Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

İçmeden önce düşünün

A picture
© shutterstock.com - Nejron Photo
Avrupa’nın dünyada kişi başına alkol tüketiminin en yüksek olduğu bölge olduğunu biliyor musunuz? Kendinizi bilgilendirin ve kendinizin ve arkadaşlarınızın neden daha az içmek veya hiç içmemek isteyebileceklerini görün.

Alkol Avrupa’da sağlık sorunlarında ikinci en büyük risk faktörü olup gençler bu yükü fazlasıyla taşımaktadırlar. Her yıl 15-29 yaşları arasında 55.000’den fazla kişi alkolle bağlantılı sebepler yüzünden hayatını kaybetmektedir.

 

Sınırlarınızı bilin

Avrupa ülkelerinin üçte ikisinde asgari yaş sınırı 18 olup beşte birinde bira ve şarap satışında bu sınır 16’dır. Üç ülkede alkol satışı için herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Her ne kadar tüm ülkelerde alkollü araç kullanımına ilişkin bir takım sınırlamalar bulunsa da AB vatandaşlarının dörtte birinden yalnızca çok az fazlası ülkelerinde araç kullanımı için yasal kan alkol sınırını tanımlayabilmiştir. Alkollüyken bisiklete bindiğiniz için bile ceza alabilirsiniz.

TALK ABOUT ALCOHOL (ALKOL HAKKINDA KONUŞUN) bilgi ve keşfedilecek ilginç konularla dolu bir sitedir. Alkolün ne olduğu, gençleri ne şekilde etkilediği ve hangi yasaları bilmeniz gerektiği hakkında bilgiler vermektedir. Alkol hakkında kendi kararlarınızı vermenize yardımcı olacaktır. Ulusal sağlık bakanlığınız, kamu sağlığı kurumu veya en yakın gençlik bilgi merkezi de size daha fazla bilgi verebilir.

 

Başkalarının bilinçli seçim yapmasına yardım etmek için etkin olun

Alcohol Policy Youth Network (Alkol Politikası Gençlik Ağı) (APYN), alkol tüketiminin zararlı sonuçlarını azaltmak için çalışmak isteyen ve alkol endüstrisi tarafından parasal destek sağlanmayan tüm gençlik örgütleri ve kulüplerine açıktır.

Ağın görevi gençlerin alkolle ilgili konular hakkında farkındalıklarını artırmak ve yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde daha iyi bir alkol politikasının savunucusu haline gelmelerini sağlamak için tüm Avrupa’da hareketliliklerini sağlamaktır. APYN aynı zamanda alkolle ilgili konularda projenizi ne şekilde uygulamaya koyacağınıza dair eğitim, kaynak ve kılavuzluk sağlamaktadır.

Active – ayık olma, dostluk ve barış, ayık yaşamaya karar veren 500’den fazla grup ve 25.000 genç insanı bir araya getiren bir Avrupa gençlik örgütüdür. Alkolsüz bir hayatı teşvik etmekte, alkolü kültürlerimizin doğal bir parçası olarak kabul etmeyenlere bir alternatif sunmaktadır. Active, alkolsüz ve uyuşturucusuz bir ortamı teşvik etmek için seminerler, eğitim kursları, gençlik toplantıları ve sosyal faaliyetler düzenlemektedir.

Eğer kendi kampanyanızı yürütmek isterseniz dünya çapında faaliyet gösteren Uyuşturucusuz bir Dünya Kurumu “Alkol hakkındaki gerçek” kitapçığı gibi ücretsiz materyal ve bilgi kitleri sağlamaktadır.

AB’nin Eyleme Geçen Gençlik programı gençlik değişim programları ve gençlik girişimlerine destek vermekte olup aynı zamanda sağlıklı davranışların desteklenmesine odaklanmaktadır.