Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

Avrupa Komisyonunda stajyerlik

© fotolia.com - FotolEdhar
Avrupa Komisyonunun gerçekten nasıl çalıştığını hep bilmek mi istediniz? Bir staj için başvurursanız, içeriden bunu anlayabilirsiniz.

Avrupa Komisyonu yılda iki kez idari stajlar veya çeviri stajları düzenlemektedir. Stajlar esas olarak genç üniversite mezunları için olup 3 ila 5 ay sürmektedir.

Stajyerlerin çoğunluğu bir AB üyesi ülkenin ya da aday ülkenin vatandaşlarıdır. Bununla birlikte üye olmayan ülkelerin vatandaşları için de sınırlı sayıda staj imkânı bulunmaktadır.

 

Nasıl başvurulur?

Başvuruda bulunmak için lisans derecesi (veya eşdeğerine) sahip olmanız ve İngilizce, Fransızca veya Almancayı iyi derecede bilmeniz gerekmektedir. Eğer bir AB ülkesinin vatandaşıysanız ayrıca ikinci bir AB dilini iyi derecede bilmeniz gereklidir.

Eğer başka bir AB kurum veya organında staj yaptıysanız, Komisyon Stajına başvuramazsınız.

Başvurunuzun geçerli olabilmesi için çevrimiçi başvuru formunu doldurup son başvuru tarihinden önce posta ile göndermeniz gerekmektedir.

 

Son başvuru tarihleri!

Staj dönemi genellikle1 Mart ve 1 Ekimde başlar ama çeviri stajyerleri için, başka tarihlerde başlayabilir.

Mart stajlarına başvuru için son tarih, bir önceki yılın 31 Ağustosudur.

Ekim stajlarına ise aynı yılın 31 Ocak’ıdır

 

1960 yılında başlatılan türünde en uzun sure yürütülen staj programıdır. Avrupa Komisyonunda staj, size Komisyon bölümlerinin çalışma biçimine ilişkin pratik bilgi sağlayacak ve günlük çalışmalarınız süresince yapacağınız temaslar yoluyla kişisel deneyim kazanmanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda, eğitiminiz boyunca elde ettiğiniz bilgiyi geliştirebilecek ve pratiğe dökebileceksiniz. Genellikle, stajyerler, bir staj bursu ile ödüllendirilmektedir, bunun yanında engelli stajyerler ek burs alabilirler.

 

Yayınlanma: Sal., 23/04/2013 - 10:44


Tweet Button: 

İlgili bağlantılar


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!