Eiropas Jaunatnes portāls
Informācija un iespējas jauniešiem visā Eiropā.

Smēķēšana

A picture
© iStockphoto.com - Kuzma
28 % ES iedzīvotāju smēķē, no tiem 29 % ir jaunieši vecumā no 15 līdz 24 gadiem. Gandrīz visi smēķētāji smēķēt sākuši jaunībā. Uzzini, kāda ir pareizā izvēle, un informē arī citus!

Smēķēšana joprojām ir vienīgais izplatītākais saslimšanas un nāves cēlonis, no kura iespējams izvairīties. Papildus daudziem toksīniem cigaretes satur arī nikotīnu, kas ļoti veicina pieradumu, tāpēc daudzi jaunieši, kas sākumā smēķē tikai retu reizi, viegli kļūst par ikdienas smēķētājiem.
 

Vēlies atmest smēķēšanu?

Ja tu domā atmest smēķēšanu, iepazīsties ar Eiropas Komisijas kampaņu “Beidz smēķēt, sāc augstāk mērķēt!”. Tur ir praktiski padomi par atmešanu un var izmēģināt inovatīvo rīku iCoach. Tas ir digitāls rīks, kas palīdz atmest smēķēšanu katram pieņemamā tempā. Tas ir bezmaksas un pieejams 23 oficiālajās ES valodās. Tas analizē tavus smēķēšanas paradumus un katru dienu sniedz individuālus padomus.

Daudzas valstis ir izveidojušas arī palīdzības tālruņu līnijas un interneta atbalsta centrus, kas var tev palīdzēt nākotnē iztikt bez cigaretēm.

 

Esi gatavs izglītot citus?

Pasaules pretsmēķēšanas dienā (31. maijā) notiek dažādas iniciatīvas un pasākumi, lai informētu par smēķēšanas briesmīgajām sekām, kas izpaužas kā slimības un nāve. Ja gribi pats ko darīt lietas labā, vari izmantot kampaņas materiālus.

 

Ko nosaka likumdošana?

Eiropas Savienība iesaka noteikt minimālo vecumu, no kura drīkst smēķēt, — 18 gadi. Patlaban šis ierobežojums ir spēkā 21 no 27 dalībvalstīm, bet Austrijā, Itālijā, Maltā, Nīderlandē, Beļģijā un Luksemburgā smēķēt drīkst no 16 gadiem.

Lai ierobežotu pasīvās smēķēšanas risku, vairākas ES valstis ir ieviesušas stingrus pretsmēķēšanas likumus, kas smēķēt aizliedz praktiski visās darba telpās un sabiedriskās vietās, tostarp bāros un restorānos.

Pretsmēķēšanas partnerība ir izveidojusi smēķēšanas aizliegumu karti, kas atspoguļo smēķēšanu aizliedzošo likumu īstenošanu dažādās Eiropas valstīs.