Evropský portál pro mládež
Informace a příležitosti pro mladé z celé Evropy

Když kouř zmizí

A picture
© iStockphoto.com - Kuzma
28 % obyvatelstva EU kouří, mezi mladými Evropany ve věku 15-24 je kuřáků 29 %. Většina kuřáků začala s kouřením (nebo jinou konzumací tabáku) v pubertě nebo na počátku dospělosti. Získejte potřebné informace a předejte je ostatním.

Kouření zůstává v EU nejčastější příčinou úmrtí a nemocí, kterým by se dalo zabránit. Cigarety obsahují celou řadu toxinů a samozřejmě nikotin – vysoce návykovou drogu, jejíž vinou mnoho mladých postupně nezvládne zapálit si jen příležitostně a stávají se z nich každodenní kuřáci.
 

Chcete přestat kouřit?

Když jste mladí, kouříte, ale uvažujete, že byste kouřit přestali, stojí za to se podívat na nejnovější kampaň Evropské komise Ex-kuřáci jsou nezastavitelní. Na stránkách kampaně najdete praktické tipy, jak přestat kouřit, mimo jiné i průkopnickou interaktivní koučinkovou platformu iCoach. Díky tomuto koučinku si můžete odvykat takovým tempem, které vám vyhovuje. iCoach je zdarma a funguje ve 23 úředních jazycích EU. Nejdříve posoudí charakter návyku konkrétního kuřáka a podle výsledku poradí, co dál.

V mnoha zemích byly rovněž zřízeny linky pomoci nebo internetová centra podpory, která vám podají pomocnou ruku, která vás povede na cestě k životu bez kouření.

 

Chcete pomoci v informačních kampaních?

31. květen byl vyhlášen Světovým dnem bez tabáku. Každoročně se v tento den uskutečňují akce a iniciativy, které upozorňují na to, kolik lidí kvůli tabáku vážně onemocní a zemře. Pokud chcete v protikuřáckých kampaních pomoci, dostanete k dispozici příslušné propagační materiály.

 

Protikuřácká legislativa

Evropská unie doporučuje, aby minimálním věkem, ve kterém by bylo povoleno kouřit, bylo 18 let. V současné době tomu tak je ve 21 z 27 členských států, přičemž v Belgii, Itálii, Lucembursku, na Maltě, v Nizozemsku a v Rakousku je povoleno kouřit od 16 let.

 Mnoho zemí EU již přijalo přísné právní předpisy, jejichž cílem je omezit pasivní kouření – jako nekuřácké jsou ustanovena prakticky všechna pracoviště uvnitř budov a veřejná prostranství (včetně barů a restaurací).

Na stránkách Partnerství proti kouření je uvedena Mapa, ukazující postup protikuřácké legislativ v jednotlivých evropských zemích.