Eiropas Jaunatnes portāls
Informācija un iespējas jauniešiem visā Eiropā.

Cīņa pret jauniešu aptaukošanos

© shutterstock.com - Ariwasabi
Aizvien pieaug aptaukojušos cilvēku skaits. Aptaukošanās var izpostīt veselību. Viens no galvenajiem šīs tendences iemesliem ir dzīvesveids. Ko ES dara, lai palīdzētu?

Uztraucoša tendence

Daudzās Eiropas valstīs aptaukojušos jauniešu īpatsvars kopš astoņdesmitajiem gadiem ir vairāk nekā trīskāršojies. PVO Bērnu aptaukošanās novērošanas iniciatīva (COSI) lēš, ka 2010. gadā Eiropas Savienībā apmēram trešdaļa 6–9 gadus vecu bērnu bija ar lieko svaru vai aptaukojušies. 2008. gadā tādu bija ceturtā daļa. Pastāv cieša saistība starp aptaukošanos un sliktu veselību un psihosociālām problēmām vēlākajā dzīvē, tostarp sirds un asinsvadu slimībām, 2. tipa diabētu un vēzi.

 

Daži no šīs tendences iemesliem:

  • pieaug ātro uzkodu un cukurotu dzērienu patēriņš;
  • vairāk maltīšu ārpus mājām (bieži vien tāpēc, ka vecāki strādā ilgāk). Tajās apēd vairāk no pusfabrikātiem gatavotas pārtikas, kuru bieži pārdod lielās porcijās;
  • ēdienu retāk gatavo mājās.

 

Turklāt jauniešiem — jo īpaši meitenēm — ir tieksme 11–15 gadu vecumā samazināt fizisko aktivitāti. Vairāk laika pavadot internetā vai pie televizora ekrāna, dzīvesveids kļūst sēdošs, kas jau pats par sevi palielina dažādu slimību risku.

 

Ko ES dara, lai cīnītos pret bērnu aptaukošanos

Lai noteiktu prioritātes un sekotu līdzi panākumiem, ir izstrādāts ES Rīcības plāns bērnu aptaukošanās samazināšanai 2014.–2020. gadā. 2007. gadā Komisija pieņēma svarīgu politikas dokumentu, kurā izklāstīta Eiropas stratēģija attiecībā uz uzturu un veselības problēmām, kuras izraisa liekais svars un aptaukošanās. Tajā paredzēts, piemēram, sniegt informāciju, panākt izmaiņas pārtikas ražošanas nozarē un atbalstīt uztura un fiziskās aktivitātes pētījumus.

 

Mērķis ir veicināt veselīgu uzturu un aktīvu dzīvesveidu visās sabiedrības grupās un līdz 2020. gadam apturēt liekā svara un aptaukošanās pieaugumu jauniešu vidū.  Viens no risinājumiem ir uzlabot fizisko audzināšanu. Stratēģijā ir ņemtas vērā dažādu mērķgrupu vajadzības, arī mazturīgu cilvēku, kuriem ir mazāk iespēju.

 

Saites

Projekts “Aptaukošanās profilakse ar Eiropas tīkla palīdzību”

ES platforma rīcībai uztura, fiziskās aktivitātes un veselības jomā

publicēts: C., 26/11/2015 - 11:00


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Vajadzīga palīdzība vai padoms?

Vaicājiet mums!