Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

UNICEF: her bir çocuk için mücadele ediyor

A picture
© UNICEF
Yaklaşık 70 yıldır çocuk hakları için çalışan UNICEF, tüm dünyada 190’dan fazla ülkede bulunmakta ve çocukların refahı için çalışmaktadır.

UNICEF ne yapar?

UNICEF (Birleşmiş Milletler Uluslararası Çocuklara Acil Yardım Fonu) Çocuk Hakları Sözleşmesini savunmakta, ayrımcılığa maruz kalanlara özellikle kadınlara ve kız çocuklarına eşitlik sağlamak için görev yapmaktadır.

UNICEF, yoksulluk, şiddet ve ayrımcılığın bir çocuğun yaşamında yol açtığı engellerin üstesinden gelmek için diğerleriyle birlikte çalışmaktadır. Örgüt, kız çocuklarının eğitimini teşvik etmekte ve gençler arasında HIV/AIDS’in yayılmasını önlemeye çalışmaktadır.

UNICEF aynı zamanda çocukların tehdit altında olduğu acil durumlarda yardım sağlamak için eylemde bulunmaktadır. Örgüt hiçbir çocuğun şiddete, istismara ve tacize maruz kalmaması gerektiğine inanmaktadır.

UNICEF’in şu anda mücadele ettiği sorunlardan biri çocuk ticaretidir. UNICEF İyi niyet Elçisi aktör Jackie Chan ticarete maruz kalan ve şu anda iyileşmek için yardım alan çocuklarla Myanmar’da buluşmuştur:

“Çocuklar satılık değildir. Dünya çocukları uğruna çok çalışmalı ve bu zarar verici ve suç teşkil eden uygulamaları ortadan kaldırmalıyız. Genç insanların kendilerini nasıl korumaları gerektiğini öğrenmeleri çok önemlidir. Size başka bir ülkede rüyalarınızdaki işi vadeden hiç kimseye güvenmemeyi bilmek; yalnız başınıza bilinmeyen bir yere gitmemek; ebeveynlerinizin ve kendinizin tam adlarınızı ve yaşınızı bilmek ve nerede yaşadığınızı anlatabilmek gibi basit şeyler, çocukların kaçakçılara karşı korunmasına yardım edecektir.”

 

 

UNICEF : For every child 2010

UNICEF’in ülkenizde ne yaptığını öğrenin veya ulusal ofisinizle doğrudan temasa geçin.

 

Nasıl katılabilirsiniz?

UNICEF’in Gençliğin Sesi web sitesinden diğer genç insanların nasıl dâhil olduğunu öğrenebilir, gençleri etkileyen sorunlar hakkında bilgi edinebilir ve tartışmalara katılabilirsiniz.

Daha dolaysız bir yaklaşımla mı ilgileniyorsunuz? Gönüllü olarak veya staj yaparak yardımcı olabilirsiniz.

 

UNICEF, Birleşmiş Milletler tarafından 11 Aralık 1946 tarihinde İkinci Dünya Savaşında harap olan ülkelerdeki çocukların acil ihtiyaçlarını karşılamak için kurulmuştur.

Yayınlanma: Sal., 07/05/2013 - 10:38


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!