voľbe!

Fajčenie je v EÚ naďalej hlavnou príčinou úmrtí a ochorení, ktorým sa dá predchádzať. Cigarety obsahujú množstvo toxínov a nikotín. Ten je vysoko návykovou drogou, ktorá spôsobuje, že  mnoho mladých ľudí prechádza od príležitostnej cigarety na každodenné fajčenie.


Chcete prestať fajčiť?

Ak ste mladý fajčiar a uvažujete, že by ste s fajčením prestali, pozrite sa na najnovšiu kampaň Európskej komisie Exfajčiari sú nezastaviteľní. Poskytuje praktické rady o skoncovaní s fajčením a ponúka inovatívny nástroj iCoach. Tento online nástroj vám pomôže prestať s fajčením v tempe, ktoré si sami zvolíte. iCoach je bezplatný a je dostupný v 23 úradných jazykoch EÚ. Analyzuje vaše fajčiarske návyky a denne vám poskytne konkrétne rady.

Mnohé krajiny zriadili informačné linky alebo online strediská podpory, ktoré vám môžu pomôcť na  ceste k zbaveniu sa závislosti od fajčenia.

 

Ste pripravení pomôcť zvýšiť povedomie?

Na Svetový deň bez tabaku, ktorý sa slávi každý rok 31. mája, sa konajú iniciatívy a podujatia na zvýšenie povedomia o ničivej dani, ktorú si v podobe úmrtí a chorôb, každý rok vyžiada fajčenie. K dispozícii je materiál kampane, ktorý vám pomôže pri boji so závislosťou od tabaku.

 

Fajčenie a právo

Európska únia odporúča stanoviť minimálny vek pre fajčiarov na 18 rokov. V súčasnosti 21 z 27 členských štátov uplatňuje toto obmedzenie. Minimálna hranica 16 rokov sa uplatňuje v Rakúsku, Taliansku, na Malte, v Holandsku, Belgicku a Luxembursku.

S cieľom zabrániť pasívnemu fajčeniu zaviedlo mnoho krajín EÚ prísne právne predpisy, ktoré zakazujú fajčenie na pracoviskách v interiéri a na všetkých verejných miestach vrátane barov a reštaurácií, aby nefajčiari neboli vystavení dymu z cigariet.

Nefajčiarska mapa, ktorú vyhotovilo Partnerstvo bez cigariet, ukazuje, ako sa vykonávajú právne predpisy zakazujúce fajčenie na vnútroštátnej úrovni v Európe.