Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Jak zadbać o zdrowy sen?

© fotolia.com - evgenyatamanenko
Sen jest ważny dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Jeśli masz problemy z zaśnięciem lub regularnie budzisz się zmęczony, mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Czy wiesz, że brak snu może być przyczyną zawrotów głowy, bólów pleców, bólów głowy i złego samopoczucia? Zdrowy sen jest niezbędny, szczególnie w okresach zwiększonego stresu.

 

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Ci spać lepiej:

 

  • Postaw na rutynę Każdego dnia, nawet w weekendy, wstawaj o tej samej porze. Taki rytm pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu Twojego zegara biologicznego.
  • Nie wyleguj się Przedłużanie snu i czasu spędzonego w łóżku zakłóca naturalny rytm snu i sprawia, że czujesz się bardziej zmęczony. Lepiej po prostu wstań.
  • Światło o świcie Światło słoneczne lub sztuczne pomoże Ci się obudzić.
  • Jedz zdrowe śniadanie!
  • Bądź aktywny! Sport poprawia jakość snu. Jednak nie uprawiaj sportu na kilka godzin przed snem, bo może Ci to utrudnić wyciszenie wieczorem.
  • Unikaj substancji pobudzających Unikaj kofeiny (np. kawy lub coca-coli) po godz. 15. Pamiętaj, że kofeina pobudza. Spożywanie alkoholu i palenie papierosów wieczorem również zakłóca sen w nocy.
  • Wyłącz telefon Niebieskie światło emitowane przez ekrany smartfonów, tabletów, telewizorów czy komputerów mówi naszemu organizmowi, że pora wstawać. Dlatego nie należy używać tych urządzeń na kilka godzin przed snem.
  • Nie ucz się w łóżku Czytanie w łóżku to dobry pomysł. Jednak jeśli musisz się czegoś nauczyć, lepiej usiądź na kanapie lub krześle. Łóżko powinno być miejscem relaksu.
  • Stwórz wieczorny rytuał Weź ciepłą kąpiel, wypij kubek mleka lub herbatki ziołowej czy załóż ciepłe skarpetki – krótko mówiąc, zrób coś, co Cię zrelaksuje. Rób to co wieczór, w ten sposób dasz swojemu ciału znak, że pora spać.
  • Wycisz umysł Przed pójściem do łóżka możesz spisać na kartce papieru bieżące problemy. W ten sposób nie będziesz się przewracał z boku na bok, myśląc o nich. Powoli weź głęboki oddech i ze spokojem udaj się w objęcia Morfeusza.

 

Możesz również prowadzić tzw. dziennik snu. Może on pomóc w zidentyfikowaniu ewentualnych problemów i złych nawyków oraz w ich ocenie.  

 

Więcej:

Narodowa Fundacja Snu

Opublikowane: pon., 09/11/2015 - 12:50


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie