Európsky portál pre mládež
Informácie a príležitosti pre mladých ľudí v celej Európe.

Jedzte lepšie, cíťte sa lepšie

A picture
© shutterstock.com - monticello
Zdravé stravovanie neznamená diét – je to súbor správnych stravovacích návykov, ktoré prispievajú k zdravému životnému štýlu. Ste pripravení na zopár tipov?

Európska rada potravinárskych informácií navrhuje 10 tipov pre zdravé stravovanie:

  1. Jedzte pestrú stravu
  2. Prijímajte veľa potravín s vysokým obsahom sacharidov
  3. Jedzte veľa ovocia a zeleniny
  4. Udržujte zdravú telesnú hmotnosť a cíťte sa dobre
  5. Jedzte striedmo – znížte porcie, neprestávajte však jesť
  6. Jedzte pravidelne
  7. Pite veľa tekutín
  8. Začnite sa hýbať
  9. Začnite hneď! A postupne uskutočňujte zmeny
  10. Zapamätajte si, že ide o vyváženosť

Mládež a životné prostredie v Európe (YEE) je platforma európskych mládežníckych organizácií, ktoré študujú prírodu a sú aktívne v oblasti ochrany životného prostredia. Táto platforma nám dáva príklady, ako môžeme jesť  zdravšie a zároveň pozitívne vplývať na naše prirodzené okolie.

 

Hrajte a učte sa

Čo by som mal jesť? Čo by som mal robiť? Čo by som mal vedieť, ak chcem zostať zdravý a silný? Odpovede na tieto otázky môžete nájsť na Playnormous. Nezáleží na tom, či ste dieťa, rodič, učiteľ alebo zdravotný výskumník. Tak ste sa ešte nebavili!

Viete, že mlieko je zdravé, ale koľko o tom viete naozaj? Zistite to prostredníctvom kvízu Sila mlieka, ktorý zostavila EÚ v rámci svojho školského mliečneho programu. Ide nielen o mlieko, ale aj o jogurty, syry, cmar a iné mliečne výrobky, ktoré sú dôležité pre správnu výživu a vyvážené stravovanie.

 

Kontext

V rámci štúdie HELENA (Healthy Lifestile in Europe by Nutrition in Adolescents) sa zistilo, že mladí ľudia rozumejú významu zdravého stravovania a vedia, že nejedia vždy tak, ako by mali, no majú ťažkosti dodržiavať správne stravovacie návyky.