Euroopa Noorteportaal
Teave ja võimalused noortele kogu Euroopas.

Kui suits hajub

A picture
© iStockphoto.com - Kuzma
28% ELi elanikest on suitsetajad; 15–24-aastaste noorte hulgas on suitsetajaid 29% . Peaaegu alati algab tubaka tarbimine noores eas või noores täiskasvanueas. Saa ise teada ja teavita ka teisi sellest, millised on õiged valikud!

Suitsetamine on jätkuvalt suurim selline surma ja haigestumise põhjus ELis, mida on võimalik vältida. Sigarettides leidub mitmeid toksiine ja nikotiini, mis on väga sõltuvusttekitav aine ja põhjustab paljude noorte muutumist juhuslikest suitsetajatest pidevateks suitsetajateks.
 

Sood suitsetamisest loobuda?

Kui oled noor suitsetaja ning kaalud lõpetamist, siis tutvu Euroopa Komisjoni viimase kampaaniaga Ekssuitsetajad on peatamatud. Selle raames jagatakse praktilisi nõuandeid suitsetamisest loobumiseks ning saab kasutada innovaatilist vahendit iCoach. See digitaalne terviseplatvorm aitab suitsetamise lõpetada sulle sobivas tempos. iCoach on tasuta ning kättesaadav 23 ELi ametlikus keeles. Vahend analüüsib sinu suitsetamisharjumusi ning annab igapäevast kohandatud nõu.

Paljudes riikides on abitelefonid või internetipõhised tugikeskused, mis saavad sind abistada teekonnal tubakavaba tuleviku suunas.

 

Kas oled valmis aitama kaasa teadlikkuse suurendamisel?

Ülemaailmse tubakavaba päeva (iga aasta 31. mail) algatuste ja ürituste eesmärk on suurendada teadlikkust tubaka hävitavast toimest, kuna suitsetamine põhjustab haigusi ja surma. Kampaania materjal on saadaval, et sinagi saaksid osaleda.

 

Suitsetamine ja õigusaktid

Euroopa Liit soovitab kehtestada suitsetamise lubamisel vanuse alampiiriks 18 eluaastat. Praegu kohaldavad seda piirvanust 21 liikmesriiki 27st. Austrias, Itaalias, Maltal, Madalmaades, Belgias ja Luksemburgis on asjaomaseks piirvanuseks 16 eluaastat.

Teiste inimeste tubakasuitsus viibimise vältimiseks on mitmed ELi liikmesriigid kehtestanud ranged õigusaktid, millega keelustatakse suitsetamine tööruumides ja avalikes kohtades, sealhulgas baarides ja restoranides.

Suitsuvaba partnerluse algatus Smokefree Map kajastab suitsetamisvastaste õigusaktide rakendamist ELi liikmesriikides.