Evropský portál pro mládež
Informace a příležitosti pro mladé z celé Evropy

Jak velká je vaše vodní stopa?

A picture
© fotolia.com - Leonid Ikan
Vaše vodní stopa představuje celkový objem vody, která byla použita k výrobě zboží, které kupujete, a při poskytování služeb, kterých využíváte.

Při výrobě předmětů každodenní spotřeby se používá voda. Například při výrobě jednoho kila masa se jí spotřebuje přibližně 16 000 litrů. U obyčejného bavlněného trička je to téměř 2 500 litrů. Tato čísla se na vašem účtu za vodu neobjeví. Tohle množství vody prostě nevidíte, necítíte ani nepijete, ale přesto tvoří většinu vaší vodní stopy.

 

Water hidden in 1 t-shirt

 

Vypočtěte si svou vodní stopu

Svou celkovou spotřebu vody si můžete vypočítat zde.

Proč by vás to mělo zajímat

Pitné vody je nedostatek. Na některých místech světa je neustále sucho a poptávku po pitné vodě zde nelze uspokojit. Abychom mohli tuto situaci změnit, musíme svoji vodní stopu zmenšit.

Jak začít

Šetřte vodou doma – při čištění zubů zastavte vodovodní kohoutek, používejte méně vody při zalévaní rostlin a nesplachujte staré léky, barvu a jiné znečišťující látky do záchodu. Další tipy a fakta najdete na stránkách Imagine all the Water.

 

Světový den vody

Světový den vody se koná každoročně 22. března. Upozorňuje na význam pitné vody a podpory udržitelného vodohospodářství. Různé akce týkající se této problematiky se však konají po celém světě celý rok.

 

 

Zveřejněno: st, 08/05/2013 - 12:38


Tweet Button: 

Související internetové odkazy


Info for young people in the western balkans

Potřebujete odbornou pomoc či radu?

Zaslat dotaz